Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Korekta zeznań podatkowych przez osobę samotnie wychowującą dziecko

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 04.10.2010

Rozliczyłam swoje dochody za lata 2008 i 2009 indywidualnie na formularzu PIT-37. Powinnam rozliczyć się za te lata jako osoba samotnie wychowująca dziecko, gdyż od stycznia 2008 r. wyrokiem sądu jestem rozwiedziona i mieszkam sama ze swoim dzieckiem i sama je utrzymuję. Według urzędnika na korektę zeznań jest już za późno. Może jest jednak jakiś sposób, żeby zmienić rozliczenia i odzyskać nadpłacone kwoty?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z wolą ustawodawcy za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

 

Od osób podlegających w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci:

 

  1. „małoletnie,
  2. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3. do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej

    – podatek może być określony, ogólnie rzecz ujmując, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci jednak tylko na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Wynika to wprost z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

 

Niestety art. 6 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dodany przez art. 1 pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. zmieniającej wymienionę ustawę z dniem 1 stycznia 2003 r. stanowi, iż sposób opodatkowania, o którym mowa powyżej (tj. w ust. 4 art. 6) nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym złożą po terminie 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

 

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 1 stycznia 2003 r. przepisy nie uzależniały możliwości korekty wcześniej złożonego indywidualnie zeznania.

 

Reasumując, art. 6 ust. 10 wyklucza możliwość skorzystania z opodatkowania w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, omówiony powyżej termin jest terminem materialnoprawnym i nie może zostać on przywrócony, nawet gdyby organ podatkowy chciał Pani pomóc. Nie pozwala na to art. 162 § 4 Ordynacji podatkowej, który jasno stanowi, że przywrócić można tylko terminy procesowe.

 

Analogiczne rozstrzygnięcia zapadają w sądach, m.in.: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 12.11.2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 381/2008): „Złożenie wniosku o zastosowanie opodatkowania w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko, o którym mowa w art. 6 ust. 4 u.p.d.o.f. po terminie do złożenia zeznania podatkowego, spowodowało, utratę możliwości rozliczenia dochodów Skarżącej w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci”.

 

Podobnie wskazują również organy, m.in. pismo z dnia 24.04.2008 r., Izba Skarbowa w Warszawie (sygn. akt IPPB1/415-223/08-2/ES): „Termin do złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania dochodów uzyskanych za dany rok podatkowy w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci jest terminem prawa materialnego, a podatnikowi, który w ustawowym terminie złożył zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego w danym roku podatkowym dochodu, rozliczając się w sposób indywidualny, nie przysługuje prawo do złożenia korekty zeznania podatkowego w tym zakresie”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Osoba samotnie wychowująca dziecko

Jestem rozwiedziony od 10 lat. Zgodnie z decyzją sądu dziecko powinno mieszkać z matką, ale od 9 lat mieszka ze mną. Od dwóch lat mam partnerkę, z którą wybudowaliśmy wspólny dom. Nie mamy własnych dzieci. Partnerka nie uczestniczy w wychowaniu mojego syna, choć troszczy się o niego. Od kilku lat rozliczam się na preferencyjnych zasadach, ale teraz zmieniam urząd i będę miał sporą nadpłatę podatku. Czy nadal mogę rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko? Jeśli nie – jakie grożą mi konsekwencje?

Korekta deklaracji VAT-7

Czy konieczna jest korekta deklaracji VAT-7, jeżeli w pozycji „Nabycie towarów i usług pozostałych” omyłkowo wpisano kwotę brutto zamiast netto, ale podatek obliczono i wpłacono prawidłowo, tj. od kwoty netto? Szczegóły w załączniku.

Rozliczenie jako ojciec samotnie wychowujący dziecko

Jestem kawalerem zamieszkałym w jednym mieszkaniu ze swoim dzieckiem i jego matką, ale zameldowanym w innym miejscu. Ponoszę wszystkie koszty związane z utrzymaniem i wychowywaniem dziecka. Gdy jestem w pracy, dzieckiem zajmują się babcie lub niania. Czy przysługuje mi prawo do rozliczenia podatku jako ojciec samotnie wychowujący dziecko?

Matka samotnie wychowująca dziecko

Jestem samotną matką otrzymującą 400 zł alimentów. Mieszkam z dzieckiem u rodziców. Staram się o dofinansowanie z opieki społecznej, ale odmówili pomocy, twierdząc, że skoro mieszkam z rodzicami, to ona nie przysługuje. Pracuje tylko moja matka, jej zarobki to ok. 2700 zł. Czy powinnam otrzymać pomoc z opieki społecznej jako matka samotnie wychowująca dziecko?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »