
Indywidualne porady prawne
Kraj UE i Polska – podwójne obywatelstwo a podatki na delegacjiAutor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 03.01.2012 |
Mam podwójne obywatelstwo – polskie i innego kraju UE. W obu państwach jestem zameldowany. Pracuję w tym drugim kraju, tam płacę podatki, ale na delegację zostałem wysłany do Polski (gdzie jestem po prostu osobą bez pracy i nie płacę podatku). Jak moja sytuacja wygląda z punktu widzenia prawa podatkowego?
|
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych:
„Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:
Przywołane powyżej regulacje stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Podstawą prawidłowej subsumpcji jest ustalenie Pańskiego miejsca zamieszkania – jeśli, zgodnie z wyżej wymienionymi regułami ma Pan miejsce zamieszkania poza Polską, w Polsce obowiązuje Pana tylko ograniczony obowiązek podatkowy.
W umowach międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie” oznacza na ogół każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu, miejsce utworzenia albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to Państwo oraz jakąkolwiek jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny – określenie to nie obejmuje jednak osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód lub zyski majątkowe ze źródeł w nim położonych.
By wiedzieć dokładnie, jak winno zostać opodatkowane Pańskie wynagrodzenie, należy sięgnąć do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która łączy kraj Pańskiego miejsca zamieszkania z Polską. Nie wskazuje Pan tego kraju, zatem przytoczę przykładowo, że art. 14 konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r., stanowi:
„1. Pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii otrzymuje za pracę najemną, podlegają opodatkowaniu tylko w Wielkiej Brytanii, chyba że praca wykonywana jest w Polsce. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w Polsce.
2. Bez względu na powyższe, wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii otrzymuje za pracę najemną, wykonywaną w Polsce podlega opodatkowaniu tylko w Wielkiej Brytanii, jeżeli:
Tylko w tym układzie praca „oddelegowana”, wykonywana w Polsce nie podlegałaby opodatkowaniu w Polsce. Podobne artykuły obowiązują na mocy większości umów, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>