Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrola alkoholowa kierowcy w czasie wolnym

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 04.12.2015

Firma ma siedzibę w Polsce. Pracujemy tylko za granicą. Przewóz osób z Danii do Włoch. 29 godzin w autobusie, 3 godziny sprzątania, a na koniec miła niespodzianka – przyleciała do Włoch pani z biura z Polski i 3 godziny po skończeniu pracy, 20 godzin przed jej rozpoczęciem, daje nam alkomat do dmuchania. Miała prawo? Pani kontrolowała nas w mieszkaniu wynajętym przez firmę, ale piwo piliśmy przed przyjściem do mieszkania. To był mój wolny czas.

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W mojej opinii pani, o której Pan wspomina, nie miała powodów poddać Panów kontroli, a w każdym razie Panowie nie musieli się poddać tej kontroli.

 

Jak ogólnie wiadomo, spożywanie alkoholu w czasie pracy czy też wykonywanie pracy pod wpływem alkoholu, jest wykroczeniem przeciwko regulaminowi pracy, obowiązkom pracownika i zgodnie z przepisami Kodeksu pracy jest podstawą do ukarania pracownika

 

„Art. 108. § 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

 

1) karę upomnienia,

2) karę nagany.

 

§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie, co oznacza, iż pracownik „stawia się do pracy” lub „spożywa w czasie pracy” – czyli czym jest czas pracy.

 

Odpowiedzi należy szukać w art. 22 § 1 Kodeksu pracy który stanowi: „przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”.

 

Z przepisu tego wynika, iż czas pracy jest czasem wyznaczonym przez pracodawcę, w którym pracownik w ramach stosunku pracy pozostaje do pod kierownictwem pracodawcy, wykonuje powierzoną mu pracę we wskazanym przez niego miejscu.

 

Jeżeli Pan zakończył już prace, nie pozostawał Pan do dyspozycji pracodawcy, moment. w którym Pan wypił piwo, i moment, w którym Pani zmierzyła poziom alkoholu, nie był już Pana czasem pracy, a pracodawcy, że tak powiem, nic do tego, co Pan robi poza czasem pracy.

 

Ponieważ po spożyciu alkoholu przebywał Pan w mieszkaniu wynajętym przez pracodawcę, może on twierdzić, iż naruszył Pan regulamin, bo po spożyciu alkoholu przebywał Pan na terenie zakładu pracy. Piszę o tym, gdyż często regulamin pracy zawiera klauzulę typu: „zabrania się wstępu i przebywania pracownika na terenie zakładu pracy w stanie po spożyciu alkoholu, jak również wnoszenia alkoholu na teren zakładu pracy oraz spożywania alkoholu na terenie zakładu pracy zarówno w czasie pracy, jak i po godzinach pracy zakładu”.

 

Błędne byłoby utożsamianie wynajętego przez pracodawcę mieszkania dla kierowców z zakładem pracy.

 

Definicję terenu zakładu pracy możemy znaleźć w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym w § 2 pkt 7a) czytamy, iż „przez »teren zakładu pracy« rozumie się przestrzeń wraz z obiektami budowlanymi, będącą w dyspozycji pracodawcy, w której pracodawca organizuje miejsca pracy”.

 

Wynajęte przez pracodawcę mieszkanie niewątpliwe znajduję się w jego dyspozycji, nie służy ono jednak organizowaniu miejsca pracy dla kierowców, a jest miejscem wypoczynku po wykonanej pracy. Nie jest wiec terenem zakładu pracy, a tym samym zapisy regulaminu o zakazie przebywania na terenie zakładu pracy po spożyciu alkoholu nie mają tu zastosowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Stan nieczynny nauczyciela a okres przedemerytalny

Czy nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny na pół roku przed nabyciem prawa do ochrony emerytalnej nabywa te prawa, jeśli 56. rok życia kończy na kilka dni przed zakończeniem stanu nieczynnego?  

Zmiana miejsca pracy

Miejscem pracy w mojej umowie o pracę jest Wrocław. Jakiś czas temu przeniesiono mnie do innego oddziału firmy, poza obszar Wrocławia. Nie zmieniono przy tym miejsca pracy w mojej umowie. Czy pracodawca nie powinien płacić mi diety za każdy dzień pracy w oddziale poza Wrocławiem? Gdy dawni

Wiek przedemerytalny a przeniesienie do innego działu firmy

Pracuję w firmie, w której w znacznym stopniu zostanie ograniczona działalność mojego działu – w związku z tym niektóre osoby zostaną przeniesione do innego działu. Za rok będę mógł przejść na emeryturę. Czy pracodawca powinien wziąć pod uwagę ten fakt i pozostawić mn
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »