
Indywidualne Porady Prawne
Kontynuacja stopnia niepełnosprawnościAutor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 22.05.2015 |
Tata ubiegał się o kontynuację stopnia niepełnosprawności – umiarkowanego (miał ważną decyzję na lata 2012–2014) i niestety nie dostał przedłużenia, mimo przesłanek zdrowotnych. Otrzymał stopień lekki, a nie umiarkowany. Odwoływaliśmy się do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności i odrzucono taty odwołanie. Tata pracuje tylko dzięki faktowi, że ma orzeczony stopień umiarkowany. Czy przysługuje mu jeszcze odwołanie do jakiejś instytucji? Gdzie, do jakiej? |
Tak – przysługuje jeszcze odwołanie, ale już do sądu rejonowego.
Zgodnie bowiem z treścią art. 4778 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego do właściwości sądów rejonowych należą sprawy o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
Zakładam bowiem, że wojewódzki ośrodek orzekania o stopniu niepełnosprawności oddalił odwołania, czyli utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji, a nie odrzucił z powodu np. przekroczenia terminu do wniesienia odwołania.
Jeśli by jednak odrzucił, to wówczas zgodnie z art. 58 Kodeksu postępowania administracyjnego Pani tata ma możliwość żądania przywrócenia mu terminu do wniesienia odwołania.
Przepis ten mówi, że w razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin.
Ale zakładam, że chodzi o tę pierwszą sytuację, dlatego też wyjaśniam, że stosownie do treści art. 4779 § 1 cytowanego już wyżej Kodeksu postępowania cywilnego odwołanie od decyzji wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji.
Dokładnie dane powinny się też znaleźć w pouczeniu na końcu decyzji.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>