.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje za spowodowanie wypadku ze skuterem

Autor: Łukasz Marciniak • Opublikowane: 07.09.2017

Ostatnim czasy spowodowałam wypadek na drodze z udziałem mojego samochodu i skutera poszkodowanego. Jechałam drogą do góry, po czym chciałam skręcić w lewo, jak na moje oko droga była pusta, padał deszcz, dużo aut stało na poboczu. Wykonując manewr skrętu w lewo, spowodowałam wypadek. Poszkodowany ma uraz głowy oraz złamaną nogę. Stąd moje pytanie. Co mi grozi i jakie poniosę konsekwencje? Jakiego wyroku mogę się spodziewać, jakiej kwoty grzywny oraz na ile czasu mieć zabrane prawo jazdy? Póki co nie zatrzymano mi dokumentu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konsekwencje za spowodowanie wypadku ze skuterem

Fot. Fotolia

Precyzyjna odpowiedź na Pani pytanie zależy od wielu czynników, m.in. dokładnego stanu faktycznego sprawy, przyczynienia się samego poszkodowanego, faktu, czy była Pani wcześniej karana. Ponadto wysokość potencjalnej kary zależy również od stopnia odniesionych przez poszkodowanego obrażeń.

 

Z opisanej przez Panią sytuacji wnioskuję, że poszkodowany doznał obrażeń ciała na czas dłuższy niż 7 dni, tzn. średni (art. 157 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny) lub ciężki (art. 156) uszczerbek na zdrowiu, wówczas pod uwagę należy wziąć, iż spełnione zostały przesłanki z art. 177, tj. spowodowanie wypadku w komunikacji.

 

W przypadku wyrządzenia średniego uszczerbku sąd może orzec do 3 lat pozbawienia wolności (art. 177 § 1). Wywołanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności (art. 177 § 2). Na marginesie dodam, że lekki uszczerbek na zdrowiu kwalifikuje się jako wykroczenie (art. 86 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń), a nie przestępstwo.

 

W przypadku średniego uszczerbku sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli orzeka jednocześnie środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, a cele kary zostaną w ten sposób spełnione (art. 59) lub warunkowo umorzyć sprawę (art. 66). Sąd może również zamiast kary pozbawienia wolności orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności, w postaci obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne lub potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd (art. 37a).

 

Wysokość grzywny sąd ustala, uwzględniając dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Może zatem wynieść od 100 zł do 1 080 000 zł. Sąd ustala je poprzez ilość stawek dziennych oraz ich wysokość (art. 33).

 

Środkiem karnym, jaki może orzec sąd w tej sprawie, jest zakazu prowadzenia pojazdów (art. 42 § 1). Przesłanki do zastosowania tego środka wymagają, aby sprawca został skazany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (art. 177 należy do tej grupy przestępstw). Jednocześnie z okoliczności popełnionego przestępstwa musi wynikać, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę będzie w przyszłości zagrażać bezpieczeństwu w komunikacji, a więc z zachowania sprawcy sąd musi wysnuć wniosek, że sprawca lekceważy zasady ostrożności i zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Zakaz prowadzenia pojazdu może zostać ustanowiony na okres od 1 do 15 lat (art. 43).

 

Sąd może również orzec obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości lub w części albo zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (art. 46 § 1).

 

Przedstawiłem Pani kodeksowy zakres możliwych sankcji. Proszę mieć na uwadze, że kara, jej wysokość czy czas trwania zależy od swobodnej oceny przez sąd całokształtu okoliczności tego zdarzenia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl