Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje niezgłoszenia się na badania kontrolne

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 23.05.2018

Jakie konsekwencje są w przypadku niezgłoszenia się na badania kontrolne w trybie odwoławczym bez usprawiedliwienia? Czy można wystąpić o dodatkowy termin badań?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konsekwencje niezgłoszenia się na badania kontrolne

Fot. Fotolia

Przede wszystkim do czasu uzyskania zaświadczenia lekarskiego nie może Pan zostać dopuszczony do pracy. Dodatkowo jeśli nie stawił się Pan na badania i nie usprawiedliwi Pan tego faktu, pracodawca może uznać, że nie spełnił Pan swoich obowiązków i zwolnić Pana dyscyplinarnie.

 

Zgodnie z art. 100 ustawy Kodeks pracy podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przyjmuje się, że zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy są powszechne, również pozaprawne reguły bezpiecznego wykonywania pracy wynikające z wiedzy i doświadczenia życiowego. Do obowiązków pracownika należy między innymi wykonywanie pracy zgodnie z przepisami bhp, współdziałanie z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim i stosowanie się do wskazań lekarskich.

 

Natomiast ciężkie, zawinione naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego, jakim jest powinność przestrzegania zasad i przepisów bhp, może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika w trybie określonym w art. 52.

 

Dlatego powinien Pan jak najszybciej usprawiedliwić swoje niestawienie się na badaniach i zawnioskować o przydzielenie Panu nowego terminu badań, bowiem, po pierwsze, do czasu ich wykonania nie może Pan wykonywać pracy, a po drugie – nieusprawiedliwienie nieobecności może stanowić przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus VIII =

»Podobne materiały

Praca na stacji benzynowej a ciąża

Jestem w drugim miesiącu ciąży. Pracuję na niewielkiej stacji benzynowej na 14-godzinnych zmianach. Pracuję przy komputerze, nie mam przerwy na posiłek ani żadnej innej. Pomieszczenie nie jest klimatyzowane. Zmiana charakteru pracy nie jest możliwa (zbyt mało pracowników). Jakie mam prawa jako kobie

 

Zależność służbowa między pracownikami samorządowymi - małżonkami

Jestem pracownikiem samorządowym, mój mąż także (niedawno wzięliśmy ślub). Wystąpiła zależność służbowa. Muszę przejść na niższe stanowisko. Jakie w tej sytuacji mam prawa i obowiązki wobec pracodawcy, a on wobec mnie? Czy muszę przyjąć mniej korzystne warunki pracy? Czy mogłabym mieć dotychczasowe

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »