Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontakty dziadków z wnukami

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 31.01.2008

Autor w swym artykule porusza i wnikliwie analizuje problematykę prawa dziadków do kontaktów z wnukami w kontekście uregulowań prawnych.

Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zdarza się niekiedy, że z powodu perturbacji rodzinnych, a ściślej – działań swoich krewnych, dziadkowie zostają pozbawieni kontaktów z wnukami. Taka sytuacja jest niekorzystna zarówno dla dziadków jak i dla wnuków. Psychologowie podkreślają, że na poprawny rozwój dzieci znaczący wpływ mają dobre kontakty z pokoleniem starszym, czyli z dziadkami. Z drugiej też strony wnukowie także w znaczącym stopniu mogą wpływać na dobrą kondycję swoich dziadków.

 

Dziadkowie, którzy z różnych przyczyn zostali pozbawieni kontaktów z wnukami, nie są w takiej sytuacji bezradni. Mogą wystąpić do sądu rodzinnego o ustalenie osobistej styczności z wnukami – mają bowiem do tego prawo. Choć prawo rodzinne w żadnym przepisie nie normuje tego zagadnienia, należy jednak stwierdzić, iż prawo dziadków do osobistej styczności wynika bezpośrednio z norm społecznych.

 

Sprawą kontaktów dziadków z wnukami zajął się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 14 czerwca 1988 r. (sygn. akt. III CZP 42/88). W tym orzeczeniu Sąd Najwyższy stwierdził jednoznacznie, iż dziadkowie mogą żądać uregulowania osobistych kontaktów z wnukami, jeżeli leży to w interesie dzieci.

 

Uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami jest więc możliwe, o ile przemawia za tym dobro dzieci. We wskazanej uchwale Sąd Najwyższy wskazał, iż: „Rodzice, jak to wyżej wywiedziono, mają obowiązek dbałości o rozwój dziecka w imię jego dobra. Powinni zatem dla pełnego rozwoju jego osobowości umożliwić dziecku kontaktowanie się z jego krewnymi (dziadkami) przy właściwej ich postawie i korzystnym wpływie na dziecko. Kontakty te, wynikające często z silnych więzów emocjonalnych, zwłaszcza dziadków z wnukami, wychowujących je od niemowlęcia, mogą wpływać na lepsze wychowanie i rozwój duchowy dziecka oraz sprzyjają kontynuowaniu więzów wielopokoleniowej rodziny. Takie zachowanie dziadków, okazywanie przywiązania i dbałości o wnuki nie tylko nie kłóci się z interesem dziecka, ale jest ono dla jego dobra”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Należy podkreślić, że prawo dziadków do kontaktów z wnukami jest niezależne od takiegoż prawa przysługującego rodzicom dziecka. Prawo to jest zatem niezależne również od tego, czy rodzicom dziecka przysługuje władza rodzicielska. Okoliczność, że rodzice mają sądowy zakaz kontaktów z dzieckiem, nie powoduje, że wniosek dziadków będzie przez sąd oddalony.

 

Tu należy wskazać, iż w sytuacji w której rodzice uniemożliwiają dziadkom kontakt z wnukami tylko dlatego, by im dokuczyć – jak każda sytuacja w której dziecko jest wykorzystywane do rozgrywania konfliktów rodzinnych – jest działaniem sprzecznym z dobrem dziecka.

 

Podstawą wniosku o uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami jest art. 109 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.io.), zgodnie z którym, jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenie.

 

Dziadkowie, którzy są pozbawieni osobistej styczności z dziećmi i chcieliby kontakty z wnukami uregulować, powinni wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu rodzinnego miejsca zamieszkania dziecka. W nim, jako uczestnicy postępowania, powinni być wskazani – prócz dziadków (wnioskodawców) – rodzice dzieci. We wniosku należy także wskazać, w jaki sposób kontakty dziadków z wnukami powinny być uregulowane. W szczególności należy określić terminy tych kontaktów (np. każda sobota od 10 do 16) oraz miejsce tych kontaktów (np. mieszkanie dziadków). Ponadto wniosek powinien być należycie opłacony – opłata wynosi 40 zł.

 

W uzasadnieniu wniosku dziadkowie powinni wskazać te okoliczności, które spowodowały, że nie mają oni osobistej styczności z wnukami, a także te, które za uregulowaniem kontaktów przemawiają. Rozpatrując sprawę, sąd będzie się kierował przede wszystkim interesem dziecka i jego dobrem, a nie osobistymi interesami rodziców czy dziadków. To, że rodzice dziecka są w konflikcie z jego dziadkami, nie przesądza o tym, iż sąd tych kontaktów nie ureguluje. Dziadkowie powinni udowodnić, że są w stanie wykazać się właściwą postawą oraz pozytywnie wpływać na wychowanie i rozwój dziecka.

 

Rozpatrując problem kontaktów dziadków z wnukami należy przedstawić i drugie oblicze tego problemu. Mianowicie możliwa jest także sytuacja, w której dziadkowie dziecka przez osobiste z nim kontakty dezorganizują jego wychowanie i rozwój, a zatem niekorzystnie na niego wpływają. W takiej sytuacji, która jest niewątpliwie sprzeczna z dobrem dziecka i jego interesami, sąd opiekuńczy może zakazać dziadkom kontaktów z dzieckiem.

 

Zakaz osobistej styczności z dzieckiem obejmuje wszelkie rodzaje kontaktów, także telefoniczne, listowne czy e-mailowe. Sąd rodzinny w niektórych sytuacjach, kierując się dobrem dziecka, może ograniczyć kontakty tylko do pewnego ich rodzaju np. tylko do rozmów telefonicznych.

 

Jak wynika z naszych rozważań, dziadkowie pozbawieni kontaktów ze swoimi wnukami mogą skutecznie doprowadzić do uregulowania tych kontaktów, niezależnie od tego, jakie stosunki łączą ich z rodzicami dziecka.Stan prawny obowiązujący na dzień 31.01.2008

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Transseksualizm a ustawa o aktach stanu cywilnego

Artykuł omawia zagadnienia związane z „transseksualizmem” w świetle ustawy o aktach stanu cywilnego.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »