.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrakt menedżerski dla prezesa spółki z o.o.

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 30.11.2012

Czy istnieje możliwość podpisania umowy o pracę z prezesem spółki z o.o., jeżeli jest on jedynym udziałowcem w firmie? W jaki inny sposób można mu ustanowić miesięczne wynagrodzenie? Może najlepszym wyjściem jest podpisanie kontraktu menedżerskiego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Teoretycznie nie istnieje przepis, który bezpośrednio zabraniałby podpisania takiej umowy o pracę. Zdarza się zatem, że w spółkach podejmuje się próby zawarcia umowy o pracę z prezesem jednoosobowej spółki z o.o. będącym jednocześnie jej jedynym udziałowcem.

 

Takie umowy jednak są zazwyczaj kwestionowane zarówno pod względem ich ważności (brak stosunku podporządkowania wymaganego w przypadku umów o pracę), jak i pod względem możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów spółki. Faktem jest, że podpisanie umowy o pracę w opisanych przez Panią okolicznościach byłoby ryzykowne i kłopotliwe, zwłaszcza że w obrocie prawnym funkcjonuje szereg orzeczeń Sądu Najwyższego kwestionujących ważność takich umów zawartych z jedynym wspólnikiem spółki.

 

Dużo wygodniejszą formą „zatrudnienia” prezesa w jednoosobowej spółce z o.o. byłby tzw. kontrakt menedżerski. Przy zachowaniu odpowiedniej formy prawnej – zgodnie z art. 210 Kodeksu spółek handlowych właściwa byłaby forma aktu notarialnego – nie powinno być problemu ani z prawidłowością takiej umowy, ani też z zaliczeniem jej w poczet kosztów uzyskania przychodów.

 

Podatkowo kontrakt menedżerski byłby rozliczany podobnie do umowy-zlecenia, z tym że koszty uzyskania przychodów (w miejsce dwudziestoprocentowych dla zleceń) przysługują w tym przypadku zryczałtowane w wysokości jak dla pracowników (art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 

Wynagrodzenie podlega również składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – analogicznie jak w przypadku zleceniobiorców. Jeżeli istnieje potrzeba szerszych wyjaśnień odnośnie sposobu naliczania wynagrodzenia z tytułu kontraktu menedżerskiego, proszę o kontakt.

 

Należy przy tym zadbać, aby z podpisanego kontraktu jednoznacznie wynikał związek ponoszonych przez spółkę kosztów z uzyskiwanym przychodem – najlepiej dość szczegółowo opisać zakres obowiązków prezesa spółki z o.o.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl