Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konkurs na zajmowane stanowisko po powrocie z chorobowego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 15.12.2017

Moja żona wraca do pracy po długim chorobowym i zasiłku rehabilitacyjnym (wygrana walka z rakiem). Stawiła się w pracy i szefowa, która w międzyczasie zastąpiła poprzednią szefową, poinformowała ją, że chce na jej stanowisko zrobić „konkurs” między moją żoną a osobą, która ją przez ten okres zastępowała. Czy jest to zgodne z prawem? Żona pracuje w tej firmie 7 lat i ma umowę na stałe.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Żona musi być przyjęta do pracy po zasiłku, ale nikt nie gwarantuje jej stałego zatrudnienia. Pracodawca może zmienić jej stanowisko, może wypowiedzieć umowę – o ile poda prawdziwą i niepodważalną przyczynę swojej decyzji.

 

Fakt, iż kierownik postanowił czy postanowiła zorganizować konkurs, nie znaczy, że znajdzie przyczynę, aby wypowiedzieć żonie umowę o pracę.

 

Art. 30 § 4 przedmiotowej regulacji wskazuje, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

 

Co więcej pracodawca – w razie skierowania sprawy do sądu – zobowiązany będzie udowodnić zasadność wypowiedzenia, przy czym może to czynić tylko w oparciu o tę przyczynę, którą wskazał w wypowiedzeniu (K. Jaśkowski, E. Maniewska, Kodeks Pracy. Komentarz. Ustawy towarzyszące z orzecznictwem. Europejskie prawo pracy z orzecznictwem, tom I, 2012).

 

Likwidacji stanowiska nie poda. Bo stanowisko nie jest likwidowane.

 

Trudno w takiej sytuacji podać przyczynę wypowiedzenia – nie narażając się na zarzuty dyskryminacji. Jednak dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia uzasadnione absencją chorobową i dezorganizacją pracy, o ile żona jeszcze pójdzie na zwolnienie.

 

Za utrwalony w orzecznictwie należy uznać pogląd, zgodnie z którym przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę może stanowić okoliczność niezależna od pracownika, jeżeli tylko przemawia za tym uzasadniony interes pracodawcy (m.in. VIII teza uchwały SN Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 27 czerwca 1985 r., sygn. akt III PZP 10/85, OSNC 1985, nr 11, poz. 164). Taką przyczyną w szczególności może być długotrwała (porównywalna z okresem wskazanym w art. 53 Kodeksu pracy) usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy z przyczyn zdrowotnych (wyrok SN z dnia 3 listopada 1997 r., sygn. akt I PKN 327/97, OSNAPiUS 1998, nr 16, poz. 476). Przy zachowaniu określonych warunków powodem wypowiedzenia umowy o pracę mogą być także krótsze, lecz często powtarzające się nieobecności pracownika w pracy spowodowane chorobą.

 

Decyzja kierownika nie stanowi póki co naruszenia prawa. Co innego decyzja kierownika o wypowiedzeniu żonie umowy, gdy „przegra konkurs” – to już może stanowić naruszenie prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - 4 =

»Podobne materiały

Zakaz palenia tytoniu w pracy

Jestem zatrudniony jako ochroniarz w banku. Nie mogę opuszczać pokoju z monitoringiem. Od lat palę papierosy, nie potrafię zerwać z nałogiem. W pokoju jest okno i działa klimatyzacja. Nowy dyrektor niedawno zakazał palenia tytoniu na terenie banku. Czy także muszę respektować ten zakaz, skoro nie ma

 

Jak doprowadzić do zwolnienia uciążliwego pracownika?

W naszej placówce pracuje problematyczna osoba, która buntuje pozostałych pracowników. Osoba ta jest opieszała i opryskliwa, dezorganizuje pracę załogi, wprowadza nieciekawą atmosferę. Jestem kierownikiem oddziału, jakie pismo mogę wystosować do dyrekcji, by pozbyć się uciążliwego pracownika?

 

Przekroczenie uprawnień przez przełożonego

Jestem funkcjonariuszem policji. Niedawno złożyłem skargę na mojego przełożonego, zarzucam mu mobbing wobec mnie. Kilka dni temu zostałem wezwany przez tego przełożonego na rozmowę. Cały czas przełożony zarzucał mi moje rzekome niewłaściwe zachowanie, podpuszczał mnie, a wszystko było notowane przez

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »