Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrakt menedżerski dla prezesa spółki z o.o.

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 30.11.2012

Czy istnieje możliwość podpisania umowy o pracę z prezesem spółki z o.o., jeżeli jest on jedynym udziałowcem w firmie? W jaki inny sposób można mu ustanowić miesięczne wynagrodzenie? Może najlepszym wyjściem jest podpisanie kontraktu menedżerskiego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Teoretycznie nie istnieje przepis, który bezpośrednio zabraniałby podpisania takiej umowy o pracę. Zdarza się zatem, że w spółkach podejmuje się próby zawarcia umowy o pracę z prezesem jednoosobowej spółki z o.o. będącym jednocześnie jej jedynym udziałowcem.

 

Takie umowy jednak są zazwyczaj kwestionowane zarówno pod względem ich ważności (brak stosunku podporządkowania wymaganego w przypadku umów o pracę), jak i pod względem możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów spółki. Faktem jest, że podpisanie umowy o pracę w opisanych przez Panią okolicznościach byłoby ryzykowne i kłopotliwe, zwłaszcza że w obrocie prawnym funkcjonuje szereg orzeczeń Sądu Najwyższego kwestionujących ważność takich umów zawartych z jedynym wspólnikiem spółki.

 

Dużo wygodniejszą formą „zatrudnienia” prezesa w jednoosobowej spółce z o.o. byłby tzw. kontrakt menedżerski. Przy zachowaniu odpowiedniej formy prawnej – zgodnie z art. 210 Kodeksu spółek handlowych właściwa byłaby forma aktu notarialnego – nie powinno być problemu ani z prawidłowością takiej umowy, ani też z zaliczeniem jej w poczet kosztów uzyskania przychodów.

 

Podatkowo kontrakt menedżerski byłby rozliczany podobnie do umowy-zlecenia, z tym że koszty uzyskania przychodów (w miejsce dwudziestoprocentowych dla zleceń) przysługują w tym przypadku zryczałtowane w wysokości jak dla pracowników (art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 

Wynagrodzenie podlega również składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – analogicznie jak w przypadku zleceniobiorców. Jeżeli istnieje potrzeba szerszych wyjaśnień odnośnie sposobu naliczania wynagrodzenia z tytułu kontraktu menedżerskiego, proszę o kontakt.

 

Należy przy tym zadbać, aby z podpisanego kontraktu jednoznacznie wynikał związek ponoszonych przez spółkę kosztów z uzyskiwanym przychodem – najlepiej dość szczegółowo opisać zakres obowiązków prezesa spółki z o.o.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus IV =

»Podobne materiały

Przekształcenie spółki z o.o. na spółkę komandytową z zachowaniem nazwy

Proszę o poradę prawną wraz z podaniem podstaw prawnych i całej procedury przekształcenia spółki z o. o. z zachowaniem jej dotychczasowej nazwy na spółkę komandytową. Chcę zaznaczyć, że rejestracja sp. z o. o. z taką samą nazwą nie powiodła się i szukamy możliwości w miarę prostego i szybkiego przek

 

Poręczenie kredytu spółce z o.o. – egzekucja komornicza

Ja i moja małżonka poręczyliśmy kredyt spółce z o.o., w której posiadaliśmy udziały. Podstawowym zabezpieczeniem tego kredytu jest hipoteka nieruchomości należącej do owej spółki. Po pewnym czasie sprzedaliśmy nasze udziały. Kilka miesięcy temu komornik rozpoczął egzekucję w stosunku do nas, a

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »