Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrola PIP-u w firmie

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 03.05.2016

Obecnie trwa w moim zakładzie kontrola PIP-u. Inspektor przyjechał ewidentnie na skargę pracowniczą dotyczącą czasu pracy. Otrzymał od jednostki ochrony wydruk rozkodowywania i zakodowywania placówki. Wynika z nich, że pracownicy inaczej wpisywali się w liście obecności, niż wynika to z monitoringu (średnio godzina przed i po rozpoczęciu pracy). Żaden z pracowników nigdy nie zgłaszał mi, że wcześniej rozpoczyna pracę. Nie pytał również mnie o pozwolenie na inne rozpoczynanie i kończenie pracy. W listę obecności wpisują się sami, zapisując po przyjściu godzinę rozpoczęcia, a przy wyjściu zakończenia pracy. Teraz inspektor chce mi wlepić mandat. Dodam jeszcze, że jednostka monitorująca placówkę nigdy nie zgłosiła mi, że ktoś poza godzinami przebywa w budynku. Mój przełożony odradza mi przyjęcie mandatu. Argumentuje to tym, że przyjmując, przyznaję się do winy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Praca w godzinach nadliczbowych występuje po pierwsze w wypadku przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Po drugie w przypadku przekroczenia przez pracownika tygodniowej normy czasu pracy. Po trzecie praca w godzinach nadliczbowych ma miejsce w razie przekroczenia przez pracownika przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy, jeśli pracownik pracuje w jednym ze zrównoważonych systemów czasu pracy.

 

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna tylko w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii lub w razie zaistnienia szczególnych potrzeb pracodawcy. Do szczególnych potrzeb pracownika można zaliczyć potrzeby specjalne, niecodzienne, odróżniające się od zwykłych potrzeb związanych z prowadzoną przez pracodawcę działalnością

 

W innych przypadkach niż wyżej wymienione nie ma możliwości pracy w godzinach nadliczbowych.

 

Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych nie wymaga szczególnej formy. Polecenie pracodawcy musi jedynie w sposób dostateczny wyrażać wolę pozostania pracownika dłużej w pracy.

 

Z pracą w godzinach nadliczbowych mamy również do czynienia w przypadku, kiedy pracownik podejmuje z własnej inicjatywy pracę po godzinach, jednak przynajmniej za dorozumianą zgodą pracodawcy. Jeśli pracownik sam podejmuje decyzję o pozostaniu dłużej w pracy, bez zgody pracodawcy, nie może się później domagać dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, czy też wolnego od pracy. Pracownik, aby mógł domagać się od pracodawcy czasu wolnego lub dodatku, pracodawca musi mu zlecić pracę ponad obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy.

 

Jednak brak sprzeciwu pracodawcy na wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych może być zakwalifikowany jako polecenie świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. Musi być jednak spełniony warunek, pracodawca musi wyrazić dorozumianą zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca musi mieć świadomość, że pracownik przystąpił do wykonywania pracy godzinach nadliczbowych.

 

Nie jest pracą w godzinach nadliczbowych praca świadczona przez pracownika dobrowolnie w czasie wolnym od pracy.

 

Podsumowując – w opisanym przypadku odmówiłabym przyjęcia mandatu i poczekała, aż sprawa zostanie skierowana do sądu. Na Pana korzyść przemawia fakt, że występują rozbieżności między kodowaniem placówki a wpisami pracowników (bardziej wiarygodne w mojej opinii są wydruki kodowania). Ponadto zawsze może Pan powołać na świadków ochronę, która poświadczy, że po godzinach pracy pracownicy nie przebywali na terenie zakładu pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - siedem =

28.10.2017

TAK TAK W SOBOTY TEŻ DOBROWOLNIE PRZYCHODZĄ ? BO JAK NIE TO UPracy czeka

pryszcz

»Podobne materiały

Pozew do sądu pracy

Podczas pracy zasłabłam i poszłam do lekarza. Dostałam zwolnienie na 2 tygodnie, ale szef zgodził się tylko na tydzień. Dodam, że pracuję w nadgodzinach, a obcinane są mi premie. W związku ze zwolnieniem chorobowym i zasłabnięciem dostałam wypowiedzenie. Czy mogę skierować w tej spra

Wyrejestrowanie z urzędu pracy

Mamy kontrolę z PIP. Dwóch pracowników (umowa-zlecenie) dokonało wyrejestrowania z urzędu pracy już po rozpoczęciu kontroli. Inspektor chce nałożyć na mnie za to kary. Czy mogę jakoś uniknąć odpowiedzialności?

Pieczęć imienna

ZUS wzywa mnie do dostarczenia świadectwa pracy z prawidłową pieczęcią imienną pracodawcy. Dostarczony dokument zawiera pieczątkę firmy i czytelny podpis osoby wystawiającej. Czy ZUS ma prawo do takiego żądania?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »