Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje ponownego spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.12.2015

Zostałem skazany za wypadek po alkoholu. Wjechałem do rowu, nie było innych uczestników ani poszkodowanych. Dostałem wyrok w zawieszeniu, jest on prawomocny. Niestety miesiąc temu znowu miałem wypadek pod wpływem alkoholu, a byłem w okresie próby. Właściwie dopuściłem się tego samego czynu, tyle że nie wpadłem do rowu, lecz uderzyłem w ogrodzenie i tym razem również nie było żadnych uczestników zdarzenia. W obu przypadkach poziom alkoholu przekraczał u mnie 0,5 promila. Czy trafię do więzienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

 

Obecnie najistotniejsze znaczenie dla Pana ma kara, jaka została orzeczona wobec Pana za pierwsze zdarzenie. Mniemam, że była to kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, albowiem wskazuje na to okres próby, w trakcie którego miało miejsce drugie zdarzenie.

 

Z uwagi na to zasadnym jest odwołanie się do treści art. 178a § 4 K.k., zgodnie z którym „jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Jako że dopuścił się Pan czynu w okresie próby wynikającej z wyroku skazującego za czyn z art. 178a § 1 K.k., będzie Pan teraz traktowany surowiej. W przypadku typu podstawowego (art. 178a § 1 K.k.) sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W Pana przypadku w mojej ocenie zastosowanie znajdzie art. 178a § 4 K.k., zgodnie z którego treścią – sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Nie jest to jednak jedyna negatywna konsekwencja, która Pana spotka. Wyraźnie podkreślić należy znaczenie art. 75 § 1 K.k., zgodnie z którym sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju; przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Nie powinno zatem budzić wątpliwości, że drugi czyn z art. 178a § 1 K.k. jest podobny (identyczny) do tego poprzedniego.

 

Niestety ustawodawca wskazuje, iż sąd zarządza wykonanie kary. Zatem sąd jest zobowiązany zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności, a empatia sądu nie będzie tu miała żadnego znaczenia. Sąd nie ma alternatywy.

 

Należy zatem spodziewać się zarządzenia wykonania pierwszej kary pozbawienia wolności. Jeżeli chodzi o drugie zdarzenie, to decydujące znaczenie będzie miał przede wszystkim wymiar orzeczonej kary pozbawienia wolności, bowiem sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności nieprzekraczającej 2 lat oraz kary ograniczenia wolności lub grzywny orzeczonej jako kara samoistna, jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.

 

Wiele zależy jednak od wymiaru kary pozbawienia wolności orzeczonego za pierwszy czyn.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus 3 =

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycję do Polski.

Jak mogę zachować prawo jazdy?

Podczas kontroli rutynowej okazało się, że miałem 0,8 promila alkoholu we krwi, prowadziłem samochód osobowy. Jestem rolnikiem i utrzymuję rodzinę. Czy mam szansę zachować kategorię T, która jest mi konieczna do pracy? Nigdy wcześniej nie byłem karany, mam 0 punktów karnych.

Jazda z promilami

Wieczorem piłem alkohol na imprezie ze znajomymi. Rano jechałem samochodem, czułem się dobrze. Badanie wykazało jednak 1,5 promila. Nigdy wcześniej nie byłem karany. Dodam, że przyjmuję leki na chorobę przewlekłą – może one zawyżyły wynik? Jak się teraz bronić i czego się spodziewać?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »