.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrolowanie pracownika podczas zwolnienia chorobowego

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 29.03.2012

Czy pracodawca ma prawo wysłać kontrolę z ZUS, jeżeli pracownik jest na zwolnieniu lekarskim? Czy ten pracodawca może upomnieć pracownika, że powinien wziąć urlop, a nie – L4?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polskie prawo przewiduje kontrolę pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Głównym celem takiej kontroli jest weryfikacja choroby pracownika.

 

Pracownik jest obowiązany przeznaczyć zwolnienie chorobowe na odpoczynek i powrót do zdrowia. Ponadto takie zwolnienie stanowi usprawiedliwienie naszej nieobecności w pracy. Zdarza się jednak, że pracownicy nadużywają takiego przywileju. Muszą się oni liczyć z tym, że pracodawca może ich „sprawdzić”.

 

Każdy pracodawca ma możliwość dokonania kontroli pracownika na zwolnieniu chorobowym. Może tego dokonać albo sam, albo zgłosić wniosek o dokonanie kontroli do najbliższego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwsza możliwość istnieje wyłącznie w sytuacji, kiedy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób. Jeżeli jego zakład zatrudnia mniej osób, pozostaje mu tylko zgłoszenie się do ZUS.

 

Celem takiej kontroli jest weryfikacja powodów zwolnienia chorobowego – na przykład, czy pracownik nie pojechał na urlop, czy nie podejmuje innej pracy zarobkowej, czy nie unika wręczenia mu wypowiedzenia stosunku pracy. Każda kontrola wymaga spisania odpowiedniego protokołu, z którego będzie wynikać wniosek w przedmiocie uzasadnionego bądź nieuzasadnionego przebywania na zwolnieniu chorobowym.

 

Jeżeli okaże się, że pracownik niewłaściwie wykorzystuje zwolnienie chorobowe, zostanie pozbawiony w całości zasiłku chorobowego. Należy bowiem pamiętać, iż przebywanie na zwolnieniu chorobowym bez realnej i rzeczywistej przyczyny jego otrzymania stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

 

Jednak gdy przeprowadzona kontrola nie wykaże żadnych nieprawidłowości, pracodawca nie może wskazywać pracownikowi, iż ma korzystać w takiej lub innej sytuacji z urlopu. Co do zasady, to pracownik decyduje, kiedy korzysta z urlopu wypoczynkowego. Jeżeli zatem zwolnienie chorobowe było zasadne, nie można czynić z tego powodu żadnych zarzutów, albowiem w skrajnej sytuacji może to prowadzić do naruszenia dóbr osobistych nie tylko pracownika, lecz także lekarza.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »