Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje nieodbycia reszty kary

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 06.03.2017

W 2000 r. za art. 177 w związku z 178 K.k. zostałem skazany prawomocnym wyrokiem 4 lat pozbawienia wolności. Po odbyciu 1 roku pozbawienia wolności dostałem przerwę w otrzymaniu kary na czas nieokreślony ze względu na zły stan zdrowia. W 2011 r. nie stawiłem się do dalszej części odbywania kary. Kiedy następuje przedawnienie mojego wyroku mimo nieodbycia reszty kary?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. Istotne dla Pana znaczenie ma przepis art. 103 K.k., zgodnie z którym:

 

„Art. 103. § 1. Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

 

1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,

2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat,

3) 10 – w razie skazania na inną karę”.

 

W zaistniałej sytuacji w pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, kiedy uprawomocnił się wyrok, na mocy którego został Pan skazany. Co do zasady od tego dnia liczone jest bowiem 15 lat, po których upływie nie można wykonać kary pozbawienia wolności. W Pana przypadku doszło jednak do częściowego wykonania kary pozbawienia wolności, bowiem wskazuje Pan, iż wyszedł z zakładu karnego na leczenie.

 

Terminy przedawnienia mają charakter bezwzględny, tzn. nie ulegają one przerwie ani ze względów faktycznych, ani też prawnych, i oznacza to, że po ich upływie kara nie może być już wykonana.

 

„Wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 18 lipca 1996 r., sygn. akt I KZP 11/96 zgodnie z którym »przedawnienie wykonania kary nie biegnie w czasie jej wykonywania (odbywania).« Pogląd powyższy akcentuje także literatura: »Trafne i wciąż aktualne jest stanowisko zaprezentowane przez SN w uchwale z dnia 18 lipca 1996 r., I KZP 11/96, OSNKW 1996, nr 9–10, poz. 53, stwierdzające, że przedawnienie wykonania kary nie biegnie w czasie jej wykonywania (odbywania)«” (M. Mozgawa, Komentarz do art. 103 Kodeksu karnego, 01.09.2014).

 

W mojej ocenie z uwagi na powyższe 15-letni termin winien być liczony od dnia opuszczenia przez Pana zakładu karnego celem zrealizowania przerwy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Związek partnerski a odmowa zgody na widzenie w zakładzie karnym

Mój partner przebywa w zakładzie karnym. Mimo dwukrotnej pisemnej prośby nie otrzymałem zgody na widzenie. Wiem, że w świetle prawa nie jesteśmy rodziną, ale czy dyrekcja zakładu karnego na pewno postępuje zgodnie z przepisami? W jaki sposób są uregulowane kwestie odwiedzin w więzieniu

Przedterminowe zwolnienie

Mój brat został skazany dwoma prawomocnymi wyrokami – pierwszy (10 miesięcy pozbawienia wolności) został odwieszony po tym, jak brat ponownie popełnił to samo przestępstwo (drugi wyrok to kolejne 10 miesięcy więzienia). Czy brat może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie?

Zwrot prawa jazdy

Na podstawie art. 177 § 2 Kodeksu karnego dostałam wyrok w zawieszeniu oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 4 lat. Wyrok uprawomocnił się 20.08.2012 r. Dokument oddałam 30.08.2012. Kiedy mogę najwcześniej ubiegać się o zwrot prawa jazdy?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »