Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej – jak obniżyć podatki?

Autor: Rafał Styczyński • Opublikowane: 07.02.2012

Słyszałem, że mając firmę, można kupić inną spółkę, co wpłynie na obniżenie podatków. Nie znam szczegółów tego sposobu. Czy to jednak możliwe?

Rafał Styczyński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeżeli osoba fizyczna jest wspólnikiem w dwóch spółkach osobowych, gdzie jedna generuje stratę, a druga dochód, to strata z pierwszej będzie obniżać dochód z drugiej.

 

W przypadku gdy działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki niebędącej osobą prawną, koszty uzyskania przychodów ponoszone przez spółkę dzieli się między wspólników proporcjonalnie do ich udziałów w zysku spółki. Wynika to z tego, że statusu podatnika nie posiada spółka, tylko poszczególni wspólnicy. Koszty ponoszone przez spółkę są ujmowane w jednej, wspólnej dla spółki ewidencji (podatkowa księga przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe). Następnie w celu ustalenia dochodu (straty) przypadającego na poszczególnych wspólników, zarówno koszty, jak i przychody wynikające z wyżej wymienionej ewidencji są rozdzielane między wspólników. Wprawdzie przepisy stanowią, że proporcjonalny podział stosuje się do przychodów, kosztów, strat i ulg podatkowych, to jednak w praktyce podziałowi podlega już tylko „podatkowy” wynik prowadzonej działalności, tj. dochód (strata) uzyskany przez całą spółkę.

 

Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym spółki osobowe nie są podatnikami. Podatnikami są wspólnicy tych spółek. W konsekwencji przychody spółek cywilnych (oraz osobowych) nie są na gruncie tych przepisów przychodami spółek, lecz wspólników tych spółek.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Gdy osoba fizyczna jest wspólnikiem dwóch spółek osobowych, uzyskuje ona przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz koszty ich uzyskania z dwóch „źródeł”.

 

Przychody te oraz koszty uzyskania przychodów łączą się ze sobą, tworząc u tego podatnika wspólny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz wspólny koszt uzyskania tego przychodu.

 

Obliczając zatem zaliczkę na podatek dochodowy, podatnik będący wspólnikiem dwóch spółek powinien sumować przychody oraz koszty uzyskania przychodów obu spółek i na tej podstawie obliczać swój dochód oraz zaliczki na podatek dochodowy od tego dochodu (również w sytuacji, gdy w jednej ze spółek wystąpił dochód, a w drugiej – strata).

 

Przykład: osoba fizyczna jest wspólnikiem w dwóch spółkach osobowych. Spółka X uzyskuje dochody w wysokości 50 000 zł i płaci wysoki podatek, natomiast spółka Y przynosi stratę w wysokości 40 000 zł. W takiej sytuacji podatek płacony jest od 10 000 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Opodatkowanie działalności gospodarczej

Prowadzę portale internetowe. Umieszczam tam reklamy innych firm (tzw. programy partnerskie – przychód jest liczony proporcjonalnie do ilości kliknięć w hiperłącza lub banery reklamowe). Chciałbym założyć działalność gospodarczą. Proszę o informacje, jakie kroki mam podjąć w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »