Mamy 8159 opinii naszych Klientów
Baner RODO
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrolowanie

Teksty dotyczące różnego rodzaju kontrolowania np. kontrola pracownika, spółki cywilnej tudzież współpracy w niej, kontrola przez PIP, kontrola z urzędu skarbowego oraz kontrola drogowa.

 Czy kontrolowanie pracownika jest możliwe? Chodzi mi o to, czy pracodawca ma prawo wysłać kontrolę z ZUS, jeżeli pracownik jest na zwolnieniu lekarskim? Czy ten pracodawca może upomnieć pracownika, że powinien wziąć urlop, a nie – L4?

Polskie prawo przewiduje kontrolowanie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Głównym celem takiej kontroli jest weryfikacja choroby pracownika.

Pracownik jest obowiązany przeznaczyć zwolnienie chorobowe na odpoczynek i powrót do zdrowia. Ponadto takie zwolnienie stanowi usprawiedliwienie naszej nieobecności w pracy. Zdarza się jednak, że pracownicy nadużywają takiego przywileju. Muszą się oni liczyć z tym, że pracodawca może ich „sprawdzić”.

Każdy pracodawca ma możliwość dokonania kontroli pracownika na zwolnieniu chorobowym. Może tego dokonać albo sam, albo zgłosić wniosek o dokonanie kontroli do najbliższego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwsza możliwość istnieje wyłącznie w sytuacji, kiedy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób. Jeżeli jego zakład zatrudnia mniej osób, pozostaje mu tylko zgłoszenie się do ZUS.

Celem takiej kontroli jest weryfikacja powodów zwolnienia chorobowego – na przykład, czy pracownik nie pojechał na urlop, czy nie podejmuje innej pracy zarobkowej, czy nie unika wręczenia mu wypowiedzenia stosunku pracy. Każda kontrola wymaga spisania odpowiedniego protokołu, z którego będzie wynikać wniosek w przedmiocie uzasadnionego bądź nieuzasadnionego przebywania na zwolnieniu chorobowym.

Jeżeli okaże się, że pracownik niewłaściwie wykorzystuje zwolnienie chorobowe, zostanie pozbawiony w całości zasiłku chorobowego. Należy bowiem pamiętać, iż przebywanie na zwolnieniu chorobowym bez realnej i rzeczywistej przyczyny jego otrzymania stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

 Nieobecność chorego pracownika w firmie często powoduje dezorganizację pracy części lub nawet całego zakładu pracy. Jeśli absencje te są sporadyczne, to utrudnienia związane z organizacją zatrudnienia nie są tak dotkliwe. Inaczej jest, gdy ubezpieczeni korzystają ze zwolnień lekarskich nagminnie. Zdarza się także, że zwolnienia wcale nie są wykorzystywane na leczenie. Kontrolowanie chorego pracownika lub zlecenie kontroli przez ZUS jest możliwe i warto, aby pracodawca o tym pamiętał.

Kontrolowanie - rodzaje kontroli

Pracownik, przedstawiający w zakładzie pracy zwolnienie lekarskie, musi liczyć się z tym, że może zostać skontrolowany pod kątem prawidłowości wykorzystywania tego zwolnienia. Ubezpieczony może również zostać wytypowany do sprawdzenia zasadności wystawienia zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, a tym samym − prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

W zależności od typu kontroli, która miałaby zostać przeprowadzona zajmują się nią pracodawcy lub ZUS.

Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli w myśl art. 59 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Wspomnianą kontrolę wykonują lekarze orzecznicy ZUS, którzy mogą odpowiednio:

 

  1. przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego (w wyznaczonym miejscu lub w miejscu jego pobytu),
  2. skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS,
  3. zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego, stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie,
  4. zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.


(...) Kontrolowanie - terminy kontroli

Ustawodawca nie narzucił jednostkom dokonującym kontroli określonych terminów jej wykonywania. Wskazał jedynie, że powinna być ona dokonywana w miarę potrzeb, bez ustalania z góry stałych jej terminów, a szczególnie nasilana w okresach, w których występuje zwiększona absencja z powodu choroby lub sprawowania opieki.    Przeczytaj pełną treść

 

 Artykuł omawia zagadnienia związane z prawem kontroli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez jej wspólnika.

Kontrola w spółce z o.o., co do zasady, w praktyce realizowana jest bezpośrednio lub pośrednio przez organy tej spółki (radę nadzorczą lub komisję rewizyjną). W art. 212 § 1 Kodeksu spółek handlowych ustawodawca utrzymał jednak – znane jeszcze z Kodeksu handlowego – uprawnienie wspólnika spółki z o.o., w której posiada on udziały, do indywidualnej jej kontroli.

Wskazuje się przepis art. 212 § 1 K.s.h. jako będący potwierdzeniem osobowych elementów występujących w spółce z o.o., co często jest przeciwstawiane prawom wspólników w spółce akcyjnej (którzy analogicznego uprawnienia w takim zakresie nie posiadają). Wyjaśnić w tym miejscu należy, że samo tylko powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w spółce z o.o. nie oznacza jeszcze automatycznego pozbawienia lub ograniczenia prawa wspólnika do indywidualnej kontroli. Skutek taki wywierają wyłącznie wyraźne postanowienia umowy spółki (art. 213 § 3 K.s.h.).

Stosownie do treści przepisu art. 212 § 1 K.s.h., indywidualne prawo kontroli przysługuje każdemu wspólnikowi. W tym celu wspólnik sam lub z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać dla swego użytku bilans lub żądać wyjaśnień od zarządu. Wszystkie wymienione w poprzednim zdaniu uprawnienia wspólnika wyznaczają zakres jego prawa do indywidualnej kontroli spółki z o.o. Użycie przez ustawodawcę w treści art. 212 § 1 K.s.h. określenia „lub” oznacza, że uprawnienia te mogą być realizowane alternatywnie albo łącznie, według uznania wspólnika.

Prawo indywidualnej kontroli wspólnik może wykonywać osobiście albo wraz z osobą upoważnioną. Wynika z tego, że nie jest dopuszczalne wykonywanie kontroli wyłącznie przez osobę upoważnioną, bez udziału wspólnika.

W przepisie art. 212 § 1 K.s.h. wskazano wyraźnie formy, w jakich wspólnik może sprawować indywidualną kontrolę. Przysługują mu w tym zakresie następujące uprawnienia:

  1. przeglądanie w każdym czasie ksiąg i dokumentów spółki,
  2. sporządzanie bilansu dla swego użytku,
  3. żądanie wyjaśnień od zarządu.


(...) Realizacja prawa z art. 212 § 1 K.s.h. może się odbywać – zgodnie z treścią tego przepisu – „w każdym czasie”. Nie należy jednak rozumieć tych słów zbyt dosłownie. Za niedopuszczalne uznaje się bowiem wykonywanie przez wspólnika prawa indywidualnej kontroli spółki w nocy, w święta czy inne dni wolne od pracy. Cytowany zwrot należy rozumieć w ten sposób, że nie można z góry ograniczyć wspólnika w realizacji prawa indywidualnej kontroli do pewnych ściśle wskazanych okresów czasu, np. wskazując dni lub godziny, w których może je realizować. Przyjąć należy, że prawo to może być realizowane w normalnych godzinach urzędowania spółki, a gdy jest to niezbędne dla wspólnika, również poza godzinami, o czym jednak zarząd powinien być wcześniej uprzedzony.

Pewne ograniczenia prawa do indywidualnej kontroli wynikają również z zasady dobrych obyczajów. W tym kontekście za niedopuszczalne uznać należy kontrolowanie spółki wyłącznie dla szykany zarządu, innych organów czy też wspólników. Nie do zaakceptowania jest również nadużywanie prawa indywidualnej kontroli poprzez zgłaszanie żądania wyjaśnień codziennie, tuż przed zakończeniem urzędowania, bez podstaw faktycznych itp. W skrajnym przypadku, może to nawet stanowić podstawę żądania wyłączenia ze spółki wspólnika nadużywającego tego prawa (art. 266 K.s.h.).

Jak już wyżej wspomniano, zarząd może odmówić wspólnikowi udzielenia wyjaśnień lub też udostępnienia do wglądu ksiąg i dokumentów spółki wyłącznie z uwagi na uzasadnioną obawę, że wspólnik wykorzysta je w celach sprzecznych z interesem spółki i przez to wyrządzi jej znaczną szkodę (art. 212 § 2 K.s.h.). Uniemożliwienie wspólnikowi wykonania prawa kontroli przez odmowę dostępu do określonych danych i informacji traktować należy jako wyjątek od reguły. Dlatego też obawa, o której wspomina przepis art. 212 § 2 K.s.h., musi mieć obiektywne podstawy, co ma miejsce np. gdy wspólnik zajmuje się bezpośrednio albo pośrednio działalnością konkurencyjną wobec spółki.

Uzasadniona obawa, co do wykorzystania danych i informacji w celach sprzecznych z interesem spółki, musi przy tym iść w parze z opartym na racjonalnych przesłankach przekonaniem, że przez ich wykorzystanie wspólnik wyrządzi spółce znaczną szkodę. Oznacza to, że wspólnikowi należałoby zapewnić dostęp do informacji również wtedy, gdy wykorzystanie przez niego prawa indywidualnej kontroli zmierza do „zwykłej”, nie zaś do „znacznej” szkody po stronie spół    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Kontrolowanie bez uprzedzenia zakładów pracy przez PIP
W marcu tego roku informowaliśmy Państwa o zmianach dotyczących przeprowadzania kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy w zakładach pracy, jakie może wprowadzić projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.

Konsekwencje zawarcia umowy o dzieło zamiast umowy-zlecenia
Prowadzę działalność gospodarczą, zatrudniam ok. 10 osób na umowę o dzieło. Kontrolowanie przez inspekcję pracy wykazało, że charakter pracy wyklucza umowę o dzieło, a dotychczasowe umowy powinienem zamienić na umowy-zlecenia i odprowadzić od nich zaległe składki ZUS. Zapłacenie zaległych składek będzie się wiązało ze znacznym obciążeniem finansowym. Czy jest jakieś korzystne wyjście z tej sytuacji?

Powtórne kontrolowanie skarobowe w firmie
Prowadzę działalność gospodarczą i rok temu miałem kontrolę z urzędu skarbowego. Decyzja została wydana w postaci wyroku przez sąd grodzki, zasądzono mi grzywnę. A od wczoraj mam znowu kontrolę i to za ten sam okres, ale z Urzędu Kontroli Skarbowej. Jak mam ją traktować? Czy tamta decyzja i wyrok są po raz kolejny weryfikowane?

Kontrolowanie urzędnika i strażnika miejskiego na terenie prywatnej posesji
Czy urzędnik ZD i UM oraz funkcjonariusz straży miejskiej mają prawo nachodzić osoby prywatne na terenie ich posesji w celu sprawdzenia umów i faktur za wywóz nieczystości? Jaka grzywna grozi za brak takich dokumentów?

Kontrolowanie z urzędu skarbowego
(...) Informacje dotyczące przychodów, zasobów majątkowych podatnika mają wpływ na wysokość podatku z tytułu dochodów nieujawnionych, dlatego podatnik powinien wykazywać wszelkie dane, które są w stanie udokumentować lub uwiarygodnić. Należy pamiętać o tym, że organy podatkowe mogą weryfikować prawdziwość podawanych informacji również poprzez kontrolowanie dochodów osób wskazanych jako darczyńcy lub członkowie rodziny podatnika, jeżeli podatnik poda, że rodzinne pożyczki i darowizny były źródłem finansowania zakupów.

Kontrolowanie drogowe pojazdów i kierowców – nowe przepisy
Z dniem 24 lipca 2008 roku weszły w życie przepisy (ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 132, poz. 841) określające, kto i w jaki sposób może kontrolować pojazdy i kierowców.

Wybrane opinie naszych klientów:

Odpowiedzi mi udzielone były dla mnie zwykłego „śmiertelnika” nie mającego na co dzień do czynienia ze zwrotami prawnymi jasne i zrozumiałe. Kontakt z Zespołem bardzo miły. Jestem BARDZO ZADOWOLONY!!! Jeśli kiedykolwiek przyjdzie mi jeszcze raz prosić o poradę prawną to na pewno skorzystam z pomocy Prawników tego Portalu choć może z drugiej strony lepiej żeby nie było już takich okazji;)

Tomasz

Najlepsza firma prawnicza, z jaką pracowałem.

Krzysztof

Jestem wymagającym klientem, który korzystał z usług wielu prawników i radców prawnych. Poradę prawnika, który zajmował się moją kwestią, oceniam bardzo wysoko, zarówno pod kątem terminowości, jak i przygotowania merytorycznego. Gratuluję i polecam.

Daniel

Bardzo, bardzo dziękuję Panu Aleksandrowi Słyszowi za pełną i obszerną poradę wraz projektem wniosku. Nareszcie prawnik w sposób zrozumiały wyjaśnił mi również znaczenie pojęć których nawet ustawa nie określiła. Jestem ogromnie wdzięczna. Na pewno będę korzystać w przyszłości z porad prawnych tego serwisu. Polecam wszystkim niezdecydowanym - warto.

Wdzięczna Ania

Polecam ponieważ odpowiedzi są konkretne i na temat. Podoba mi się ,że zawsze można zadać pytania dodatkowe i to, że szybko otrzymałam odpowiedź. Również w weekendy można uzyskać poradę co dla mnie było bardzo istotne.

Paulina

Teraz wiem na czym "stoję". Gdyby nie dokładne i wyczerpujące odpowiedzi zapewne długo bym motała się ze swoim problemem. Jeżeli będę potrzebowała porady prawniczej na pewno skorzystam z tego serwisu. Z czystym sumieniem polecę ten serwis znajomym.

Magdalena

Pan Jakub Bonowicz okazał się profesjonalistą, w prosty i zrozumiały sposób dla mnie wytłumaczył mi wszytko czego dotyczył mój problem. Odpowiedź dostałem bardzo szybko a na pytania pomocnicze odpowiadał praktycznie po 15 min. Bardzo polecam wszystkim użytkownikom internetu mającym problemy prawne, na pewno ta tej stronie znajda zadowalającą odpowiedź.

Jackit

Dziękuję bardzo za opinię. W odróżnieniu od wielu innych użytkowników nie miałam żadnych obaw związanych z korzystaniem z porad prawnych przez internet, a wręcz przeciwnie. Tak wyobrażam sobie przyszłość usług prawniczych w naszej epoce, kiedy to czas jest dobrem coraz rzadziej występującym w przyrodzie :-)) Gratuluję pomysłu i potwierdzam, że zarówno jakość, jak i szybkość, z jaką została sporządzona dla mnie opinia prawna, bardzo mnie satysfakcjonują. Szczerze polecam takie rozwiązanie innym szukającym konkretnych, profesjonalnych porad prawnych.

Barbara

Jestem bardzo zadowolony – szybko, profesjonalnie i o wiele taniej niż w kancelarii adwokackiej. Dziękuje i będę częściej z Waszej pomocy korzystał.

Marek

W czasach internetowych mailingów, newsletterów oraz podobnych automatów, którymi traktowany jest internauta, firma ePORADY24.pl potraktowała mnie bardzo indywidualnie. Mogę powiedzieć, że jest to jedna z niewielu wirtualnych firm o ludzkiej twarzy. Dziękuję i wszystkim szczerze polecam.

Monika

Przeczytaj wszystkie opinie »
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »