Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Korekta deklaracji podatkowej przed kontrolą

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 02.10.2018

Czy można złożyć korektę deklaracji podatkowej w momencie prowadzenia czynności kontrolnych mojego kontrahenta (ja zostałem wezwany i przesłuchany w charakterze świadka), na której stwierdzono nieprawidłowości (nieujawnione dochody) w mojej działalności (otrzymałem 7 dni na wyjaśnienie zaobserwowanych nieścisłości). Moja wina jest ewidentna i chciałbym uprzedzić kontrolę w mojej sprawie, wysyłając korektę i płacąc niezapłacony podatek wraz z odsetkami.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zagadnienie dotyczące możliwości dokonywania korekty deklaracji podatkowych zostało uregulowane w Ordynacji podatkowej. Jak stanowi art. 81 § 1 ustawy, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Warto również wskazać na treść art. 81b Ordynacji podatkowej, który podaje, że „uprawnienie do skorygowania deklaracji:

 

1) ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;

2) przysługuje nadal po zakończeniu:

a) kontroli podatkowej,

b) postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego”.

 

Jak zatem widać z treści powyższych przepisów, prawo do dokonania korekty deklaracji podatkowej ulega zawieszeniu w czasie trwania kontroli lub postępowania podatkowego. Ważne jest jednak to, że kontrola lub postępowania muszą dotyczyć konkretnego podatnika. Z opisu Pana sytuacji wynika, że kontrola toczy się wobec kontrahenta, a nie wobec Pana.

 

Jeżeli został Pan zobowiązany do przedłożenia dokumentów w toku kontroli przeprowadzanej u kontrahenta, to znaczy, że zostały wobec Pana przeprowadzone czynności sprawdzające, o których mowa w art. 274c Ordynacji podatkowej:

 

„Art. 274c.  [Żądanie przedstawienia dokumentów przez kontrahenta podatnika]


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Korekta deklaracji podatkowej przed kontrolą

§ 1. Organ podatkowy, w związku z postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, może zażądać od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą:

 

1) przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym postępowaniem lub kontrolą u podatnika, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności;

2) przekazania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych, wyciągu z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych zapisanego w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2, jeżeli kontrahent podatnika prowadzi księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych; przepis art. 168 § 3a pkt 1 stosuje się odpowiednio”.

 

Pracownicy urzędu skarbowego mogą ją przeprowadzić u kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem podatkowym lub kontrolą. Polega ona na weryfikacji prawidłowości i rzetelności dokumentów posiadanych przez obie strony.

 

Wyraźnie należy zatem zaznaczyć, że są przeprowadzane wobec Pana czynności sprawdzające, a nie kontrola podatkowa. Prowadzenie czynności sprawdzających nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość dokonania korekty. Wyłączenie możliwości dokonania korekty powoduje dopiero wszczęcie kontroli lub postępowania podatkowego. Nie wprowadzono natomiast zakazu złożenia korekty deklaracji w trakcie czynności sprawdzających – nawet jeżeli działania urzędników dotyczą zawartych w niej wyliczeń. Nie ma więc przeszkód, aby w sytuacji przedstawionej w pytaniu poprawić błędy w deklaracji wykryte po otrzymaniu wezwania w związku z kontrolą prowadzoną przez pracowników urzędu skarbowego u kontrahenta.

 

Powyższe znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 13 kwietnia 2004 r., sygn. akt I SA/Łd 620/0 gdzie czytamy:

 

„Czynności sprawdzające prowadzone w trybie przepisów zawartych w dziale V (art. 272-280) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) nie są tożsame z kontrolą podatkową, o której mowa w dziale VI przepisów tej ustawy (art. 281-292), a więc nie są przeszkodą do dokonania korekty deklaracji w podatku od towarów i usług na podstawie art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej”.


W rezultacie może Pan dokonać korekty deklaracji podatkowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Remanent i nadwyżka towaru

W magazynie mamy nadwyżkę towaru, co wynika z faktu, że zakupy materiałów odbywają się „na oko” (są to duże ilości), zawsze z zaokrągleniem w dół. Chciałbym nadwyżkę wykazać jako dochód, czy moje tłumaczenie dotyczące stanu faktycznego przy ewentualnej kontroli z

Interpretacja indywidualna i konieczność zastosowania się do niej

Miałem wątpliwości dotyczące sposobu rozliczenia podatku, w końcu przyjąłem pewne rozwiązanie – organ podatkowy przeprowadzi kontrolę i zaakceptował zeznanie oraz przyjął podatek. Po dłuższym czasie otrzymałem jednak odpowiedź na moje pismo z Izby Skarbowej, w którym poda

Jak sprawdzić, czy donos stał się powodem kontroli podatkowej?

Prawdopodobnie były pracownik złożył na mnie donos do urzędu skarbowego. Potwierdzałby to fakt, że US wystąpił do mojego kontrahenta o wykaz faktur, a więc musiał zdobyć o nim wiedzę od kogoś. Kontrola nic nie wykazała, ale niesmak pozostał i chciałabym wiedzieć, jak dane moic
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »