.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszt uzyskania przychodu, podatek VAT

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 06.08.2010

Chciałbym kupować od dystrybutora sprzęt AGD i sprzedawać go później przez internet. Czy w takim wypadku podatek VAT zapłacony dystrybutorowi jest mi zwracany po odsprzedaży do klienta końcowego, a zakup danego produktu od dystrybutora stanowi wtedy koszt uzyskania przychodu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup towaru handlowego jak najbardziej stanowi koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym, bo jest nim koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 

Jeżeli zaś chodzi o podatek VAT zapłacony w związku z zakupem towaru, to nie zostanie on zwrócony Panu wprost, lecz po prostu obniży on wysokość podatku, który będzie Pan musiał odprowadzić w związku ze sprzedażą towarów.

 

Przykładowo: jeżeli zakupi Pan towar za 100 zł + VAT (22 zł), wówczas podatek naliczony wynosi 22 zł. Jeżeli Pan ten sam towar sprzeda za 115 zł + VAT (25,30 zł), wówczas podatek należny wynosi 25,30 PLN. Różnica pomiędzy podatkiem należnym a podatkiem naliczonym (25,30 – 22 = 3,3 zł) stanowi podatek do zapłaty w danym okresie rozliczeniowym. Oczywiście może Pan w deklaracji VAT wystąpić z wnioskiem o zwrot podatku, jednak wówczas trzeba liczyć się z kontrolą podatkową, w przypadku gdy wysokość podatku do zwrotu jest dość znaczna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton