.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Konkurs na zajmowane stanowisko po powrocie z chorobowego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 15.12.2017

Moja żona wraca do pracy po długim chorobowym i zasiłku rehabilitacyjnym (wygrana walka z rakiem). Stawiła się w pracy i szefowa, która w międzyczasie zastąpiła poprzednią szefową, poinformowała ją, że chce na jej stanowisko zrobić „konkurs” między moją żoną a osobą, która ją przez ten okres zastępowała. Czy jest to zgodne z prawem? Żona pracuje w tej firmie 7 lat i ma umowę na stałe.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Żona musi być przyjęta do pracy po zasiłku, ale nikt nie gwarantuje jej stałego zatrudnienia. Pracodawca może zmienić jej stanowisko, może wypowiedzieć umowę – o ile poda prawdziwą i niepodważalną przyczynę swojej decyzji.

 

Fakt, iż kierownik postanowił czy postanowiła zorganizować konkurs, nie znaczy, że znajdzie przyczynę, aby wypowiedzieć żonie umowę o pracę.

 

Art. 30 § 4 przedmiotowej regulacji wskazuje, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

 

Co więcej pracodawca – w razie skierowania sprawy do sądu – zobowiązany będzie udowodnić zasadność wypowiedzenia, przy czym może to czynić tylko w oparciu o tę przyczynę, którą wskazał w wypowiedzeniu (K. Jaśkowski, E. Maniewska, Kodeks Pracy. Komentarz. Ustawy towarzyszące z orzecznictwem. Europejskie prawo pracy z orzecznictwem, tom I, 2012).

 

Likwidacji stanowiska nie poda. Bo stanowisko nie jest likwidowane.

 

Trudno w takiej sytuacji podać przyczynę wypowiedzenia – nie narażając się na zarzuty dyskryminacji. Jednak dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia uzasadnione absencją chorobową i dezorganizacją pracy, o ile żona jeszcze pójdzie na zwolnienie.

 

Za utrwalony w orzecznictwie należy uznać pogląd, zgodnie z którym przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę może stanowić okoliczność niezależna od pracownika, jeżeli tylko przemawia za tym uzasadniony interes pracodawcy (m.in. VIII teza uchwały SN Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 27 czerwca 1985 r., sygn. akt III PZP 10/85, OSNC 1985, nr 11, poz. 164). Taką przyczyną w szczególności może być długotrwała (porównywalna z okresem wskazanym w art. 53 Kodeksu pracy) usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy z przyczyn zdrowotnych (wyrok SN z dnia 3 listopada 1997 r., sygn. akt I PKN 327/97, OSNAPiUS 1998, nr 16, poz. 476). Przy zachowaniu określonych warunków powodem wypowiedzenia umowy o pracę mogą być także krótsze, lecz często powtarzające się nieobecności pracownika w pracy spowodowane chorobą.

 

Decyzja kierownika nie stanowi póki co naruszenia prawa. Co innego decyzja kierownika o wypowiedzeniu żonie umowy, gdy „przegra konkurs” – to już może stanowić naruszenie prawa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl