Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyt niemiecki na inwestycję w Polsce

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.07.2019

Mieszkam z żoną i synem od 5 lat w Niemczech, nie posiadamy obywatelstwa niemieckiego, jesteśmy tu oczywiście zameldowani i pracujemy. W najbliższym czasie zamierzamy wziąć w niemieckim banku kredyt konsumencki/gotówkowy. Jeśli te pieniądze będę zamierzał wysłać do Polski i tam je zainwestować, czy jest to kwota wolna od podatku (dla urzędu skarbowego w Polsce), czy będą jakieś problemy wynikające z takiej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W mojej ocenie transfer przelewem z rachunku prowadzonego dla Państwa w niemieckim banku na rachunek prowadzony dla Państwa w polskim banku środków pozyskanych w ramach kredytu konsumenckiego jest w pełni neutralny podatkowo. Jedną ze swobód traktatowych UE jest brak ograniczeń w przepływie kapitału i płatności pomiędzy państwami członkowskimi, nie zawsze oczywiście odbywa się to bez konieczności dokonania pewnych formalności (jak w przypadku przewozu dewiz). Z podatkowego punktu widzenia opisane zdarzenie nie wypełnia żadnego prawnopodatkowego stanu faktycznego określonego w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych czy też ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych – z tego powodu uważam, że jest neutralne podatkowo.

 

Kwestia potencjalnego naruszenia prawa dewizowego przelewem między Państwa rachunkiem prowadzonym przez bank z siedzibą w RFN i bank krajowy również w mojej ocenie nie wchodzi w grę. Zasadniczo rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę państwową są obowiązani zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom straży granicznej, przywóz do kraju oraz wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10 000 euro (nie stanowi wykonania obowiązku zgłoszenia podanie w zgłoszeniu nieprawdziwych danych). Przy transferach bankowych zaś warto pamiętać, że ograniczeń określonych w art. 9 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe nie stosuje się do obrotu dewizowego dokonywanego z udziałem banków, instytucji płatniczych, instytucji pieniądza elektronicznego, biur usług płatniczych lub innych podmiotów mających siedzibę w kraju, w zakresie działalności podlegającej nadzorom: bankowemu, ubezpieczeniowemu, emerytalnemu, nad instytucjami płatniczymi, instytucjami pieniądza elektronicznego, biurami usług płatniczych lub nad rynkiem kapitałowym, prowadzonej przez te podmioty na rachunek własny lub rachunek osób trzecich uprawnionych na podstawie ustawy lub zezwolenia dewizowego do dokonania obrotu dewizowego podlegającego tym ograniczeniom.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - X =

»Podobne materiały

Zabezpieczenie pożyczki zastawem rejestrowym na samochodzie

Znajomy poprosił mnie o pożyczenie mu 10 000 zł. Czy mogę taką pożyczkę zabezpieczyć zastawem rejestrowym na samochodzie znajomego?

Wystawienie weksla in blanco i oprocentowanie sumy wekslowej

Czy wystawiając weksel in blanco, bank ma obowiązek policzyć jakiś procent od sumy znajdującej się na wekslu? Jeśli tak, to jaki?

Przeniesienie własności zadłużonej nieruchomości

Pewien człowiek kupił posiadłość pod hipotekę. Właściciel nieruchomości nie opłacał składek ZUS i jest teraz zadłużony. Chciałabym przejąć jego nieruchomość – łącznie z zadłużeniem. ZUS wystawił promesę na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania. Jednak jest jeszcze zadłużenie w 
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »