Mamy 8846 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kopiowanie opisów produktów

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 27.11.2013

Prowadzimy małą firmę. Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy opracowane przez nas opisy produktów. Tymczasem na Allegro pojawił się ostatnio sprzedawca, który oferuje produkty podobne do naszych, tylko znacznie tańsze i z niewiadomego źródła, a do tego skopiował nasze opisy. Co możemy zrobić w tej sprawie?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Problem, z którym zwrócili się Państwo do nas, jest typowy dla sklepów internetowych, które zwykle tworzą własne opisy sprzedawanych produktów, tak aby je uatrakcyjnić, a tym samym zainteresować ewentualnego klienta. Zwykle są one w jakimś stopniu oparte na opisie producenta, ale bywa i tak, że sprzedawca od początku do końca tworzy własny opis zilustrowany dodatkowo stosownymi zdjęciami.

 

W pierwszej kolejności należałoby rozstrzygnąć, czy opis produktu wystawionego do sprzedaży może w ogóle stanowić utwór chroniony prawem autorskim. Zgodnie z brzemieniem art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) ochroną prawa autorskiego objęty jest: „wszelki przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze […]”. Aby można było nazwać coś utworem, trzeba zatem czegoś rzeczywiście nowego – pewnej twórczej, indywidualnej działalności, choćby była ona bardzo mała. Cechami twórczości są według J. Błeszyńskiego: osobiste przedstawienie uczuć, idei, faktów i pojęć oraz pewna odrębność intelektualna czy niepowtarzalność obiektu, który wyszedł spod ręki człowieka. Dalej stawia (za W. Tatarkiewiczem) tezę, że twórczość jest dawaniem czegoś z siebie i od siebie. A zatem, jak widać, w takich kryteriach określania utworu mieściłyby się również samodzielnie stworzone opisy sprzedawanych produktów, aczkolwiek nie ukrywam, że mam tu pewien opór w uznaniu rzeczonych opisów za przejaw działalności indywidualnej o twórczym charakterze, który zasługiwałby na ochronę prawnoautorską, z powodu niedostatku tychże elementów.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Niemniej jednak żyjemy w takich czasach, że pod ochronę prawnoautorską podpada już nawet uszycie kaftana na postawie wzoru z gazety, a więc tam, gdzie element twórczy (np. dobór nici) jest naprawdę znikomy.

 

Przy ustaleniu, czy stworzone przez Państwa opisy sprzedawanych produktów mają charakter twórczy, należałoby zważyć, ile w tym Państwa inwencji, a ile podania suchych danych technicznych opisywanego obiektu. Trzeba zważyć, że przy opisach produktu podawane są w zasadzie informacje techniczne, które same w sobie ochronie prawnoautorskiej nie podlegają, natomiast sposób, w jaki zostaną one przedstawione, może taką ochroną być już objęty. A zatem twórczą część opisu produktu może stanowić użycie konkretnych zwrotów oraz układ tekstu, tj. kolejność opisu poszczególnych elementów produktu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, na ile ten opis powodowany jest własną inwencją, a na ile determinowany jest charakterem produktu, który taki opis sam z siebie narzuca (np. kolorystyka, sposób używania, zestawienie parametrów produktu w sposób alfabetyczny itp.). W tym drugim przypadku nie ma mowy o twórczym charakterze opisu danego produktu. W zależności więc od układu pierwiastka twórczego do parametrów opisowych czysto technicznych możemy mówić o utworze bądź nie. Oceniając więc spełnianie wymagań stawianych utworom w rozumieniu art. 1 ust. 1 prawa autorskiego, należy brać pod uwagę całość cech w ich konkretnym, oryginalnym zestroju. Nie stanowi więc przeszkody w uznaniu za utwór okoliczność, że wykorzystano w nim elementy ogólnie dostępne. Jako takie elementy te nie są objęte ochroną, gdyż utworem może być kompilacja powszechnie dostępnych danych, byleby sposób doboru, segregacji, ujęcia lub przedstawienia tych danych miał znamiona oryginalności. Wynika to wyraźnie z art. 3 prawa autorskiego. Jeżeli zdecydujemy zatem, że pierwiastek twórczy polega tu na oryginalnym doborze danych, to opis taki, jako utwór, podlega ochronie prawnoautorskiej i nie może być kopiowany czy modyfikowany.

 

Stwierdzić jednak należy, że szansa ustalania przez sąd, że mamy do czynienia z twórczym opisem produktu, jest duża, ponieważ – tak jak pisałam – sądy dość chętnie uznają za przejaw twórczości wszystko, co nosi choćby śladowe oznaki samodzielnego wkładu w dany obiekt.

 

A zatem można oczywiście próbować chronić rzeczone opisy na zasadzie, że stanowią one utwory podpadające pod prawnoautorską ochronę, ale można też żądać ich ochrony na zasadzie przysługującej ochronie twórczo opracowanej bazy danych. Dla ochrony bazy danych nie ma znaczenia, czy poszczególne dane (np. w postaci opisów produktów) są utworami; ważne jest tylko, aby taka baza zawierała zbiór danych zgromadzonych według określonej systematyki lub metody. Jeżeli zatem posiadają Państwo taki zbiór opisów oferowanych produktów, możemy mówić o bazie danych, pod warunkiem wszakże, że zostanie tu wykazany nakład inwestycyjny na powstanie tej bazy bądź też tylko jej prezentacji. Opisów z takiej bazy danych nie można kopiować, nawet jeśli nie stanowią one utworów. Jak widać, bazy danych doczekały się osobnych, ostrzejszych regulacji. Tu nawet kopiowanie na własny użytek bez zezwolenia jest zabronione.

 

Tyle tytułem opisu rzeczywistości prawnej Państwa przypadku. Aby więc zniechęcić naśladowcę Państwa opisów do produktów podobnych, tylko tańszych, proponowałabym w pierwszej kolejności powiadomić administratora, ponieważ – o ile się orientuję – regulamin Allegro wyklucza tego rodzaju praktyki i natychmiast takiego nieszczęsnego naśladowcę wycofuje z aukcji.

 

Po drugie, mogą Państwo przesłać delikwentowi pismo zawiadamiające o łamaniu praw autorskich (bądź ustawy o ochronie bazy danych), co skutkować może powiadomieniem prokuratora o stosowanych praktykach w związku z popełnieniem przestępstwa określonego w art. 116 prawa autorskiego poprzez rozpowszechnianie utworu w celu zdobycia korzyści majątkowej (grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub utrata wolności do lat 3).

 

W takim wypadku, w mojej opinii, osoba naruszająca Państwa prawa do opisu co najwyżej otrzyma grzywnę, a wysoce prawdopodobne jest, że prokuratura postępowanie umorzy z powodu niskiej szkodliwości.

 

Nie zaszkodzi jednak, powołując się na treść art. 116 prawa autorskiego, zażądać zaprzestania działań polegających na rozpowszechnianiu Państwa utworów (opisów produktów) i ewentualnego wynagrodzenia za korzystanie z Państwa twórczości.

 

Przypuszczam, że rzeczony „pirat” będzie raczej skłonny zawrzeć z Państwem ugodę, aby uniknąć kontaktów z prokuratorem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kopiowanie artykułów ze stron internetowych i gazet

Mam portal internetowy o tematyce medycznej. Chciałbym prowadzić działalność polegającą na kopiowaniu treści z innych stron internetowych i gazet z trzymiesięcznym opóźnieniem. Czy można bezpłatnie cytować np. 99% treści artykułu? Czy wystarczy dopisanie źródła tekstu? Jeśli nie, to od czego zależy stawka wynagrodzenia dla autora? Dodam, że zarabiałbym na reklamach, a dostęp do artykułów byłby bezpłatny.

Czy fotografia użytkowa jest utworem i podlega ochronie prawa autorskiego?

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuję zdjęcia towarów dla pewnej firmy sprzedającej w internecie. Coraz częściej napotykam na swoje zdjęcia na różnych stronach – wykorzystane bez pozwolenia i przerabiane przez innych użytkowników. Ostatnio stało się to wprost nagminne. Ludzie wykorzystują moje fotografie, pomimo zamieszczonej notki o zakazie kopiowania, której treść pozwolę sobie tu przytoczyć, bo nie wiem, jakie w praktyce przysługują mi prawa jako autorowi tych zdjęć: „Kopiowanie zdjęć, opisów oraz jakichkolwiek elementów znajdujących się na aukcjach i należących do Sklepu X jest ZABRONIONE. Wszelkie prawa zastrzeżone, zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.1994/24/83): „Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystycznego wykonanie, fonogram, wideogram lub nagranie, godząc się na ich rozpowszechnianie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny (art. 117.1)”. Proszę mi doradzić, jak mogę się bronić przed takim procederem?

Umieszczanie ofert pracy w serwisie internetowym

Chciałbym założyć stronę internetową, która byłaby agregatorem ofert pracy z jednej branży. Podawane byłoby źródło pochodzenia ogłoszenia, a dostęp do nich mieliby tylko zarejestrowani użytkownicy. Czy mogę umieszczać oferty z innych serwisów w ten sposób?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »