Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty utrzymania grobu

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 07.05.2014

W ziemnym grobie spoczywa kuzyn mojej matki i jej siostra. W 1990 r. zarząd cmentarza „przepisał prawo własności” grobu z matki obu zmarłych na mojego tatę i jego siostrę. Mój tata zmarł. Rozumiem więc, że dysponentką grobu jest ciotka, czyli siostra taty. Ona jednak nie chce ponosić kosztów utrzymania grobu, ale chciałaby odzyskać nakłady z 1990 r. Czy istnieje taka możliwość? Czy możliwa jest likwidacja grobu i sprzedaż miejsca innej osobie? Szczegóły lokalizacyjne w załącznikach.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawa prawna tej opinii to ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (test jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687).

 

Przepisy dotyczące miejsc pochówku pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku. Mówią one m.in. o tym, że tzw. pochówek może się odbyć tylko na podstawie zgody osoby, która jest tzw. dysponentem grobu, czyli jest osobą z rodziny zmarłego i dokonała opłaty za grób.

 

Osoba, która wykupiła miejsce na cmentarzu, nie jest właścicielem tego miejsca, tylko jest to forma zbliżona do dzierżawy. Przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie mówią nic na temat sprzedaży miejsc czy grobów. W tej sytuacji wszystko zależy od ustaleń zarządcy cmentarza.

 

Administracje czy zarządcy twierdzą, że odsprzedawanie miejsc na cmentarzu jest legalne.

 

Jednak są cmentarze, na których handlować kwaterami nie wolno. Radni niektórych miast uchwalają nowe regulaminy cmentarzy komunalnych. Regulaminy zabraniają obrotu miejscami na własną rękę.

 

Jeśli ktoś nie chce ponosić kosztów utrzymania grobu lub niepotrzebne mu zarezerwowane miejsce, po upływie 20 lat nie płaci. Po upływie tego okresu administrator cmentarza ma prawo zlikwidować grób, aby na wolnym miejscu kogoś pochować. Według nowego regulaminu nie wolno sprzedawać miejsc, oddawać ani zrzekać się ich na rzecz obcych.

 

Tak jest też na cmentarzu w Pani miejscowości. Tamtejszy Miejski Zakład Zieleni zdecydował, że osoba, która rezerwuje sobie przyszłe miejsce spoczynku, od razu ponosi koszty utrzymania grobu na 20 lat do przodu. I jeśli w tym okresie zmieni decyzję, może jedynie oddać miejsce z powrotem zarządcy. Jednak wtedy przepadają wpłacone przez nią pieniądze, w części obliczonej proporcjonalnie za okres, który już minął. Później sprzedażą kwatery zajmuje się zakład. W takiej sytuacji nie ma handlu miejscami na cmentarzu z drugiej ręki.

 

Podobnie jest w przypadku drugiego cmentarza. Jeżeli ktoś rezygnuje i chce sprzedać wolne miejsce, musi uzyskać zgodę Zarządu Dróg i Zieleni. I to administracja szuka nowego nabywcy.

 

Natomiast tam, gdzie zarządcy nie wprowadzają restrykcyjnych zasad, handel grobami kwitnie.

 

Ustawa zakazuje użycia grobu do ponownego chowania przed upływem 20 lat, więc nawet jeśli ktoś odkupi kwaterę, musi poczekać ,aż upłynie ten termin.

 

Z punktu widzenia zarządcy cmentarza nie istnieje coś takiego jak odsprzedaż grobu. Także dlatego, że osoba, która opłaciła miejsce na cmentarzu, tak jak wspomniałam, nie jest właścicielem tego miejsca. W rzeczywistości jednak jest inaczej.

 

Reasumując, przepisy mówią jedynie, że po 20 latach, jeżeli miejsce nie będzie opłacone, grób może ulec likwidacji, czyli miejsce zostanie przydzielone innej osobie. Przepisy nie regulują kwestii sprzedaży miejsc na cmentarzu.

 

Musiałaby się Pani zorientować, czy istnieje regulamin cmentarza zakazujący sprzedaży miejsc. Ale i wówczas wydaje mi się, że można przyprowadzić do zarządcy cmentarza osobę zainteresowaną miejscem, która zostanie wpisana na Pani miejsce, a co do nakładów, to już można ustalić tę kwestię między sobą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus I =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki