Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje podatkowe wydania zaliczki z umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości ze spadku

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 01.04.2019

W 2013 r. przyjęłam spadek po ojcu – nieruchomość obciążoną kredytem. Mój udział to 1/2 i 1/2 dla macochy. Współwłasność zniosłyśmy w 2016 r., wydzielając dwie nieruchomości z oddzielnymi numerami. Na swoją nieruchomość znalazłam kupca i wtedy udało się rozdzielić kredyt w banku na mnie i macochę. Z kupującym w 2017 zawarliśmy u notariusza umowę przedwstępną kupna nieruchomości – umowa kupna zostanie zawarta w styczniu 2019 (5 lat od nabycia spadku). Z zaliczki, którą otrzymałam, spłaciłam swoją część kredytu (1/2) i pozostała mi jeszcze spora kwota. Czy mogę wydać zaliczkę na zakup mieszkania, nie narażając się na konsekwencje podatkowe? Czy w ogóle można wykorzystać zaliczkę z umowy przedwstępnej, czy też należy z tym poczekać – w moim przypadku do stycznia 2019 r.?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Choć z przepisów to nie wynika jednoznacznie, to należy wskazać, że organy podatkowe prezentują obecnie pozytywne dla podatników stanowisko, które dopuszcza otrzymanie przez osobę fizyczną środków pieniężnych tytułem zaliczki na cenę nieruchomości bez obowiązku rozpoznania przychodu w momencie jej otrzymania.


Stanowisko takie zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13 maja 2015 r. o sygn. IBPBII/2/4511-213/15/MM, wskazując: 

 

„Zawarcie umowy przedwstępnej, na podstawie której Wnioskodawca otrzymał całą kwotę sprzedaży nie spowodowało przeniesienia własności do udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu czyli odpłatnego zbycia, które jest źródłem przychodu. Tak więc otrzymana przez Wnioskodawcę na podstawie umowy przedwstępnej cena sprzedaży,nie wywołało po stronie Wnioskodawcy skutków podatkowych w postaci powstania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości w momencie przyjęcia ceny sprzedaży. 

 

Tym samym Wnioskodawca nie jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego PIT-39 i wykazania dochodu z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości oraz zapłaty podatku, skoro umowa sprzedaży nie została zawarta. Istotne znaczenie dla powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie miała data podpisania ostatecznej umowy sprzedaży udziału w nieruchomości. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem w dacie sprzedaży a nie w dacie otrzymania ceny”.

 

W świetle powyższego otrzymanie zaliczki z umowy przedwstępnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli sprzedaż nastąpi w styczniu 2019 r., to podatek z tytułu sprzedaży nieruchomości nie powstanie (nawet jeżeli umowa przedwstępna została sporządzona wcześniej i wpłacono zaliczkę).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus 0 =

»Podobne materiały

Podatek od sprzedaży nieruchomości a jej darowizna na rzecz osoby bliskiej

Moi rodzice posiadają od 15 lat działkę z małym domkiem. W 2007 r. darowali mi jej połowę w formie udziału.  Nie można znieść jej współwłasności, ponieważ działka jest za mała i podział byłby sprzeczny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Postanowiliśmy wspólnie tę działkę sprzedać

Amortyzacja środków trwałych – rzeczy i nieruchomości zakupionych poniżej ich wartości rynkowej

Nabyłem jako osoba fizyczna, na współwłasność z inną osobą fizyczną, zabudowaną nieruchomość (kilka budynków i budowli) wraz z wyposażeniem, czyli meblami, komputerami, maszynami. Sprzedawcą był syndyk i cena zakupu nie odzwierciedla nie tylko wartości rynkowej, ale jest nawet o wiele niższa od wart

Darowizna na rzecz chorego dziecka od nieznanej osoby

Dostałam e-maila od nieznanej mi osoby, która chce przekazać pewną kwotę na moje chore dziecko. Owa osoba chce, abym wysłała jej oprócz podstawowych danych także skan mojego dowodu osobistego. Nie wiem, czy wierzyć tej osobie. Co powinnam zrobić? Dodam, że osoba ta twierdzi, że mieszk
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »