Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje jazdy na rowerze po alkoholu

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 15.11.2010

Zostałem niedawno zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze (wypiłem trzy piwa). Prokurator zaproponował zakaz prowadzenia pojazdów na dwa lata i grzywnę. Tydzień wcześniej zdałem jednak egzamin na prawo jazdy. Czy mogę nie informować o tym policji? Czy możliwe jest cofnięcie zakazu prowadzenia pojazdów?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie podał Pan w pytaniu jaki wynik dał alkomat, jeżeli był Pan badany. Ma to bowiem wpływ na kwalifikację czynu.

 

Jeżeli był Pan pod wpływem alkoholu, odpowie Pan zapewne z art. 178a Kodeksu karnego, który stanowi, że „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym oraz kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd [czyli na przykład rower], popełnia przestępstwo”.

 

Sąd orzeka wówczas zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie prowadzenia pojazdu był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

 

Polskie prawo z uwagi na ilość alkoholu zawartego we krwi rozróżnia się następujące stany organizmu (art. 46 ust. 2 i 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości): stan po spożyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, a stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu (art. 115 § 16 Kodeksu karnego).

 

Nie wiem, jaki zarzut postawił prokurator, ale wyżej wymienione ewentualności są najbardziej prawdopodobne.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W razie skazania za przestępstwo z art. 178a § 2 Kodeksu karnego sąd może orzec wobec sprawcy – obok obligatoryjnego środka karnego z art. 42 § 2 – również zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju, o którym mowa w art. 42 § 1 Kodeksu karnego.

 

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem ustawodawca w art. 42 § 1 Kodeksu karnego postawił wymóg, aby sprawcą była osoba uczestnicząca w ruchu (a nie tylko prowadząca pojazd mechaniczny lub inny pojazd), a zatem np. osoba prowadząca rower, pieszy czy pasażer. Wobec takich osób sąd jest obligowany – na podstawie art. 42 § 2 – do orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju.

 

W przypadku gdy był Pan w stanie po spożyciu alkoholu, odpowie Pan za wykroczenie za art. 87 Kodeksu wykroczeń.

 

Ze względu na brzmienie art. 87 § 3 Kodeksu wykroczeń orzeczenie tej kary jest obligatoryjne.

 

Nie ma znaczenia, czy powie Pan policji, czy nie o zdanym egzaminie, bowiem zakaz prowadzenia pojazdów wyda sąd. Na tej podstawie wydział komunikacji zażąda od Pana zwrotu dokumentu albo w ogóle go nie wyda – jeżeli postanowienie sądu wpłynie do wydziału szybciej, niż Pan zdoła odebrać prawo jazdy.

 

Może Pan napisać do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Serwis eporady24.pl oferuje także takie usługi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jazda po spożyciu alkoholu

Jechałem samochodem, sądząc, że niewielka ilość alkoholu wypita poprzedniego wieczoru nie ma już na mnie żadnego wpływu. Niestety podczas rutynowej kontroli policji okazało się, że w wydychanym powietrzu stężenie alkoholu wynosi 0,17 mg/dm3. Czy jest jakaś możliwość, żeby uniknąć zatrzymania prawa jazdy, ponieważ jest mi ono koniecznie potrzebne do wykonywania pracy? Jakie są okoliczności łagodzące w takiej sytuacji? Nigdy wcześniej nie byłem zatrzymany za jazdę po spożyciu alkoholu.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »