Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło
do naszego prawnika specjalisty.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrola legalności oprogramowania

 Jakiś rok temu zakupiłem pakiet programów Adobe w Stanach Zjednoczonych przez aukcję eBay. Mam na to amerykańską fakturę na kwotę 600 $. Dotąd go jednak nie używałem, bo nie było takiej potrzeby. Od niedawna mam jednak własną działalność gospodarczą i potrzebuję tego pakietu, martwi mnie jednak legalność oprogramowania. Otóż sprzedawca wpisał na paczce wartość 25 $, dzięki czemu doszła ona do mnie szybko i bez żadnych opłat celnych. Czy więc taki program jest w pełni legalny? Co jeśli kontrola legalności oprogramowania wykaże, iż jest nielegalne? Posiadam oryginalny nośnik i fakturę. Na niej jest opis towaru określony jako „sample”, czyli próbki. Nie ma tam faktycznej nazwy mojego pakietu. Stąd moja obawa, że nazwa produktu nie jest zgodna z nazwą na fakturze. Nie wiem, co teraz mam począć. Czy mogę w jakiś sposób tę sprawę wyprostować – na przykład uregulować stosowne opłaty? Jak wygląda sprawa legalności tego oprogramowania? Czy mogę go używać bez przeszkód, czy muszę kupić nowy pakiet w Polsce? A może jest jakieś inne wyjście?

Praktycy i znawcy tematu w takich i analogicznych przypadkach wskazują, że jedynym wyjściem jest zwrócenie się do naczelnika urzędu celnego – jako organu właściwego w sprawie należności celnych i należności podatkowych – o wydanie tzw. decyzji weryfikacyjnej. Polega to na tym, iż składa Pan wniosek, podając opis sytuacji i realną wartość towaru wprowadzonego na obszar celny Wspólnoty, następnie naczelnik wydaje decyzję, w której należności celne i podatkowe zostają obliczone od prawidłowej podstawy.

... Moim zdaniem, po „wyprostowaniu” sprawy wartości celnej programu i opłaceniu należnego cła i podatku, jeśli nie zostanie zakwestionowana legalność oprogramowania z punktu widzenia prawa autorskiego – nie będzie przeszkód podatkowych, by używał go Pan w prowadzonej działalności gospodarczej.

Na marginesie zauważę, że świadome przyjęcie towaru z zaniżoną wartością celną może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie, bowiem np. zgodnie z artykułem 87 § 1 Kodeksu karnego skarbowego każdy, kto przez wprowadzenie w błąd organu uprawnionego do kontroli celnej naraża należność celną na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. W omawianej sytuacji możliwe są i inne klasyfikacje, co zależy w dużej mierze od ustaleń i woli organów.

Warto również przypomnieć, że, jak słusznie w wyroku z dnia 12 czerwca 2002 r. wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny (do 2003.12.31) w Lublinie (sygn. SA/Lu 1233/01): „Wartość transakcyjna towaru powinna odzwierciedlać rzeczywistą jego cenę i nie jest uzależniona od tego, czy importer kupił towar po wyjątkowo okazyjnej cenie czy też otrzymał towar za darmo”.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło
do naszego prawnika specjalisty.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Wypożyczanie konsoli do gier i samych gier a opłaty
Jak się mają prawa autorskie gier TV oraz producentów konsoli do gier przy wypożyczaniu? Z jakimi opłatami (także licencyjnymi) wiąże się zakup i wypożyczanie sprzętu i gier na konsole? Czy kontrola legalności oprogramowania uznaje takie wypożyczanie gier?

Wybrane opinie naszych klientów:

Jestem pozytywnie zaskoczona profesjonalizmem. Zastanawia mnie fakt, dlaczego ani notariusze, ani nawet sędziowie nie znają prawa lub nie chcą wnikać w sprawę. Wszędzie trzeba się bronić samemu. Dzięki Waszej pomocy uzyskałam wsparcie. Logika prawnicza na najwyższym poziomie – jestem zachwycona.

Polecam wszystkim,

Dorota

Bardzo dobre i przydatne porady dzięki którym mogłam uniknąć niektórych błędów i trafnie rozwiązać swoją sytuację. Bardzo dziękuję. Polecam wszystkim zainteresowanym.

Katarzyna

Ogólnie jestem zadowolony. Pomimo iż jestem za granicą, mogłem swoje sprawy załatwić należycie przy współpracy z firmą ePorady24.pl. Polecam tą firmę i na pewno jeszcze skorzystam z ich usług, jeśli będę tego potrzebował.

Dariusz

Dziękuję za pełne zinterpretowanie przepisów, z którymi nie poradził sobie urząd skarbowy i Krajowa Informacja Podatkowa (kuriozum – oni żyją z naszych podatków!!!).

Pozdrawiam,

Piotr

Z porady jestem bardzo zadowolony. Była rzeczowa i myślę, ze wyczerpująca. Na odpowiedź nie musiałem długo czekać. No i nie musiałem się nigdzie ruszać, sprawę załatwiłem w domu :)))

Polecam

Andrzej

Ogromne dzięki! Porada była mi bardzo pomocna, przede wszystkim podbudowała mnie i dodała pewności. Bardzo, bardzo dziękuję!

Elżbieta

Jestem pod wrażeniem jakości waszej usługi. Za niewielkie pieniądze otrzymałem kompletną informację na temat nurtującego mnie problemu. Zaoszczędziłem wiele czasu w przewlekających się i kłopotliwych terminach w kancelarii adwokackiej. No i przede wszystkim mam wszystkie odpowiedzi na piśmie. Mam też fakturę VAT, o co gdzie indziej – no nie powiem!

Dziękuję i polecam,

Robert

Jestem bardzo zadowolony z usług EPORADY24, na początku miałem wahania, czy skorzystać i płacić nie wiadomo za co, ale odpowiedź, jaką dostałem, była całkowicie zadowalająca i tylko żałuję, że wcześniej z niej nie skorzystałem, polecam wszystkim i zostawiam najwyższą ocenę.

Jarek

Serdecznie dziękuję za poradę - bardzo wyczerpująca, w dobrym czasie i za dobra cenę. Na pewno będę korzystać z Państwa serwisu i polecać go innym.

Z poważaniem,

Anetta

Jestem bardzo zadowolony, że trafiłem na stronę ePorady24.pl. Możliwość uzyskania odpowiedzi na ważne, nurtujące mnie pytania w trakcie pracy czy innych zajęć okazała się warta opłaty. W oczekiwaniu na odpowiedź serwisu, która była pełna, wyczerpująca i rzeczowa, mogłem zająć się swoimi codziennymi obowiązkami. Serdecznie wszystkim polecam!

Piotr

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »