.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Kredyt niemiecki na inwestycję w Polsce

Mieszkam z żoną i synem od 5 lat w Niemczech, nie posiadamy obywatelstwa niemieckiego, jesteśmy tu oczywiście zameldowani i pracujemy. W najbliższym czasie zamierzamy wziąć w niemieckim banku kredyt konsumencki/gotówkowy. Jeśli te pieniądze będę zamierzał wysłać do Polski i tam je zainwestować, czy jest to kwota wolna od podatku (dla urzędu skarbowego w Polsce), czy będą jakieś problemy wynikające z takiej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W mojej ocenie transfer przelewem z rachunku prowadzonego dla Państwa w niemieckim banku na rachunek prowadzony dla Państwa w polskim banku środków pozyskanych w ramach kredytu konsumenckiego jest w pełni neutralny podatkowo. Jedną ze swobód traktatowych UE jest brak ograniczeń w przepływie kapitału i płatności pomiędzy państwami członkowskimi, nie zawsze oczywiście odbywa się to bez konieczności dokonania pewnych formalności (jak w przypadku przewozu dewiz). Z podatkowego punktu widzenia opisane zdarzenie nie wypełnia żadnego prawnopodatkowego stanu faktycznego określonego w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych czy też ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych – z tego powodu uważam, że jest neutralne podatkowo.

 

Kwestia potencjalnego naruszenia prawa dewizowego przelewem między Państwa rachunkiem prowadzonym przez bank z siedzibą w RFN i bank krajowy również w mojej ocenie nie wchodzi w grę. Zasadniczo rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę państwową są obowiązani zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom straży granicznej, przywóz do kraju oraz wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10 000 euro (nie stanowi wykonania obowiązku zgłoszenia podanie w zgłoszeniu nieprawdziwych danych). Przy transferach bankowych zaś warto pamiętać, że ograniczeń określonych w art. 9 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe nie stosuje się do obrotu dewizowego dokonywanego z udziałem banków, instytucji płatniczych, instytucji pieniądza elektronicznego, biur usług płatniczych lub innych podmiotów mających siedzibę w kraju, w zakresie działalności podlegającej nadzorom: bankowemu, ubezpieczeniowemu, emerytalnemu, nad instytucjami płatniczymi, instytucjami pieniądza elektronicznego, biurami usług płatniczych lub nad rynkiem kapitałowym, prowadzonej przez te podmioty na rachunek własny lub rachunek osób trzecich uprawnionych na podstawie ustawy lub zezwolenia dewizowego do dokonania obrotu dewizowego podlegającego tym ograniczeniom.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl