Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrola podatkowa spółki cywilnej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 30.04.2017

Otrzymałam pismo z urzędu kontroli skarbowej w sprawie planowanej kontroli podatkowej spółki cywilnej z ostatnich dwóch lat. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kontrola podatkowa spółki cywilnej

Fot. Fotolia

Zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej jest obowiązkiem organów podatkowych, kontrolę co do zasady wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Urząd kontroli skarbowej nie jest w przeciwieństwie do urzędu skarbowego organem podatkowym i co do zasady zgodnie z art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej organ kontroli skarbowej nie zawiadamia kontrolowanego, zawiadamia natomiast o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego. Proszę zauważyć, że w pytaniu wskazała Pani na planowaną „kontrolę podatkową”, a w odpowiedzi na moją prośbę wskazuje Pani na „postępowanie kontrolne” – to dwa zupełnie odmienne tryby postępowania. Jest to istotne, bowiem w zależności od tego, w jakim trybie i jakie postępowanie prowadzić będzie UKS, zakończenie tegoż postępowania może mieć różne formy, np. może to być decyzja lub (pamiętać należy, że organ kontroli skarbowej może w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego przeprowadzić kontrolę podatkową) np. wynik kontroli.

 

Oczywiste jest, że – kolokwialnie rzecz ujmując – organ nigdy precyzyjnie nie informuje, czego szuka, gdyby tak robi, zapewne nigdy by nic nie znalazł. Gdy sprawą zajmuje się od początku dyrektor urzędu kontroli skarbowej, na ogół chodzi o zarzuty cięższe i poważniejsze niż w przypadku prowadzonych postępowań przez naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie z art. 2. ust. 1 pkt 1 ww. ustawy do zakresu kontroli skarbowej należy kontrola rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa, a także innych należności pieniężnych budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych. Zakres ten jest szeroki i opis ogólny – ma to pozwalać na zadośćuczynienia obowiązkowi zawiadamiania z jednej strony, a z drugiej nieodkrywania szczegółów kontroli aż do ostatniego momentu.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus V =

»Podobne materiały

Przelew gotówki na polskie konto a urząd skarbowy

Od 10 lat mieszkam za granicą. Teraz chciałbym kupić mieszkanie w Polsce i w związku z tym planuję przelać gotówkę na polskie konto. Są to moje oszczędności z pensji uzyskiwanej poza granicami RP. Jestem zameldowany w Polsce, nie zgłaszałem nigdzie informacji o zmianie miejsca zamieszkania. Czy mogę

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »