Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje nieujawnienia dochodu z Wielkiej Brytanii w deklaracji PIT

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 04.12.2018

W 2014 roku uzyskałem w Polsce dochód z tytułu stypendium naukowego od fundacji pożytku publicznego, jednak w kwocie nie wyższej niż wolna od podatku, oraz z tytułu pracy w Wielkiej Brytanii (4 miesiące). W deklaracji PIT ujawniłem tylko część dochodu – z Polski, natomiast nie ujawniłem dochodu z Wielkiej Brytanii. Jakie konsekwencje mi grożą i jaki ewentualnie podatek do zapłaty, jeśli dochód zagraniczny wyniósł 10 000 funtów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konsekwencje nieujawnienia dochodu z Wielkiej Brytanii w deklaracji PIT

Fot. Fotolia


W celu ustalenia prawidłowego rozliczenia podatku należy w pierwszej kolejności ustalić rezydencje podatkową, a następnie sięgnąć do przepisów właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.  

 

Zgodnie z prawem podatkowym polskim rezydentem jest osoba posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium Polski, co oznacza osobę, która:

 

  • posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Wskazał Pan, że pracował w Anglii przez 4 miesiące, czyli okres 183 dni nie został przekroczony, zatem można przyjąć, że miejscem Pana rezydencji podatkowej jest Polska. Co do zasady podatnik otrzymujący zarobki z Wielkiej Brytanii jest polskim rezydentem podatkowym, to musi zarobki te rozliczyć w Polsce, bowiem zgodnie z zasadą nieograniczonego obowiązku podatkowego polski rezydent podatkowy podlega opodatkowaniu w kraju swojej rezydencji (w Polsce) niezależnie od tego, czy zarobki uzyskuje w Polsce, czy też za granicą. Jednak przepisy ustaw podatkowych należy zawsze interpretować w kontekście przepisów umów międzynarodowych. W przypadku umowy z Wielką Brytanią obowiązuje metoda zwolnienia z progresją. Oznacza to, że jeżeli w danym roku podatnik nie uzyskiwał żadnych zarobków w Polsce, które opodatkowane byłyby według skali podatkowej, to nie ma obowiązku składać deklaracji PIT do końca kwietnia roku następującego po zakończeniu rozliczanego roku, podatnik w Polsce po prostu nie rozlicza się z podatku, a jedyne obowiązki spełnia w stosunku do zagranicznego organu skarbowego.

 

Należy przyjąć, że nie uzyskał Pan w roku podatkowym żadnych dochodów opodatkowanych w Polsce, ponieważ otrzymane stypendia od organizacji pożytku publicznego podlegają zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 40 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem „zwalnia się od podatku stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3800 zł”.


Podsumowując powyższe, nie musi Pan rozliczać podatku od pracy w Wielkiej Brytanii w Polsce, nie musi Pan też składać w kraju żadnych deklaracji podatkowych. Obowiązek rozliczenia podatku powstanie jedynie wobec brytyjskiego urzędu skarbowego. Prawdopodobnie podatek został za Pana odprowadzony przez Pana brytyjskiego pracodawcę od Pana zarobków.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - X =

»Podobne materiały

Założenie spółki LLC w USA

Jestem obywatelem polskim i obecnie nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam jednak pomysł na działalność gospodarczą, z tym że miałaby ona sens, gdyby spółka miała siedzibę w USA. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie założenie spółki LLC w stanie Delaware. LLC nie podlega obowiązkowi podatkowemu

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała sytuacja, kie

Świadczenie emerytalne z USA i opodatkowanie go w Polsce

Otrzymuję emeryturę z USA z funduszy publicznych (byłem tam nauczycielem – pracownikiem państwowym). Obecnie mieszkam w Polsce i także pracuję w szkole. Czy zgodnie z umową między RP a USA (art. 19) dochód w postaci emerytury z USA będzie zwolniony z podatku w Polsce?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »