Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty delegacji zagranicznej

Koszty delegacji zagranicznej przeznaczone są głównie na wyżywienie oraz drobne wydatki pracownika. W przypadku gdy pracodawca nie określił w wewnętrznym regulaminie stawek diet zagranicznych a także jeżeli pracodawca jest ze sfery budżetowej, należy stosować wysokości diet określone dla każdego z państw odrębnie w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Więcej na ten temat czytaj w artykule.

 

Resort pracy po raz kolejny przygotował zmiany w rozporządzeniu dotyczącym delegacji. Zmiany zaproponowane poprzednio, tzn. w ubiegłym roku, niestety nie weszły w życie, w związku z czym nadal obowiązuje stawka diety krajowej w kwocie 23 zł. Przypominamy, iż stawka ta obowiązuje od stycznia 2007 roku.

Nowy projekt rozporządzenia z dnia 13 maja 2011 r. w sprawie wysokości oraz ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej przewiduje dietę w wysokości 30 zł, a także inne, zasadnicze zmiany. Dotyczą one m.in.:

 • nowej wysokości kwot diet zagranicznych,
 • konieczności dokumentowania kosztów przejazdu biletami,
 • limitów kosztu noclegu w podróży krajowej i zagranicznej,
 • a w przypadku podróży służbowej odbywanej prywatnym pojazdem – zwrotu pracownikowi poniesionych opłat za przejazd płatnymi drogami i za parkingi.


W zakresie podróży krajowych proponowane są następujące zmiany:
 1. podwyższono stawkę diety o 7 zł, tj. z 23 do 30 zł,
 2. określono sposób zmniejszenia należnej diety w przypadku, gdy pracownik miał zapewnione bezpłatne wyżywienie (co oznacza, że darmowe posiłki w delegacji zmniejszą kwotę diety) – kwotę diety zmniejszy się o koszt otrzymanego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
  • śniadanie – 25% diety,
  • obiad – 50% diety,
  • kolacja – 25% diety;
 3. przy nowej stawce diety 20-pocentowy ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej ma wynieść 6 zł (obecnie 4,60 zł), a ryczałt za nocleg, stanowiący 150% diety – 45 zł (obecnie 34,50 zł);
 4. zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety (do 600 zł).
    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Na początek podsumujmy fakty: jako dyrektor szkoły używał Pan samochodu prywatnego do celów służbowych i rozliczał koszty tych wyjazdów według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 ze zm.). Natomiast w szkole obowiązuje zarządzenie, w którym ustalone zostały niższe stawki zwrotu przez pracodawcę kosztów za użytkowanie pojazdu pracownika dla celów służbowych niż wynikają z przywołanego rozporządzenia.

Maksymalne stawki kosztów za używanie pojazdów do celów służbowych reguluje § 2 przywołanego rozporządzenia i zwrot tych kosztów jest dokonywany w ramach limitu określonego przez pracodawcę. Przepisy wskazanego rozporządzenia ograniczają swobodę pracodawcy w ustalaniu miesięcznych limitów kilometrów, ale wyłącznie co do ich maksymalnej wysokości. Pracodawca może więc ustalić pracownikowi niższy limit niż wynika ze wskazanego rozporządzenia.

Ryczałt jest ustalany jako iloczyn stawki za kilometr przebiegu określonej na podstawie ustalonego przez pracodawcę miesięcznego limitu przebiegu kilometrów za jazdy lokalne, z uwzględnieniem treści § 2 wymienionego rozporządzenia.    Przeczytaj pełną treść

 

 Z delegacją pracowniczą mamy do czynienia w sytuacji, kiedy pracownik na polecenie pracodawcy opuszcza stałe miejsce pracy w celu wykonania zadania służbowego poza miejscowością, w której pracuje.

Polecenie wyjazdu na delegację jest poleceniem służbowym. Wykonanie służbowego polecenia wyjazdu na delegację jest obowiązkiem pracownika. Z zasady pracownik nie ma możliwości odmowy wykonania polecenia służbowego. Jeżeli odmówi wyjazdu na delegację, na którą wysyła go pracodawca, to dopuści się naruszenia obowiązków pracowniczych wynikających ze stosunku pracy.

Przepisy prawa pozwalają na odmowę wykonania polecenia wyjazdu służbowego tylko w dwóch przypadkach.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Urlop dla poratowania zdrowia a zgoda na delegację nauczyciela

W naszej szkole zatrudniamy świetnego nauczyciela, który od dwóch miesięcy wykorzystuje urlop dla poratowania zdrowia. Przygotował kilku uczniów do prestiżowych konkursów. Czy mogę delegować nauczyciela na wyjazd z uczniem (który jest pełnoletni) na finał konkursu i zwrócić nauczycielowi koszty podróży, skoro termin wyjazdu nie koliduje z podjętym leczeniem?Pojęcie podróży służbowej – część 2
W artykule autor kontynuuje omawianie zagadnień dotyczących podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 K.p., w związku z pojawiającymi się na ten temat rozbieżnymi rozstrzygnięciami sądowymi i tym samym niezrozumieniem istoty tej instytucji.

Podróże służbowe – dodatkowy czas wolny oraz koszty delegacji zagranicznej
Pracuję w firmie w Poznaniu. Z produktami jeżdżę po całej Polsce, nieraz do bardzo odległych miast (zwykle cztery dni na pięć jestem w podróży). Wstaję bardzo wcześnie, by dojechać np. do Gdańska, gdzie pracuję potem 8 godzin i wracam do Poznania w nocy. Czy czas przejazdów powinien być wliczany do czasu pracy oraz czy za takie wyjazdy nie powinien przysługiwać mi dodatkowy czas wolny? Umowa jest sformułowana w ten sposób, że miejscem pracy jest Poznań i cała Polska.

koszty delegacji zagranicznej w niedzielę a studia zaoczne

Od kilku lat pracuję, a w zeszłym roku rozpoczęłam studia zaoczne. Pracodawca polecił mi (ustnie) wyjazd służbowy w niedzielę, ale kolidował on z zajęciami na uczelni, dlatego odmówiłam. Wtedy usłyszałam, że powinnam wybrać pracę albo studiowanie. Czy pracodawca może stawiać mi takie ultimatum? Czy nie powinien ułatwiać mi podnoszenia kwalifikacji? Czy jest zobowiązany pisemnie sprecyzować moje pracownicze zadania? Jestem sekretarką i często muszę wyjeżdżać na długie i dalekie delegacje.Zwrot kosztów delegacji zagranicznej za dojazd do siedziby firmy
Pracuję w siedzibie firmy, która jest oddalona od mojego miejsca zamieszkania 50 km. Mój dzień pracy, łącznie z dojazdami, trwa więc 12 godzin. Przełożony twierdzi, że nie należy mi się zwrot kosztów podróży – czy ma rację?

Zwrot kosztów dla nauczyciela dojeżdżającego na nauczanie indywidualne

Pracuję w szkole podstawowej oraz prowadzę nauczanie indywidualne u jednego ucznia w miejscowości oddalonej o 10 km. Dojeżdżam do tego ucznia dwa razy w tygodniu prywatnym samochodem, za co płacę z własnej kieszeni, ponieważ dyrektor odmówił pokrycia kosztów paliwa. Dodam, że do miejscowości ucznia nie kursują autobusy. Czy należy mi się zwrot kosztów?Wybrane opinie naszych klientów:

Eporady24 to strzał w dziesiątkę!!! Jestem pod wielkim wrażeniem, Pan Jakub Bonowicz udzielił odpowiedzi wykraczającej poza polskie prawo, a odpowiedź ta była wyczerpująca, rzetelna i konstruktywna. Wyjaśnione zostały wszystkie nękające mnie kwestie. Bardzo, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Jolanta

Jestem bardzo mile zaskoczona profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłam serwis znajomym, bo warto! Odpowiedzi szybkie, rzeczowe i zrozumiałe dla zwykłego obywatela.

Pozdrawiam,

Madzia

Jestem zadowolony: szybka porada, maksymalnie wyczerpująca i bardzo tanio. Serdecznie polecam

Józef

Pierwszy raz korzystałem z porad prawnych w serwisie eporady24 i powiem tak: profesorzy w tym, co robią. Podziękowanie szczególnie dla Pana Tomasza Krupińskiego!

Darek

Chodzenie do prawników do tej pory było kłopotliwe, czasochłonne i niezbyt efektywne. Wasze porady prawne są bardzo dobre i nie mają wad, są wygodne, szybkie, profesjonalne. Internet to upraszcza znakomicie. Świetny sposób na nasze problemy do rozwiązania.

Ryszard

Dziękuję za udzielenie porady uważam że jest to o co mi chodziło, cena również jest odpowiednia. Zadawanie dodatkowych pytań jest super czyli tak jakbym przebywał w kancelarii bo wiadomo że podczas rozmowy nasuwają się dodatkowe pytania! Uważam również że szybkość uzyskanej odpowiedzi jest bardzo dobra. Jeszcze raz dziękuje i myślę że dalej będę koszty stal z waszych usług.

Z poważaniem

Marcin

Jestem bardzo zadowolony, że trafiłem na stronę ePorady24.pl. Możliwość uzyskania odpowiedzi na ważne, nurtujące mnie pytania w trakcie pracy czy innych zajęć okazała się warta opłaty. W oczekiwaniu na odpowiedź serwisu, która była pełna, wyczerpująca i rzeczowa, mogłem zająć się swoimi codziennymi obowiązkami. Serdecznie wszystkim polecam!

Piotr

BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.

Zbyszek

Szybko, konkretnie i na temat - czego chcieć więcej? Jestem zadowolony z porady i z pewnością będę korzystał ponownie.

Jakub

Dziękuję bardzo za opinię. W odróżnieniu od wielu innych użytkowników nie miałam żadnych obaw związanych z korzystaniem z porad prawnych przez internet, a wręcz przeciwnie. Tak wyobrażam sobie przyszłość usług prawniczych w naszej epoce, kiedy to czas jest dobrem coraz rzadziej występującym w przyrodzie :-)) Gratuluję pomysłu i potwierdzam, że zarówno jakość, jak i szybkość, z jaką została sporządzona dla mnie opinia prawna, bardzo mnie satysfakcjonują. Szczerze polecam takie rozwiązanie innym szukającym konkretnych, profesjonalnych porad prawnych.

Barbara

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »