Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sądowe zniesienie współwłasności mieszkania kupionego z matką

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.11.2017

Wspólnie z mamą odziedziczyłam mieszkanie po ojcu – stałyśmy się współwłaścicielkami w 1/2 części. Następnie sprzedałyśmy to mieszkanie, bo było dla nas za duże, i kupiłyśmy mniejsze. Tu również każda z nas ma po 1/2 części. Niestety relacje z mamą uniemożliwiają dalsze wspólne zamieszkanie w lokalu. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Mama nie chce spłacić mojej połowy mieszkania, więc zastanawiam się nad sądowym zniesieniem współwłasności. Ale czy jest to dobre rozwiązanie, jeśli mama jest zadłużona? Ile czasu trwa taka sprawa i ile kosztuje?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

Wyraźnie podkreślić należy, iż jako współwłaścicielki każda z Pań jest upoważniona do żądania zniesienia współwłasności. Powyższe wynika z treści art. 210 § 1 K.c., zgodnie z którym każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.

 

Należy jednak teraz zastanowić się, do czego zniesienie współwłasności doprowadzi. Każda z Pań może żądać przyznania mieszkania na wyłączną własność dla siebie, wówczas, jak mniemam, druga strona (każda z Pań) będzie dochodziła spłaty zobowiązania – udziału we współwłasności. Zachodzi pytanie, czy Pani mama może spłacić Panią. Na to pytanie już sobie Pani sama odpowiedziała. Nawet jeżeli sąd przyzna mieszkanie na własność mamie, to zachodzi pytanie, kiedy i czy w ogóle otrzyma Pani pieniądze od mamy. Pani także może wnosić o przyznanie jej mieszkania na własność, ale wówczas, jak mniemam, mama zażąda spłaty. Czy jest Pani w stanie ją spłacić? Tylko Pani może sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Trzecią możliwością jest zniesienie współwłasności poprzez sprzedaż mieszkania przez komornika w drodze przepisów K.p.c. Jednak, że ten rodzaj sprzedaży jest najmniej korzystny dla stron, albowiem z każdych 100 000 zł koszty uboczne wynoszą od 20 000 do 25 000 zł, to powoduje, że są Panie stratne około 20-25%. Czwartą, wydaje się najkorzystniejszą opcją, jest wspólna sprzedaż mieszkania i podzielenie środków uzyskanych ze sprzedaży (w sytuacji, gdy żadna z Pań nie będzie w stanie spłacić drugiej strony).

 

Postępowanie w razie sporu co do wartości i tego, komu ma przypaść mieszkanie, może nawet trwać około 18 miesięcy, albowiem samo oczekiwanie na opinię biegłego to co do zasady około 5-6 miesięcy. Opłata sądowa w razie braku porozumienia wynosi 1000 zł. Zaliczka na biegłego to kolejny 1000 zł.

 

Reasumując, długość postępowania jest zależna od wielu czynników, a w szczególności od tego, czy któraś z Pań będzie chciała przejąć mieszkanie na wyłączną własność i da „gwarancję” spłaty drugiej stronie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak doprowadzić do zniesienia współwłasności działki rolnej?

Mój były mąż i moja córka w drodze testamentu otrzymali działkę rolną po matce męża w częściach: 2/6 syn teściowej, 4/6 wnuczka (moja córka). Na działce w domku letniskowym od lat zamieszkuje ojciec mojej córki. Niestety nie dba zupełnie o działkę, bezprawnie wycina drzewa, podejrzewam, że nielegalnie czerpie prąd. Boję się, żeby córka z tego tytułu nie miała kłopotów. Córka chciałaby sprzedać swoją część, ale gmina raczej nie wyrazi zgody na podział działki rolnej. Były mąż na pewno nie odkupi działki. Jak można wybrnąć z tej sytuacji?

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości

Moi rodzice są w 50% współwłaścicielami nieruchomości. Pozostałe udziały należą do obcych nam osób – dwóch braci. Rodzice chcieliby sądownie znieść tę współwłasność. Niestety nie ma możliwości fizycznego wydzielenia udziałów. Sytuację komplikuje fakt, że z jednym z braci brak jest jakiegokolwiek kontaktu (mieszka za granicą). Drugi brat okazał nam pełnomocnictwo (nie wiemy, czy ważne) do reprezentowania brata. Jak przeprowadzić taką sprawę w sądzie? Z jakimi kosztami należy się liczyć? Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, aby sprawa została rozstrzygnięta po naszej myśli?

Czynsz za bezumowne korzystanie z lokalu

Sprawa o zniesienie współwłasności trwa od kilkunastu lat, ja mam pół mieszkania notarialnie po babci, o drugie pół toczy się sprawa na podstawie zapisów testamentowych, które dziadek sporządził na rzecz mojej babci, a które przeciwnicy procesowi starają się obalić. Ja mieszkam w mieszkaniu nieprzerwanie i teraz po latach strona przeciwna domaga się czynszu za korzystanie z mieszkania bez ich zgody. Czy mają takie prawo i za ile lat wstecz?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »