Mamy 11 890 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje otrzymania za darmo oleju opałowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.04.2017

Mam możliwość otrzymać dużą ilość oleju opałowego za darmo (ktoś musi go oddać). Czy gdyby w razie kontroli policji na moim podwórku znaleziono ten olej, to może mnie czekać jakaś kara lub konsekwencje, gdybym używał go w piecu, a nie do celów napędowych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oleje napędowe obłożone są wyższą stawka akcyzy niż oleje opałowe. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie znakowania i barwienia wyrobów energetycznych określa ilość i określa rodzaje substancji stosowanych do znakowania i barwienia m.in. tych wyrobów energetycznych by łatwiej było je odróżnić. Większość przepisów dotyczy użycia olejów opodatkowanych niższą stawką jako olejów opodatkowanych wyższa stawka np. użycia oleju opałowego do celów napędowych. Jednakże „przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również użycie wyrobów akcyzowych objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:

 

a) było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub

b) nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy”.

 

Ponadto przedmiotem opodatkowania akcyzą jest nawet tylko nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

 

Co więcej, zgodnie z art. 73a Kodeksu karnego skarbowego „każdy, kto w użyciu wyrobu akcyzowego zmienia jego przeznaczenie, w szczególności używa oleju opałowego jako oleju napędowego, przez co naraża podatek akcyzowy na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie”. Dalsze przepisy wskazują, że „jeżeli kwota narażonego na uszczuplenie podatku akcyzowego jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego powyżej określonego podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych, a jeżeli kwota narażonego na uszczuplenie podatku akcyzowego nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

 

Co zatem wynika z powyższego dla opisanej sytuacji – nie sposób stwierdzić precyzyjnie ze względu na małą ilość szczegółów, ale można obawiać się, że jeśli od oleju, który Pan dostanie, nie zapłacono akcyzy lub choćby tylko Pan nie będzie potrafił wykazać, że akcyzę zapłacono, zostanie Pan potraktowany jak podatnik po tym, jak organ uzna, że powstał obowiązek podatkowy. Może organ – to już w zależności od cech oleju – starać się wykazać również, ze naruszył Pan normę z Kodeksu, zmieniając przeznaczenie oleju.

 

Jeśli chce Pan ten olej przyjąć, uzależniłbym to od przekazania od darczyńcy razem z olejem dowodów jego pochodzenia i dowodów potwierdzających, że akcyza została od tego oleju zapłacona w prawidłowej wysokości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - siedem =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton