.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Pełnomocnictwo do konta a odpowiedzialność przy spłacaniu kredytu

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 17.06.2008

Przed wyjazdem za granicę syn wziął w banku kredyt w wysokości 100 000 zł. Wyjeżdżając, upoważnił mnie do korzystania z jego rachunku, na który przelana została kwota kredytu. Teraz chce, abym pobrała resztę pieniędzy z tego kredytu i przelała na jego konto zagraniczne. Czy w tym przypadku będę współodpowiedzialna, jeśli syn przestanie spłacać kredyt?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z pytania wynika, że syn ustanowił Panią swoim pełnomocnikiem do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych w banku, z którym syn zawarł umowę. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego czynność prawna dokonana przez pełnomocnika w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

 

Jako pełnomocnik syna nie ponosi Pani odpowiedzialności wobec banku za skutki dyspozycji dokonanych w imieniu syna. Ponosi ją syn jako Pani mocodawca. W przypadku niewywiązania się przez syna z umowy zawartej przez niego z bankiem, tylko i wyłącznie on poniesie za to ewentualną odpowiedzialność. Od Pani jako pełnomocnika bank nie będzie mógł wyegzekwować ewentualnych długów.

 

Z uwagi na powyższe nie musi się Pani obawiać, że w przypadku dokonania wypłaty z konta i przelewu w imieniu syna, na podstawie udzielonego Pani pełnomocnictwa, bank „zmusi” Panią do spłacania ewentualnych długów syna.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl