Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty zamiany mieszkań

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 03.09.2014

Chcemy zamienić mieszkania: moje i córki (kawalerka) z sąsiadką, która ma duże, 3-pokoje mieszkanie. Wszystkie strony zgadzają się na zamianę mieszkań (tzn. dwóch mniejszych na to większe) bez dopłat. Jakie koszty należy ponieść przy takiej umowie? Jakie dokumenty są konieczne? Chciałbym zapisać nowe mieszkanie córce i wnukowi – jak najlepiej to zrobić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pierwszy koszt to koszt aktu notarialnego, bo umowa zamiany musi mieć taką właśnie formę, zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż „umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego”. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.

 

Koszt taksy notarialnej zależny jest od wartości rynkowej mieszkań, więc ważne jest, jak Państwo podacie w akcie notarialnym tę wartość, wyjaśnię Panu ogólnie, iż rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej w § 2 ust 2 pkt 1 stanowi, że podstawą określenia maksymalnej stawki jest przy umowie zamiany najwyższa wartość zamienianego przedmiotu umowy, a więc najdroższe mieszkanie mające podlegać zamianie.

 

§ 3 rozporządzenia stanowi, iż „maksymalna stawka wynosi od wartości:

 

1)  do 3.000 zł – 100 zł;

2)  powyżej 3.000 zł do 10.000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3.000 zł;


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

3)  powyżej 10.000 zł do 30.000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10.000 zł;

4)  powyżej 30.000 zł do 60.000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 zł;

5)  powyżej 60.000 zł do 1.000.000 zł – 1.010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 zł;

6)  powyżej 1.000.000 zł do 2.000.000 zł – 4.770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł;

7)  powyżej 2.000.000 zł – 6.770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł, nie więcej jednak niż 10.000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7.500 zł.

 

Przy czym jeżeli są to np. spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu, a zapewne tak jest, to stawka taksy wynosi połowę tego, co wyżej wskazano.

 

Do tego zawsze mogą się Państwo targować z notariuszem, aby Państwu policzył taniej, tak się najczęściej dzieje, więc proszę o tym pamiętać.

 

Dodatkowo zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust .1 pkt 1 lit. a) „podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, obowiązek podatkowy spoczywa na obu stronach umowy i podatek wynosi 2%, przy czym postawę opodatkowania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na taki lokal lub prawo do lokalu – różnica wartości rynkowych zamienianych lokali lub praw do lokali, a więc znów wielkość zależy od wartości lokali”.

 

Bezspornie też musi się Pan liczyć z obowiązkiem opłat sądowych celem dokonania wpisów w księgach wieczystych, koszt opłaty to 200 zł za wpis zmiany właściciela. Może to zrobić za Państwa notariusz, tj. przesłać wniosek do sądu, ale wówczas zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego w sprawie o sygn. akt III CZP 5/13 notariuszowi za sporządzenie i przesłanie do sądu zamieszczonego w akcie notarialnym wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej przysługuje wynagrodzenie w kwocie 200 zł netto, ustalane na podstawie § 16 wyżej wskazanego rozporządzenia, odrębnie od wynagrodzenia za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego daną czynność.

 

Musicie Państwo wybrać notariusza i z nim się skontaktować celem ustalenia, jakich dokumentów będzie od Państwa wymagał, obecnie gdy istnieje elektroniczna księga wieczysta, notariusz sprawdza przy akcie wpisy w księgach, nie żądając już wyciągów z księgi. Czasami notariusze też wymagają zaświadczeń ze spółdzielni mieszkaniowej, iż mieszkania nie są zadłużone, i z pewnością wymagają przy akcie dowodów osobistych stron.

 

Gdyby były to mieszkania spółdzielcze lokatorskie, a nie własnościowe, to notariusz winien zażądać zgody spółdzielni na zamianę.

 

Nawet telefonicznie może sobie Pan to wszystko z wybranym notariuszem ustalić.

 

Najprościej i chyba najtaniej będzie przekazać mieszkanie córce i wnukowi testamentem, ten może Pan od razu podczas pobytu u notariusza spisać.

 

Koszt taksy notarialnej za zwykły testament, tj. taki, w którym do całości spadku po sobie powołuje Pan córkę i wnuka, to 50 zł, a taki z zapisem windykacyjnym (a więc gdy zapisze Pan im tylko mieszkanie) kosztuje 200 zł. Mieszkanie przejdzie na ich własność dopiero po Pana śmierci, ale jeśli w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku zgłoszą oni ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego, to nie będą musieli uiszczać podatku od spadku i darowizny.

 

Oczywiście za Pana życia też może Pan to zrobić np. umową darowizny, ale taksa notarialna będzie już wyższa, bo znów zależna od wartości mieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zamiana nieruchomości

Planujemy zamianę nieruchomości. Rozważamy dwa warianty: umowa zamiany lub dwie darowizny. Pierwsza nieruchomość to dom jednorodzinny, jego właścicielem jest małżeństwo. Zakupiony częściowo na kredyt (jego wartość 100 tys. zł). Druga nieruchomość to mieszkanie w kamienicy – jego właścicielem są rodzice jednego z małżonków. Wartość domu to ok. 450 tys. zł, mieszkania – 250 tys. zł. Chcemy dokonać przeniesienia bez spłaty. Czy bank zgodzi się na zmianę hipoteki? Czy możliwa jest darowizna, w której jeden z małżonków darowuje cześć swojej nieruchomości drugiemu, a drugi darowuje całość swoim rodzicom? Czy taki zabieg pozwoli uniknąć kosztów związanych z darowizną? Jakie będą całościowe koszty (notarialne itp.) związane z rozważanymi przez nas rozwiązaniami? Dodam, że obie nieruchomości są własnościowe.

Zamiana działki z dopłatą a obowiązek podatkowy

Mieszkam za granicą, tu się rozliczam z dochodów. Posiadam w Polsce działkę, którą chciałbym zamienić na mniejszą przy dopłacie od drugiej strony. Działkę tę zakupiłem w 2001 r. Czy dopłata będzie podlegała podatkowi? W jakiej wysokości?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »