.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty utrzymania dróg

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 06.06.2014

Jestem właścicielem posesji na ulicy Daliowej. Całe osiedle i moja ulica należały do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Później RDLP sprzedała wszystkie posesje, pozostając właścicielem ulic. Obecnie żąda się od właścicieli domów znajdujących się przy ul. Daliowej zwrotów kosztów utrzymania dróg (oświetlenia, odśnieżania). Czy to zgodne z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W opisanej przez Pana sprawie należałoby ustalić jedną sprawę, a mianowicie kwestię własności drogi.

 

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. z dnia 29 października 1998 r.) „pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem”.

 

Decyzję o stwierdzeniu nabycia własności nieruchomości zajętej pod drogę publiczną na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego wydaje wojewoda.

 

Taką informację uzyska Pan w gminie – zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z dnia 8 października 2001 r.). Jeśli jest to droga publiczna i miała taki charakter w dniu wejścia w życie wyżej wymienionych przepisów, może Pan zwrócić się z pismem do wojewody oraz do prezydenta miasta o rozważanie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego.

 

Wydanie decyzji przez wojewodę rozwiązałoby kwestię własności drogi, a także kosztów jej utrzymania.

 

Jeżeli okaże się, że ulica Daliowa nie jest drogą publiczną i nie była zajęta pod drogę publiczną w dniu wskazanym w przepisach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych jest właścicielem gruntu i ma prawo żądać zapłaty za korzystanie z tej drogi i trudno jej tego prawa odmówić.

 

Co innego może wynikać z umów zbycia nieruchomości – działek.

 

Być może w akcie notarialnym zagwarantowano Państwo bezpłatny dostęp do drogi publicznej przez drogę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

 

Istnieje możliwość, że roszczenia właściciela Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych mogą okazać się zasadne. W pierwszej kolejności powinien Pan zatem złożyć do urzędu gminy, do wydziału zajmującego się gospodarką nieruchomościami pismo, w którym wniesie Pan o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące własności drogi, a co za tym idzie – kosztów utrzymania drogi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton