Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje podatkowe wpłat od mamy które były jej oddawane

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.03.2017

Moja mama opiekowała się swoją chorą mamą i dlatego mieszkała w tym czasie na wsi. Nie miała kiedy jeździć do banku i z tego powodu co miesiąc wpłacała mi na konto 1500 zł, które ja wybierałam i przywoziłam jej, by mogła zrobić opłaty. Czy takie postępowanie naraża nas na jakieś konsekwencje podatkowe?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jako że oddawała Pani mamie jej pieniądze, nie powstało przysporzenie majątkowe. Zdrowy rozsądek wskazywałby, że sytuacja taka nie może mieć konsekwencji podatkowych i nie został wypełniony żaden prawnopodatkowy stan faktyczny. Niestety rzeczywistość nie przystaje w pełni do tego twierdzenia i w razie np. kontroli podatkowej kontrolujący mogą się tu dopatrywać uchybień w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy słusznie? To jeszcze inna sprawa.

 

Zgodnie z art. 845 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.2014.121 j.t. ze zm.; dalej „K.c.”) – teoretycznie możemy mieć tu do czynienia z depozytem nieprawidłowym. Jest to sytuacja, w której m.in. z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku. W praktyce pod ww. normę klasyfikowany jest przez organy podatkowe taki stan faktyczny, w którym wpływają, bez tytułu prawnego, środki pieniężne na rachunek bankowy. Takie właśnie zdarzenie organy podatkowe klasyfikują jako depozyt nieprawidłowy. Podstawową konsekwencją podatkową powstania depozytu nieprawidłowego (czyli z prawnego punktu widzenia zaistnienie czynności cywilnoprawnej w postaci umowy depozytu nieprawidłowego) jest podleganie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości tego depozytu (jest 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na złożenie deklaracji PCC). Podatek wzrasta do 20%, gdy przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego powoła się podatnik na fakt zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego, a należny podatek od tych czynności nie zostanie do tej pory zapłacony.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Czy w Pani przypadku depozyt nieprawidłowy powstał? Z jednej strony depozyt powstaje, gdy przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi, a Pani dostała od mamy jasną dyspozycję, by pieniądze jej przekazywać. Z drugiej strony, właściciel rachunku bankowego, zgodnie z prawem bankowym może rozporządzać dowolnie środkami zgromadzonymi na rachunku. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 czerwca 2011 r. [sygn. II FSK 1722/10] rozpatrywał skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 kwietnia 2010 r. [sygn. III SA/Po 108/10], w skardze tej skonstatował sąd, iż przechowywanie cudzych środków pieniężnych na rachunku bankowym powoduje powstanie depozytu nieprawidłowego.

 

Kolejne wątpliwości budzi sam wymóg przechowywania i ewentualnie czy ma znaczenie, jak długo środki pozostawały na rachunku bankowym? Problem ten jest nierozstrzygnięty tak w orzecznictwie jak i doktrynie.

 

Reasumując, istnieją przesłanki za uznaniem, że miał miejsce depozyt nieprawidłowy i że powstało z tego tytułu zobowiązanie podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych, ale ze względu na nieprecyzyjne w tym zakresie przepisy można również argumentować, iż zdarzenie nie miało charakteru depozytu nieprawidłowego, bowiem miała Pani konkretne wytyczne, co zrobić ze środkami, a i samo przechowanie nie następowało.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

NIP-3 – jego niezłożenie powodem problemów z urzędem skarbowym

Wraz z żoną mieszkamy w UK od 2002 r. na stałe. Ślub wzięliśmy w 2004 r., potem kupiliśmy mieszkanie w Polsce (z oszczędności, zarobków i pieniędzy z wesela). Nie wypełnialiśmy żadnych PIT-ów. Teraz urząd skarbowy prosi nas o udowodnienie, skąd mieliśmy środki na zakup m

Kontrola UKS a dochody z Giełdy Papierów Wartościowych z lat 90.

Urząd Kontroli Skarbowej prowadzi kontrolę moich nieopodatkowanych źródeł przychodu. Źródłem moich dochodów od lat 90. była Giełda Papierów Wartościowych, która została opodatkowana w roku 2004. Posiadam jednak tylko umowy otwarcia rachunków maklerskich, ale UKS żąda historii finan

Umowa koleżeńska i kontrola skarbowa transakcji

Dwa lata temu na mocy umowy koleżeńskiej kolega (prowadzący zresztą działalność w tym zakresie) wykonał dla mnie prostą stronę internetową, która była przeznaczona dla mojego brata. Ja również wtedy miałem firmę (cukiernię), ale moje „zamówienie” zupełnie nie było z
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »