Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sądowe zniesienie współwłasności mieszkania kupionego z matką

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.11.2017

Wspólnie z mamą odziedziczyłam mieszkanie po ojcu – stałyśmy się współwłaścicielkami w 1/2 części. Następnie sprzedałyśmy to mieszkanie, bo było dla nas za duże, i kupiłyśmy mniejsze. Tu również każda z nas ma po 1/2 części. Niestety relacje z mamą uniemożliwiają dalsze wspólne zamieszkanie w lokalu. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Mama nie chce spłacić mojej połowy mieszkania, więc zastanawiam się nad sądowym zniesieniem współwłasności. Ale czy jest to dobre rozwiązanie, jeśli mama jest zadłużona? Ile czasu trwa taka sprawa i ile kosztuje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

Wyraźnie podkreślić należy, iż jako współwłaścicielki każda z Pań jest upoważniona do żądania zniesienia współwłasności. Powyższe wynika z treści art. 210 § 1 K.c., zgodnie z którym każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.

 

Należy jednak teraz zastanowić się, do czego zniesienie współwłasności doprowadzi. Każda z Pań może żądać przyznania mieszkania na wyłączną własność dla siebie, wówczas, jak mniemam, druga strona (każda z Pań) będzie dochodziła spłaty zobowiązania – udziału we współwłasności. Zachodzi pytanie, czy Pani mama może spłacić Panią. Na to pytanie już sobie Pani sama odpowiedziała. Nawet jeżeli sąd przyzna mieszkanie na własność mamie, to zachodzi pytanie, kiedy i czy w ogóle otrzyma Pani pieniądze od mamy. Pani także może wnosić o przyznanie jej mieszkania na własność, ale wówczas, jak mniemam, mama zażąda spłaty. Czy jest Pani w stanie ją spłacić? Tylko Pani może sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Trzecią możliwością jest zniesienie współwłasności poprzez sprzedaż mieszkania przez komornika w drodze przepisów K.p.c. Jednak, że ten rodzaj sprzedaży jest najmniej korzystny dla stron, albowiem z każdych 100 000 zł koszty uboczne wynoszą od 20 000 do 25 000 zł, to powoduje, że są Panie stratne około 20-25%. Czwartą, wydaje się najkorzystniejszą opcją, jest wspólna sprzedaż mieszkania i podzielenie środków uzyskanych ze sprzedaży (w sytuacji, gdy żadna z Pań nie będzie w stanie spłacić drugiej strony).

 

Postępowanie w razie sporu co do wartości i tego, komu ma przypaść mieszkanie, może nawet trwać około 18 miesięcy, albowiem samo oczekiwanie na opinię biegłego to co do zasady około 5-6 miesięcy. Opłata sądowa w razie braku porozumienia wynosi 1000 zł. Zaliczka na biegłego to kolejny 1000 zł.

 

Reasumując, długość postępowania jest zależna od wielu czynników, a w szczególności od tego, czy któraś z Pań będzie chciała przejąć mieszkanie na wyłączną własność i da „gwarancję” spłaty drugiej stronie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus 8 =

»Podobne materiały

Jak doprowadzić do zniesienia współwłasności działki rolnej?

Mój były mąż i moja córka w drodze testamentu otrzymali działkę rolną po matce męża w częściach: 2/6 syn teściowej, 4/6 wnuczka (moja córka). Na działce w domku letniskowym od lat zamieszkuje ojciec mojej córki. Niestety nie dba zupełnie o działkę, bezprawnie wycina drzewa, podejrzewam, że nielegaln

 

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości

Moi rodzice są w 50% współwłaścicielami nieruchomości. Pozostałe udziały należą do obcych nam osób – dwóch braci. Rodzice chcieliby sądownie znieść tę współwłasność. Niestety nie ma możliwości fizycznego wydzielenia udziałów. Sytuację komplikuje fakt, że z jednym z braci brak jest jakiegokolwi

 

Czynsz za bezumowne korzystanie z lokalu

Sprawa o zniesienie współwłasności trwa od kilkunastu lat, ja mam pół mieszkania notarialnie po babci, o drugie pół toczy się sprawa na podstawie zapisów testamentowych, które dziadek sporządził na rzecz mojej babci, a które przeciwnicy procesowi starają się obalić. Ja mieszkam w mieszkaniu nieprzer

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »