.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyt konsolidacyjny po rozwodzie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 03.07.2018

Rozwodzimy się z mężem i mam pytanie odnośnie kredytu konsolidacyjnego, w którego skład wchodzi pożyczka na wydatki bieżące i pożyczka na samochód w której kredytobiorcą był mój teść. Co się dzieje z taką pożyczką po rozwodzie, jak trzeba ją podzielić, jeżeli wyraziłam na nią zgodę na piśmie w banku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kredyt konsolidacyjny po rozwodzie

Fot. Fotolia

Nie ma możliwości sądowego podziału niespłaconej pożyczki/kredytu. Co więcej – ani wyrok sądowy, ani umowa między małżonkami nie może wpłynąć na umowę z bankiem.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego jesteście – zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie czy separacji – solidarnymi dłużnikami wobec banku. Zgodnie z art. 366 § 1 Kodeksu cywilnego Państwa wierzytelność po rozwodzie lub separacji będzie miała właśnie taki charakter. Za dług, który obciążał solidarnie obu małżonków w czasie trwania wspólności, odpowiadają oni tak samo po jej ustaniu

 

Według przepisów Kodeksu cywilnego odpowiedzialność solidarna dłużników zachodzi wtedy, gdy kilku dłużników jest zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Wszyscy dłużnicy solidarni pozostają jednak zobowiązani względem wierzyciela, aż do momentu jego zupełnego zaspokojenia.

 

Wobec banku oboje małżonków będzie kredytobiorcami aż do całkowitej spłaty kredytu. Co więcej, bank może żądać spłaty od Pani lub od męża, od dwojga wspólnie – według własnego wyboru. Należy więc rozdzielić rozliczenia między małżonkami od umów kredytowych. Banku Państwa relacje nie interesują.

 

Jeśli zaś chodzi o podział między małżonkami w zakresie podziału majątku – najuczciwsze byłoby, aby każdy spłacił po 1/2 – czyli składać się na każdą ratę albo rozliczyć ten kredyt inaczej, w rozrachunku głównym – komu przypadną określone składniki majątkowe, ten powinien spłacić zobowiązanie, aby wyrównać udziały w majątku wspólnym; ten, kto dostanie auto – powinien spłacić kredyt z tego auta.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »