.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyt mieszkaniowy z wkładem własnym partnerki

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 09.02.2016

Razem z moją partnerką (związek nieformalny) planujemy zakup mieszkania o wartości ok. 280 tys. zł. Nie dysponujemy jednak taką gotówką, w związku z tym zmuszeni jesteśmy wziąć kredyt na zakup tej nieruchomości. Niestety do kredytu przystępuję tylko ja, z racji złej historii kredytowej partnerki. Wysokość kredytu hipotecznego, który będę zmuszony wziąć, to 130 tys. zł; zaś partnerka wniesie w gotówce pozostałą część kwoty. Jej pieniądze mają stanowić tzw. wkład własny i być formą zabezpieczenia w zawieranej umowie kredytowej. Mam w związku z tym kilka pytań: Czy w akcie notarialnym tak zakupionego mieszkania można zapisać, że zarówno ja, jak i partnerka jesteśmy właścicielami w równych udziałach po 50%, czy musi to być podzielone dokładnie w zależności od kwoty wkładu? Co się stanie, gdybyśmy się rozstali, a ja miałbym problem ze spłatą kredytu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na współwłasność nieruchomość może kupić każdy. Mogą to być dwie osoby, jak również każda dowolna liczba osób. Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby nieruchomość była współwłasnością dwojga osób.

 

Różnica w porównaniu do małżeństwa kupującego nieruchomość jest tylko taka, że muszą Państwo określić wysokość swoich udziałów – na przykład kupujecie nieruchomość, każde w udziale po 1/2 części lub w dowolnie innej określonej przez Państwa proporcji, np. 1/4 i 3/4.

 

Jeżeli mieszkanie kosztuje 280 tys. zł, to aby udział Pana i partnerki był równy, czyli po 50%, wówczas każde z Was musiałoby zapłacić po 140 tys. zł. Oczywiście udziały można określić w stosunku do dokonanych wpłat. Partnerka zapłaciłaby za swój udział gotówką, a Pan na swój udział wziąłby kredyt, obciążając go hipoteką.

 

Zasadą jest obciążenie hipoteką całej nieruchomości. Wyjątkowo jednak na mocy ust. 3 art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece można obciążyć udział w niej, ale tylko pod warunkiem że jest ona przedmiotem współwłasności.

 

Jeżeli hipoteka byłaby na Pana udziale we współwłasności nieruchomości, to w przypadku problemów ze spłatą kredytu partnerka mogłaby wykupić Pana udział lub bank miałby prawo sprzedać udział osobie trzeciej, lecz w takiej sytuacji wątpię, żeby znalazł się klient.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

odpowiedziprawne.pl