Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrola w siedzibie organu podatkowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 22.11.2013

Urząd kontroli skarbowej przeprowadza kontrolę w mojej firmie (chodzi o podatek dochodowy i podatek VAT). Czy kontrola powinna odbywać się w siedzibie firmy? Czy urzędnicy mają prawo zabrać dokumentację do siebie i przeprowadzić kontrolę w siedzibie organu podatkowego?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie znam trybu, w którym toczy się u Pana kontrola, ani podstaw, na których opierają się w Pana sprawie poszczególne czynności. Niemniej jednak muszę wskazać, że kontrola, która „zabiera dokumentację do siebie”, to nic nadzwyczajnego.

 

Art. 31 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej w ust. 1 wskazuje, że w zakresie nieuregulowanym w ustawie do postępowania kontrolnego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Natomiast z ust. 2 dowiadujemy się, że kontrola podatkowa to kontrola, o której mowa w dziale VI ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

 

Zgodnie z art. 285b ustawy Ordynacja podatkowa kontrola lub poszczególne czynności kontrolne za zgodą kontrolowanego mogą być przeprowadzane również w siedzibie organu podatkowego, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli lub kontrolowany zrezygnował z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych.

 

Należy również pamiętać, że na mocy art. 286 § 1 pkt 4 i § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej kontrolujący, w zakresie wynikającym z upoważnienia, są w szczególności uprawnieni do żądania udostępniania akt, ksiąg i wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z przedmiotem kontroli oraz do sporządzania z nich odpisów, kopii, wyciągów, notatek, wydruków i udokumentowanego pobierania danych w formie elektronicznej. Ponadto mogą zażądać wydania, na czas trwania kontroli, za pokwitowaniem ww. akt, ksiąg i dokumentów:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

  1. w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że są one nierzetelne, lub
  2. gdy podatnik nie zapewnia kontrolującym warunków umożliwiających wykonywanie czynności kontrolnych związanych z badaniem tej dokumentacji, a w szczególności nie udostępnia kontrolującym samodzielnego pomieszczenia i miejsca do przechowywania dokumentów.

 

Na ogół mamy właśnie do czynienia z tym przypadkiem, gdy organ ma uzasadnione podejrzenie, że księgi są nierzetelne; daje mu to podstawę do żądania ich wydania na czas trwania kontroli.

 

Na marginesie pozwolę sobie zauważyć, iż organ powinien wskazać, na jakiej podstawie żąda wydania. Melezini Andrzej i Zalewski Dariusz (Kontrola podatkowa przedsiębiorców, LEX 2012) wskazują ponadto: „Jak słusznie zauważa sąd w wyroku WSA w Poznaniu z dnia 23 czerwca 2010 r., I SA/Po 246/10, LEX nr 648348, z art. 285a o.p. wynika, że kontrola podatkowa lub poszczególne czynności kontrolne za zgodą kontrolowanego mogą być również przeprowadzone w siedzibie organu podatkowego, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli lub kontrolowany zrezygnował z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych. Jednak w przywołanym orzeczeniu sąd stwierdził, że w sprawie nie ma żadnego dokumentu ani adnotacji, że kontrolowany wyraził zgodę na przeprowadzenie kontroli podatkowej w Oddziale Zamiejscowym w P. Nie ma także informacji, że przyczyną przeprowadzenia czynności kontrolnych poza siedzibą kontrolowanego było spełnienie przesłanek z art. 286 § 2 o.p., na podstawie którego kontrolujący może żądać wydania, na czas trwania kontroli (a nie postępowania kontrolnego) za pokwitowaniem próbek towarów, akt, ksiąg i dokumentów związanych z przedmiotem kontroli w razie: powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że są one nierzetelne, lub gdy podatnik nie zapewnia kontrolującym warunków umożliwiających wykonywanie czynności kontrolnych związanych z badaniem tej dokumentacji, a w szczególności nie udostępnia kontrolującym samodzielnego pomieszczenia i miejsca do przechowywania dokumentów. Także, żeby organ kontroli skarbowej mógł skorzystać ze swojego uprawnienia, odbiegającego od zasady przeprowadzania czynności kontrolnych u przedsiębiorcy, powinien na tę okoliczność sporządzić stosowną adnotację i zamieścić ją w aktach prowadzonej sprawy”.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wszczęcie postępowania kontrolnego

Otrzymałem postanowienie o wszczęciu postępowania kontrolnego. Dostałem listę dokumentów, które mam dostarczyć do urzędu w określonym terminie. Zwróciłem się do urzędu kontroli skarbowej z prośbą o przeprowadzenie postępowania kontrolnego w siedzibie firmy m.in. ze względu na dużą ilość dokumentów. Odpowiedź była odmowna. UKS powołał się na przepisy działu IV Ordynacji podatkowej. Organ domaga się także pełnomocnictwa, które umożliwi mu uzyskanie informacji bankowych. Czy muszę udzielić takiego pełnomocnictwa? Czy postępowanie kontrolne nie może odbyć się w siedzibie firmy?

 

Kontrola skarbowa w firmie

W mojej firmie przeprowadzana jest obecnie kontrola skarbowa za kilka lat. Rozliczałem się ryczałtem w wysokości 3%, ale okazało się, że przekroczyłem 50 tys. zł i powinienem płacić również VAT. Nie miałem niestety o tym pojęcia. Teraz urząd kontroli skarbowej naliczył mi kwotę, której z pewnością nie będę w stanie spłacić. Chciałbym wystąpić o rozłożenie zaległości na raty, ale słyszałem, że urzędy skarbowe chętniej oddają sprawy w ręce komornika, który zajmuje nieruchomości. Czy jeśli przekażę dom mojej dorosłej córce, to uchroni to nas przed zajęciem domu? Co zrobić, żeby urząd zgodził się na rozłożenie zaległości na raty? Czy jest jeszcze jakieś inne wyjście z sytuacji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »