.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Kontakt ojca po wielu latach milczenia w sprawie zakończenia alimentów na dziecko

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 15.08.2022 • Zaktualizowane: 15.08.2022

Jestem po rozwodzie z orzeczeniem winy męża, z tego małżeństwa mam dziecko. Były mąż nigdy dzieckiem się nie interesował, został pozbawiony praw rodzicielskich, alimenty płacił do listopada tego roku i poinformował, że złożył pozew do sądu i że alimenty zostały wstrzymane. Córka ma 19 lat i jest na pierwszym roku studiów dziennych. Pisał, że wezwanie z sądu zostało cofnięte i chce adres córki. Ja adresu mu nie podałam, bo uważam, że nie mam obowiązku mu podania adresu zamieszkania córki, gdy przez tyle lat się nią nie interesował. W jakiej sprawie on mógł złożyć pozew do sądu, czy dalej ma obowiązek płacenia alimentów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kontakt ojca po wielu latach milczenia w sprawie zakończenia alimentów na dziecko

Zmiana alimentów przez sąd

Były mąż złożył zapewne powództwo o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, jednak w mojej ocenie mało prawdopodobne jest to, iż sąd zabezpieczeniem uchylił niniejszy obowiązek alimentacyjny – mógł najwyżej go zmniejszyć – jednak na pewno nie uchylić. Wobec tego mąż dalej winien płacić alimenty, jednak ważne jest to, aby dowiedzieć się, w jakiej kwocie.

 

Zgodnie z treścią art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”.

 

Zgodnie natomiast z treścią art. 133 § 1 „rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”.

Samodzielne utrzymywanie się dziecka

Artykuł 133 § 1 przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103).

 

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia.

Kontakt po latach a obowiązek alimentacyjny

Jak Pani widzi powyżej, obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, dopóki dziecko – nawet dorosłe – nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Jeżeli wiec córka dalej się uczy i nie pracuje, to jak najbardziej niniejszy obowiązek jest zasadny. Proszę wiec się nie obawiać, iż sąd uchylił niniejszy obowiązek, bo w mojej ocenie to nierealne. Pomijając jednak powyższe, proponuję zadzwonić do sądu i dowiedzieć się, czy faktycznie taka sprawa została wytoczona i czy sąd wydał jakieś postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia uchylenia lub zmniejszenia obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli nie, proszę skierować sprawę do komornika.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl