Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje ponownego spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.12.2015

Zostałem skazany za wypadek po alkoholu. Wjechałem do rowu, nie było innych uczestników ani poszkodowanych. Dostałem wyrok w zawieszeniu, jest on prawomocny. Niestety miesiąc temu znowu miałem wypadek pod wpływem alkoholu, a byłem w okresie próby. Właściwie dopuściłem się tego samego czynu, tyle że nie wpadłem do rowu, lecz uderzyłem w ogrodzenie i tym razem również nie było żadnych uczestników zdarzenia. W obu przypadkach poziom alkoholu przekraczał u mnie 0,5 promila. Czy trafię do więzienia?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

 

Obecnie najistotniejsze znaczenie dla Pana ma kara, jaka została orzeczona wobec Pana za pierwsze zdarzenie. Mniemam, że była to kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, albowiem wskazuje na to okres próby, w trakcie którego miało miejsce drugie zdarzenie.

 

Z uwagi na to zasadnym jest odwołanie się do treści art. 178a § 4 K.k., zgodnie z którym „jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Jako że dopuścił się Pan czynu w okresie próby wynikającej z wyroku skazującego za czyn z art. 178a § 1 K.k., będzie Pan teraz traktowany surowiej. W przypadku typu podstawowego (art. 178a § 1 K.k.) sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W Pana przypadku w mojej ocenie zastosowanie znajdzie art. 178a § 4 K.k., zgodnie z którego treścią – sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Nie jest to jednak jedyna negatywna konsekwencja, która Pana spotka. Wyraźnie podkreślić należy znaczenie art. 75 § 1 K.k., zgodnie z którym sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju; przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Nie powinno zatem budzić wątpliwości, że drugi czyn z art. 178a § 1 K.k. jest podobny (identyczny) do tego poprzedniego.

 

Niestety ustawodawca wskazuje, iż sąd zarządza wykonanie kary. Zatem sąd jest zobowiązany zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności, a empatia sądu nie będzie tu miała żadnego znaczenia. Sąd nie ma alternatywy.

 

Należy zatem spodziewać się zarządzenia wykonania pierwszej kary pozbawienia wolności. Jeżeli chodzi o drugie zdarzenie, to decydujące znaczenie będzie miał przede wszystkim wymiar orzeczonej kary pozbawienia wolności, bowiem sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności nieprzekraczającej 2 lat oraz kary ograniczenia wolności lub grzywny orzeczonej jako kara samoistna, jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.

 

Wiele zależy jednak od wymiaru kary pozbawienia wolności orzeczonego za pierwszy czyn.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycj

Jak mogę zachować prawo jazdy?

Podczas kontroli rutynowej okazało się, że miałem 0,8 promila alkoholu we krwi, prowadziłem samochód osobowy. Jestem rolnikiem i utrzymuję rodzinę. Czy mam szansę zachować kategorię T, która jest mi konieczna do pracy? Nigdy wcześniej nie byłem karany, mam 0 punktów karnych.

Jazda z promilami

Wieczorem piłem alkohol na imprezie ze znajomymi. Rano jechałem samochodem, czułem się dobrze. Badanie wykazało jednak 1,5 promila. Nigdy wcześniej nie byłem karany. Dodam, że przyjmuję leki na chorobę przewlekłą – może one zawyżyły wynik? Jak się teraz bronić i czego się spo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »