Mamy 7306 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo kontroli spółki z o.o. przez jej wspólnika

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 27.12.2007

Artykuł omawia zagadnienia związane z prawem kontroli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez jej wspólnika.

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Kontrola w spółce z o.o., co do zasady, w praktyce realizowana jest bezpośrednio lub pośrednio przez organy tej spółki (radę nadzorczą lub komisję rewizyjną). W art. 212 § 1 Kodeksu spółek handlowych ustawodawca utrzymał jednak – znane jeszcze z Kodeksu handlowego – uprawnienie wspólnika spółki z o.o., w której posiada on udziały, do indywidualnej jej kontroli.

 

Wskazuje się przepis art. 212 § 1 K.s.h. jako będący potwierdzeniem osobowych elementów występujących w spółce z o.o., co często jest przeciwstawiane prawom wspólników w spółce akcyjnej (którzy analogicznego uprawnienia w takim zakresie nie posiadają). Wyjaśnić w tym miejscu należy, że samo tylko powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w spółce z o.o. nie oznacza jeszcze automatycznego pozbawienia lub ograniczenia prawa wspólnika do indywidualnej kontroli. Skutek taki wywierają wyłącznie wyraźne postanowienia umowy spółki (art. 213 § 3 K.s.h.).

 

Stosownie do treści przepisu art. 212 § 1 K.s.h., indywidualne prawo kontroli przysługuje każdemu wspólnikowi. W tym celu wspólnik sam lub z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać dla swego użytku bilans lub żądać wyjaśnień od zarządu. Wszystkie wymienione w poprzednim zdaniu uprawnienia wspólnika wyznaczają zakres jego prawa do indywidualnej kontroli spółki z o.o. Użycie przez ustawodawcę w treści art. 212 § 1 K.s.h. określenia „lub” oznacza, że uprawnienia te mogą być realizowane alternatywnie albo łącznie, według uznania wspólnika.

 

Prawo indywidualnej kontroli wspólnik może wykonywać osobiście albo wraz z osobą upoważnioną. Wynika z tego, że nie jest dopuszczalne wykonywanie kontroli wyłącznie przez osobę upoważnioną, bez udziału wspólnika.

 

W przepisie art. 212 § 1 K.s.h. wskazano wyraźnie formy, w jakich wspólnik może sprawować indywidualną kontrolę. Przysługują mu w tym zakresie następujące uprawnienia:

 

  1. przeglądanie w każdym czasie ksiąg i dokumentów spółki,
  2. sporządzanie bilansu dla swego użytku,
  3. żądanie wyjaśnień od zarządu.

 

Zakres prawa indywidualnej kontroli, opisany w art. 212 § 1 K.s.h., jest zatem bardzo szeroki. Wspólnik może przeglądać dokumenty spółki, a więc także dokumenty finansowe, w tym sprawozdania finansowe, sporządzone przez spółkę. Przeglądanie ksiąg i dokumentów może odbywać się jednak tylko w siedzibie spółki, prawo to nie obejmuje bowiem wynoszenia dokumentów poza jej siedzibę. Możliwe jest sporządzenie z przeglądanych dokumentów kopii, notatek itp. Ponadto wspólnik może na podstawie ksiąg i dokumentów sporządzić (sam lub przy udziale upoważnionej osoby, w tym np. biegłego księgowego czy innego eksperta) bilans, wyłącznie jednak na swój własny użytek.

 

W zasadzie wspólnik ma zapewniony dostęp do wszystkich informacji o spółce, skoro może żądać dowolnych wyjaśnień od zarządu. Zatem zarząd nie może zasłonić się tajemnicą przedsiębiorstwa, chyba że zachodzą przesłanki przewidziane w przepisie art. 212 § 2 K.s.h. (obawa wykorzystania przez wspólnika przekazanych mu informacji w celach sprzecznych z interesem spółki i wyrządzenie przez to spółce znacznej szkody). Obowiązek wyjaśnień dokonywanych przez zarząd może mieć formę ustną lub pisemną.

 

Realizacja prawa z art. 212 § 1 K.s.h. może się odbywać – zgodnie z treścią tego przepisu – „w każdym czasie”. Nie należy jednak rozumieć tych słów zbyt dosłownie. Za niedopuszczalne uznaje się bowiem wykonywanie przez wspólnika prawa indywidualnej kontroli spółki w nocy, w święta czy inne dni wolne od pracy. Cytowany zwrot należy rozumieć w ten sposób, że nie można z góry ograniczyć wspólnika w realizacji prawa indywidualnej kontroli do pewnych ściśle wskazanych okresów czasu, np. wskazując dni lub godziny, w których może je realizować. Przyjąć należy, że prawo to może być realizowane w normalnych godzinach urzędowania spółki, a gdy jest to niezbędne dla wspólnika, również poza godzinami, o czym jednak zarząd powinien być wcześniej uprzedzony.

 

Pewne ograniczenia prawa do indywidualnej kontroli wynikają również z zasady dobrych obyczajów. W tym kontekście za niedopuszczalne uznać należy kontrolowanie spółki wyłącznie dla szykany zarządu, innych organów czy też wspólników. Nie do zaakceptowania jest również nadużywanie prawa indywidualnej kontroli poprzez zgłaszanie żądania wyjaśnień codziennie, tuż przed zakończeniem urzędowania, bez podstaw faktycznych itp. W skrajnym przypadku, może to nawet stanowić podstawę żądania wyłączenia ze spółki wspólnika nadużywającego tego prawa (art. 266 K.s.h.).

 

Jak już wyżej wspomniano, zarząd może odmówić wspólnikowi udzielenia wyjaśnień lub też udostępnienia do wglądu ksiąg i dokumentów spółki wyłącznie z uwagi na uzasadnioną obawę, że wspólnik wykorzysta je w celach sprzecznych z interesem spółki i przez to wyrządzi jej znaczną szkodę (art. 212 § 2 K.s.h.). Uniemożliwienie wspólnikowi wykonania prawa kontroli przez odmowę dostępu do określonych danych i informacji traktować należy jako wyjątek od reguły. Dlatego też obawa, o której wspomina przepis art. 212 § 2 K.s.h., musi mieć obiektywne podstawy, co ma miejsce np. gdy wspólnik zajmuje się bezpośrednio albo pośrednio działalnością konkurencyjną wobec spółki.

 

Uzasadniona obawa, co do wykorzystania danych i informacji w celach sprzecznych z interesem spółki, musi przy tym iść w parze z opartym na racjonalnych przesłankach przekonaniem, że przez ich wykorzystanie wspólnik wyrządzi spółce znaczną szkodę. Oznacza to, że wspólnikowi należałoby zapewnić dostęp do informacji również wtedy, gdy wykorzystanie przez niego prawa indywidualnej kontroli zmierza do „zwykłej”, nie zaś do „znacznej” szkody po stronie spółki.

 

W przypadku odmowy udzielenia wyjaśnień przez zarząd lub też udostępnienia do wglądu ksiąg i dokumentów spółki w trybie przepisu art. 212 § 2 K.s.h., wspólnik – nie zgadzając się z taką decyzją – może odwołać się do zgromadzenia wszystkich wspólników (art. 212 § 3 K.s.h.). Uchwała zgromadzenia w tym zakresie powinna być powzięta w terminie miesiąca od dnia zgłoszenia odpowiedniego żądania przez wspólnika, na walnym zgromadzeniu lub też poza nim, w trybie określonym w przepisie art. 227 § 2 K.s.h. Skuteczne podjęcie uchwały wymaga bezwzględnej większości oddanych głosów, jeżeli jest to dokonywane na zgromadzeniu wspólników. Natomiast przy głosowaniu pisemnym wspólnicy muszą być jednomyślni, a gdyby decydowali w głosowaniu na piśmie – wystarczy bezwzględna większość głosów (art. 227 K.s.h.).

 

W przypadku pozytywnego dla wspólnika rozstrzygnięcia sprawy przez zgromadzenie, zarząd jest obowiązany do wykonania uchwały pod rygorem sankcji organizacyjnych, które mogą być zastosowane wobec członków organów spółki, sankcji odszkodowawczych wobec spółki (art. 293 § 1 K.s.h.) lub bezpośrednio wobec wspólnika (art. 300 K.s.h.), jeżeli swoim zachowaniem członkowie zarządu wyrządzili szkodę spółce bądź bezpośrednio wspólnikowi.

 

Zarząd spółki, jak również jego poszczególni członkowie, mogą zaskarżyć niekorzystną dla nich uchwałę w drodze powództwa wytoczonego przeciwko spółce o uchylenie uchwały (art. 249 § 1 w zw. z art. 250 pkt 1 K.s.h.).

 

Wspólnik, któremu odmówiono wyjaśnień lub wglądu do dokumentów bądź ksiąg spółki (decyzją zarządu oraz następnie uchwałą zgromadzenia wspólników), może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie zarządu do udzielenia wyjaśnień lub udostępnienia do wglądu dokumentów bądź ksiąg spółki. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni, licząc od dnia otrzymania przez wspólnika zawiadomienia o uchwale zgromadzenia lub od upływu miesięcznego terminu – określonego przez Kodeks spółek handlowych – na podjęcie takiej uchwały, w przypadku jej niepowzięcia w tak określonym terminie (art. 212 § 4 K.s.h.).

 

Sąd, w trybie przepisu art. 212 § 4 K.s.h., może zatem zobowiązać zarząd spółki do udostępnienia ksiąg, udostępnienia dokumentów, sporządzenia bilansu oraz złożenia wyjaśnień przez zarząd, stosownie do żądania wspólnika wykonującego prawo indywidualnej kontroli. Sądowa droga realizacji prawa indywidualnej kontroli ma znaczenie „odwoławcze”, a nie może służyć rozszerzeniu prawa indywidualnej kontroli, uwzględniając pierwotne żądanie wspólnika. Warto w tym miejscu wskazać, że sąd może określić sposób wykonania tego obowiązku przez zarząd (przykładowo: określić termin, godzinę itd.).

 

Sądem właściwym dla rozpoznania żądania wspólnika jest sąd rejestrowy. Siedmiodniowy termin na złożenie wniosku jest tzw. terminem zawitym prawa materialnego. Czyli jego uchybienie prowadzi nieodwracalnie do oddalenia wniosku wspólnika bez merytorycznego badania przedstawionych przez niego okoliczności sprawy.Stan prawny obowiązujący na dzień 27.12.2007

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - III =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Dopuszczalna ilość równoczesnych kontroli w spółce

Co do zasady niedozwolone jest prowadzenie więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy jednocześnie. Od zasady tej prawo ustanawia jednak szereg wyjątków, w przypadku zaistnienia których może on spodziewać się kontroli prowadzonej przez dwa różne organy w tym samym czasie.

Pojęcie spółki dominującej

Pojęcie spółki dominującej na gruncie ustawy o rachunkowości oznacza spółkę, która sprawuje kontrolę nad inną jednostką, którą może być w szczególności inna spółka handlowa.

wizytówka Szukamy prawników »