Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrola pracownika w czasie zwolnienia lekarskiego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 22.01.2013

Pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego z adnotacją, że „może chodzić” przebywał w galerii handlowej, co zostało stwierdzone przez pracodawcę. Czy pracodawca zatrudniający poniżej 20 pracowników może stwierdzić, że zwolnienie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem i czy taka kontrola pracownika i jej wynik niosą jakieś skutki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pyta Pan o możliwość kontroli pracownika w czasie zwolnienia lekarskiego. Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz. U. Nr 65, poz. 743) kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadza płatnik zasiłku. Jeżeli uprawnionym do wypłaty zasiłku jest płatnik składek (np. pracodawca), wówczas płatnik może sprawdzić, czy zatrudnieni pracownicy wykorzystują zwolnienia lekarskie zgodnie z ich przeznaczeniem albo czy w czasie zwolnienia nie podejmują pracy zarobkowej. Gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS, to ZUS przeprowadza kontrolę w zakresie wykorzystywania zasiłku i niemożliwa jest kontrola pracownika przez pracodawcę.

 

Płatnik wypłaca zasiłki osobom ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, natomiast ZUS wypłaca zasiłki ubezpieczonym, którzy są zatrudnieni u płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób ubezpieczonych.

 

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:

 

  • nie wykonuje pracy zarobkowej,
  • nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

 

Wobec powyższego, skoro pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, należy uznać, że nie ma prawa do kontroli pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, gdyż nie jest płatnikiem składek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + jeden =

»Podobne materiały

Kontrolowanie pracownika podczas zwolnienia chorobowego

Czy pracodawca ma prawo wysłać kontrolę z ZUS, jeżeli pracownik jest na zwolnieniu lekarskim? Czy ten pracodawca może upomnieć pracownika, że powinien wziąć urlop, a nie – L4?

 

Zastępca kierownika jako przedstawiciel załogi

Czy zastępca kierownika może zostać przedstawicielem załogi w rozumieniu ustawy o radach pracowniczych?

 

Ćwiczenia ewakuacji w zakładzie pracy

Pracodawca zatrudnia ok. 450 pracowników w zakładzie pracy, w rożnych budynkach na zwartym, ogrodzonym terenie. Liczba zatrudnionych w poszczególnych budynkach nie przekracza 50 osób. Pracodawca twierdzi, że nie musi przeprowadzać ćwiczeń ewakuacji co 2 lata. Czy ma rację?

 

Odzyskanie książeczki sanepidowskiej od pracodawcy

Mam problem z odzyskaniem książeczki sanepidowskiej od pracodawcy. Książeczkę opłaciłam z własnych pieniędzy. Co robić?

 

Podstawa prawna pomiaru kontroli trzeźwości wybranej grupy pracowników

Proszę o wskazanie podstawy prawnej pomiaru kontroli trzeźwości wybranej grupy pracowników – zawodowi kierowcy wożący inspektorów inspekcji handlowej. Opinie ekspertów są różne niestety od uznania przez dr. Kaweckiego badania alkomatem przez pracodawcę jako formę monitoringu i wskazanie na fak

 

Kontrola zwolnienia lekarskiego

Od grudnia mój mąż jest nieobecny w pracy, bo lekarz stale przedłuża mu zwolnienie. Ostatnio mąż dowiedział się, że na jego stanowisko (tzn. nie wiemy, czy konkretnie za niego) zatrudniono inną osobę. Niedługo w firmie planowane są zwolnienia grupowe. Pracodawca zakwestionował w ZUS-ie zwolnienie mę

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »