.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kradzież dowodu osobistego - kredyt na telewizor

Autor: Katarzyna Ostrowska • Opublikowane: 09.11.2009

Na początku tego roku skradziono mi dowód osobisty. Tydzień temu otrzymałem harmonogram spłat kredytu, którego nie brałem. Okazało się, że złodziej posłużył się moim dowodem i wziął na kredyt telewizor – ogromną „plazmę”! Czy możliwe, abym to ja musiał ten kredyt spłacać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. (j.t. Dz. U. 2006 r. Nr 139, poz. 993) o ewidencji ludności i dowodach osobistych osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy. Organ ten wydaje zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, ważne do czasu wydania nowego dokumentu.

 

Jeżeli zgłosił Pan w urzędzie gminy kradzież dowodu i posiada Pan zaświadczenie potwierdzające jego utratę, powinien Pan niezwłocznie przedstawić zaświadczenie bankowi, który wysłał do Pana harmonogram spłat kredytu. Wraz z nim należy wysłać pismo, w którym poinformuje Pan, że w związku z utratą dowodu osobistego nie jest Pan odpowiedzialny za długi zaciągnięte przy jego użyciu. Pismo powinno być wysłane listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeżeli wolałby Pan pismo i zaświadczenie złożyć osobiście w banku, należy zrobić kopię i poprosić o potwierdzenie złożenia pisma u pracownika banku.

 

W takim przypadku może Pan uchylić się od spłaty kredytu zaciągniętego przy użyciu Pana skradzionego dowodu.

 

Jeżeli jednak nie zgłosił Pan kradzieży dowodu, sprawa jest bardziej skomplikowana. Również może Pan wysłać pismo do banku, informujące, że Pana dowód osobisty został skradziony i ktoś posłużył się nim niezgodnie z prawem. Jeżeli ma Pan już nowy dowód osobisty, który został wydany przed datą zawarcia umowy kredytu, powinien Pan podnieść tę okoliczność w piśmie skierowanym do banku. Następne kroki będą zależały od stanowiska, jakie zajmie bank, w którym został wzięty kredyt.

 

Istnieje możliwość, że bank będzie nadal żądał spłaty zaciągniętego kredytu. Jeżeli nie będzie Pan płacił rat kredytu, sprawa może trafić do sądu, gdzie będzie Pan musiał udowodnić, że utracił dowód osobisty przed zawarciem umowy kredytu i dlatego nie jest Pan dłużnikiem banku, a zatem roszczenie banku nie powinno być skierowane do Pana. W takim procesie może Pan udowadniać okoliczność utraty dowodu nie tylko za pomocą dokumentów, tj. zaświadczenia z urzędu gminy o utracie dowodu, ale również za pomocą innych środków dowodowych np. zeznań świadków. Świadkami mogą być np. członkowie rodziny, którzy pamiętają okoliczności związane z utratą Pana dowodu osobistego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl