Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrola ZUS i korekta składek

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.06.2019

Trzy lata temu likwidowane zostały cztery stanowiska pracy i uzgodniono z pracownikami, że będą mieli urlop bezpłatny, za który nie otrzymają wynagrodzenia natomiast pracodawca opłaci im składki ZUS w pełnej wysokości. W tym roku miałam kontrolę ZUS i mi to zakwestionowali – stwierdzili, że urlop był bezpłatny, więc nie należą się składki ZUS. Jak z tego wyjść, aby nie robić korekty składek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Kontrola ZUS i korekta składek

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że niestety w sytuacji, gdy do rozwiązania stosunku pracy już doszło i pracownicy rzeczywiście korzystali z urlopu bezpłatnego – nie ma możliwości, aby nie dokonać teraz korekty składek, bowiem nie ma podstaw, aby były one potrącone.

 

Zgodnie z art. 174 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

 

W czasie trwania urlopu bezpłatnego stosunek pracy nie ustaje, ale zostaje czasowo zawieszony. Okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, a więc na przykład do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony.

 

Zgodnie z powyższym, pracodawca nie opłaca za takiego pracownika składek na ubezpieczenia ZUS z tytułu zatrudniania na umowę o pracę. Musi za to poinformować ZUS o przerwie w podleganiu ubezpieczeniom społecznym przez pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym. Co ważne, podczas trwania urlopu zobligowany jest także do składania co miesiąc imiennych raportów ZUS RSA – dołączonych do deklaracji ZUS DRA.

 

Słowem – jeśli urlop został już udzielony, umowa się zakończyła i wystawiono świadectwa pracy – nie ma już możliwości zmiany urlopu bezpłatnego na przykład na okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Należy dokonać korekty składek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus 0 =

»Podobne materiały

Zwrot nienależnie pobranej renty rodzinnej

ZUS przez błąd systemu wysyłał mi przez dwa miesiące podwójną rentę rodzinną. Gdy zauważyłam wyższą wpłatę, zgłosiłam to do ZUS-u, jednak następna renta też była podwójna co przekonało mnie, że tak ma być. Teraz otrzymałam decyzję w sprawie zwrotu całej kwoty. Czy mogę odmówić zwrotu?

Studia doktoranckie bez obrony a obliczenie emerytury

W latach 1976-1979 r. odbyłem studia doktoranckie, zaliczyłem z wynikiem pozytywnym przewidziane egzaminy. Nie doszło jednak do obrony pracy doktorskiej i nie uzyskałem tytułu doktora nauk. ZUS przy ustalaniu wysokości emerytury nie uwzględnił tych studiów jako okresu nieskładkowego. W otrzymanym pi

Odmowa ZUS zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym

ZUS odmówił mi zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym z uwagi na naukę i dojazd (30 km, pół godziny) do szkoły pomaturalnej. W jaki sposób uzasadnić ten fakt w odwołaniu?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »