Mamy 11 432 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrola od pracodawcy podczas zwolnienia a nieobecności w domu

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.07.2018

Jestem na zwolnieniu lekarskim z zaleceniem, że mogę chodzić. Miałem kontrolę od pracodawcy, ale nie było mnie w domu. Czy mam obowiązek przebywać w domu przez cały czas? Na tłumaczenie, że mieszkam sam i czasami muszę wyjść na zakupy, żądają paragonu ze sklepu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz. U. Nr 65, poz. 743) kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadza płatnik zasiłku.

 

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:

 

  1. nie wykonuje pracy zarobkowej,
  2. nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

 

Kontrola korzystania ze zwolnienia chorobowego przeprowadzana jest w celu ustalenia, czy pracownik nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego niezgodnie z zaleceniami. Jeśli na zwolnieniu lekarskim jest adnotacja o tym, że chory może chodzić (albo po prostu gdy brak adnotacji, ze ?chory musi leżeć?), wówczas należy uznać, że pracownik może wychodzić z domu w celu wykupienia recepty czy na rehabilitację.

 

Jeśli pracownik mieszka sam, a może na zwolnieniu lekarskim chodzić, wówczas może on wyjść z mieszkania i zrobić zakupy w pobliskim sklepie. W takiej sytuacji nie można stwierdzić, że chory wykorzystał zwolnienie niezgodnie z jego celem.

 

Skoro dopuszcza się sytuację, w której samotnie mieszkający pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego wyjdzie do sklepu, pracodawca nie ma podstaw do żądania paragonów ze sklepu, aby to udowodnić. Jednakże należy też podkreślić, że w interesie pracownika jest udowodnienie, że nie był na całodziennych zakupach, a jedynie na zakupach w pobliskim sklepie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - cztery =

»Podobne materiały

Śmierć pracownika i odprawa pośmiertna

Moja firma zatrudnia kilka osób. Niedawno zmarł nasz pracownik – czy mamy obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej?

 

Przejście na etat nauczyciela bibliotekarza a zachowanie statusu nauczyciela dyplomowanego

Od 8 lat pracuję w gimnazjum na etacie nauczycielki religii i dodatkowo mam pół etatu w bibliotece. Jestem nauczycielem mianowanym, ale w tym roku szkolnym spodziewam się osiągnąć status nauczyciela dyplomowanego – specjalność religia. Od września mogę przejść na etat nauczyciela bibliotekarza

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »