Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty zarządu we wspólnocie mieszkaniowej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 31.01.2014

Jestem właścicielką mieszkania o powierzchni 36 m2. W budynku, zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową, jest razem sześć mieszkań; moje jest najmniejsze. Głosowanie nad uchwałami odbywa się zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy o własności lokali (czyli zgodnie z posiadanymi udziałami). W 2012 r. została przegłosowana uchwała, która ustala sposób podziału kosztów związanych z utrzymaniem porządku części wspólnych; zgodnie z nią koszty są dzielone równo na każdego właściciela. Niestety nie byłam obecna na zebraniu, podczas którego ją uchwalono, i nie wiedziałam wtedy, że jest niezgodna z prawem. Dopiero niedawno znalazłam w ustawie zapis mówiący o tym, że koszty utrzymania porządku i czystości części wspólnych to koszty zarządu, które powinny być rozliczane zgodnie z posiadanymi udziałami. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy można w jakiś sposób zmienić zapisy uchwały?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej odpowiedzi stanowią przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, zwanej dalej ustawą.

 

Z treści Pani pytania wynika, że jest Pani właścicielką mieszkania znajdującego się w zasobach wspólnoty mieszkaniowej. W budynku wspólnoty znajduje się sześć mieszkań. Pana nieruchomość lokalowa ma 36 m2. Wskazuje Pani, że głosowania nad uchwałami odbywają się stosownie do treści przepisów ustawy. W 2012 r. poddana pod głosownie została uchwała w przedmiocie podziału kosztów związanych z utrzymaniem porządku części wspólnych. Uchwała została przyjęta. Stosownie do jej treści każdy z właścicieli zobowiązany jest ponosić wymienione koszty w równym stopniu. W trakcie głosowania nad uchwałą nie była Pani obecna. Z treści pytania wynika jednak, że znała Pani treść uchwały.

 

Stosownie do treści art. 14 ust 1 pkt 4 na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności wydatki na utrzymanie porządku i czystości. Powyższe winno być wykładane z powiązaniu z treścią art. 13 ust 1 ustawy, zgodnie z którym właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem swojego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prawidłowo wskazuje Pani zatem, jakoby koszty związane z utrzymaniem porządku i czystości spoczywały na zarządzie, a nie na właścicielach lokalów ustanowionych w ramach wspólnoty mieszkaniowej.

 

Pani wolą jest zaskarżenie podjętej uchwały z uwagi na jej niezgodność z przepisami prawa. W Pani sprawie ważna jest zatem treść art. 25 ust 1a ustawy. Bezsporne jest w mojej ocenie, że podjęta uchwała jest sprzeczna z przepisami prawa. Powyższe z kolei rodzi po Pani stronie, jako właściciela lokalu prawo do zaskarżenia przedmiotowej uchwały. W chwili obecnej powództwo w przedmiocie zaskarżenia uchwały jest jednak spóźnione, ponieważ stosownie do treści art. 25 ust 1a ustawy może być ono wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

 

Ustawodawca wskazuje, że termin sześciu tygodni biegnie od dnia powzięcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Powyższy przepis jest przepisem bezwzględnie obowiązującym, nieznajdującym żadnego odstępstwa. Z przykrością należy stwierdzić, że powzięcie wiedzy dopiero w chwili obecnej o niezgodności uchwały z przepisami prawa nie może stanowić podstawy do przywrócenia terminu do zaskarżenia uchwały. Ustawodawca wskazuje bowiem na sprzeczność z przepisami prawa, a nie na powzięcie wiedzy o sprzeczności z przepisami prawa. Mając na uwadze powyższe, termin sześciu tygodni liczony winien być od dnia ustanowienia uchwały, a nie od dnia powzięcia wiedzy o niezgodności jej treści z przepisami prawa.

 

W chwili obecnej nie ma zatem prawnych możliwości zaskarżenia uchwały podjętej w 2012 r., ponieważ upłynął termin ustawowy.

 

W mojej ocenie gdyby wspólnota mieszkaniowa chciała obecnie podnieść opłaty związane z utrzymaniem czystości i porządku, należy zaskarżyć uchwałę, ponieważ sprzeczne z prawem będzie podnoszenie kosztów związanych z usługami, o których mowa, a to w związku z treścią art. 14 ust 1 pkt 4 ustawy.

 

Uchwała mimo swej wadliwości pozostaje w obrocie prawnym, ponieważ nikt z uprawnionych do wytoczenia powództwa na zasadzie art. 25 ustawy tego nie uczynił. Proszę bowiem zwrócić uwagę na zapis art. 25 ust 3 ustawy. Zgodnie z jego treścią zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy. Z powyższego wynika, że uchwała jest wiążąca, dopóki sąd jej nie uchyli, a to w chwili obecnej w mojej ocenie nie jest możliwe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + 0 =

19.03.2017

W mojej ocenie jest możliwe. Należy wytoczyć powództwo o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego 189 k.p.c.

Lexalis

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Garaż w budynku wspólnoty a opłaty związane z nieruchomością

Posiadam na własność garaż w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Mimo że nie mam w nim mieszkania, ponoszę takie same koszty związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej co właściciele mieszkań. Uważam, że to niesprawiedliwe, ale na zebraniu wspólnoty nie zgodzono się na obniżenie mi

Koszty zarządu nieruchomością a metraż mieszkania i przynależnej piwnicy

Jestem właścicielem mieszkania. W naszym bloku jest wspólnota mieszkaniowa. Każde mieszkanie ma przynależną piwnicę, ale zaliczki na koszty zarządu nieruchomością oblicza się, biorąc pod uwagę metraż samego mieszkania. Czy jest to właściwe postępowanie?  

Fundusz remontowy we wspólnocie

Wykupiliśmy mieszkanie TBS z bonifikatą. Nie zalegaliśmy z czynszem i innymi opłatami. Na spotkaniu wspólnoty dowiedziałem się o planowanym remoncie, ponoć środki były już zgromadzone. Kilka dni później dostałem wezwanie do zapłaty kilku tysięcy złotych na fundusz remontowy we

Decyzja zarządu małej wspólnoty mieszkaniowej

Czy zarząd w małej wspólnocie mieszkaniowej (6 lokali) może samodzielnie podjąć decyzję o pobieraniu opłaty od właścicieli lokali za utrzymywanie porządku w budynku? Jeden z właścicieli odmawia wnoszenia opłat za sprzątanie. Co robić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »