Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty dziedziczenia testamentowego w III grupie podatkowej

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 30.11.2019

Kuzynka męża jest niezamężna i bezdzietna, zmarła już jej jedyna siostra (niezamężna i bezdzietna), zmarli też rodzice i ich rodzeństwo. Jej życzeniem jest zostawić nam swój majątek – mąż jest synem brata jej mamy. Oczywiście żyje wiele kuzynów i kuzynek, ale nie ma osób I i II grupy (według mojej wiedzy). Kto dziedziczy ustawowo po kuzynce i jakie koszty wiążą się dla nas z ewentualnym dziedziczeniem testamentowym będąc w III grupie podatkowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Koszty dziedziczenia testamentowego w III grupie podatkowej

Kolejność dziedziczenia po zmarłym

W pierwszej kolejności do spadku powołani są małżonek i dzieci, a jeżeli dziecko nie żyje, jego dzieci. Jeżeli zmarły dzieci nie miał, dziedziczy małżonek i rodzice albo sami rodzice, jeżeli zmarły był nieżonaty.

 

Jeżeli rodzic lub rodzice nie żyją, dziedziczy rodzeństwo, a jeżeli rodzeństwo nie żyje, to ich dzieci. Jeżeli brak jest małżonka, rodziców, rodzeństwa i ich dzieci, dziedziczą dziadkowie. Jeżeli brak jest też dziadków, zgodnie z treścią art. 935 Kodeksu cywilnego spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Brak osób dziedziczących z I i II grupy podatkowej

Z tego, co zrozumiałam, nikt z wymienionych krewnych kuzynki nie żyje, a zatem spadek przypadłby gminie, w której będzie mieszkać przed śmiercią.

Podatek od dziedziczenia testamentowego

Dziedziczenie testamentowe wiązać się może z podatkiem od spadku. Z tego, co zrozumiałam ,należycie Państwo już do III grupy podatkowej. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn podatek ten wynosi od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej:

 

  • do 10 278 zł – 12%
  • od 10 278 zł do 20 556 zł – 1233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł
  • od 20 556 zł – 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł

 

Oczywiście podstawę opodatkowania stanowi wartość odziedziczonego majątku po doliczeniu ewentualnych długów pomniejszona o kwotę wolną wynoszącą 4902 zł dla nabywców z III grupy podatkowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - I =

»Podobne materiały

Ślub po rozwodzie – czy małżonek babci jest moim dziadkiem w świetle prawa?

Czy osoba, która ożeniła się z moją babcią, a nie jest biologicznie ojcem mojej matki, jest w świetle prawa moim dziadkiem i np. może przekazać mi darowiznę w postaci mieszkania, za którą nie zostanie odprowadzony podatek od darowizny?

Kupno mieszkania za środki pochodzące z zagranicy

Jestem obywatelką polską zamieszkującą na stałe w USA. Chcę kupić w Polsce mieszkanie. 1) Czy mieszkanie będzie wchodzić w skład majątku wspólnego? 2) Czy mogę kupić mieszkanie za środki pochodzące z mojego majątku osobistego (darowizna ze strony męża na rzecz mojego majątku odrębnego)? Czy taką dar

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłaciłem także 66
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »