Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konkubinat a dziedziczenie mieszkania po śmierci konkubenta

Autor: Katarzyna Ostrowska • Opublikowane: 27.05.2010

Mam pytanie dotyczące ewentualnego spadku. Od 20 lat żyję z mężczyzną bez ślubu. W międzyczasie kupiliśmy nieruchomość, która jest zapisana na mojego konkubenta. Jak wyglądają sprawy dziedziczenia? Z naszego związku nie mamy dzieci. Ja mam syna z poprzedniego małżeństwa – jakie on ma prawo do dziedziczenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na zadane przez Panią pytanie dotyczące konkubinatu, wyjaśniam, co następuje.

 

Zgodnie z art. 926 Kodeksu cywilnego powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

 

Jak wynika z niniejszego przepisu, w polskim prawie spadkowym istnieją dwie ogólne zasady, na jakich odbywa się dziedziczenie: albo według ustawy, albo z testamentu. Pierwszeństwo ma dziedziczenie testamentowe. Oznacza to, że jeśli spadkodawca pozostawi ważny testament, to w pierwszej kolejności zostanie uwzględniona jego ostatnia wola co do tego, kto i w jakiej wysokości dziedziczy po nim. Jeżeli spadkodawca nie zostawi testamentu albo sporządzony przez niego testament będzie nieważny, wówczas dziedziczenie odbędzie się na podstawie ustawy, a więc według zasad określonych w Kodeksie cywilnym.

 

Według art. 931 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.

 

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

 

Biorąc pod uwagę brzmienie zacytowanych powyżej przepisów, należy stwierdzić, że Pani jako konkubina spadkodawcy nie będzie dziedziczyć po nim z ustawy. Również Pani syn z poprzedniego małżeństwa nie jest uprawniony do dziedziczenia po Pani partnerze.

 

Ponieważ, jak Pani wskazała, nieruchomość formalnie stanowi wyłączną własność Pani partnera, istnieje realne niebezpieczeństwo, że po jego śmierci odziedziczą ją jego krewni.

 

Rozwiązaniem tej sytuacji jest sporządzenie przez Pani partnera testamentu, w którym zostanie Pani wskazana jako spadkobierca. Wtedy po śmierci partnera prawo własności nieruchomości przejdzie na Panią, a po Pani śmierci – na Pani syna. Syn jako Pani zstępny dziedziczyłby po Pani już na podstawie przepisów ustawy, bez konieczności sporządzania przez Panią testamentu.

 

Jeśli Pani partner ma krewnych, np. dzieci z poprzedniego małżeństwa, istnieje możliwość, że gdy sporządzi testament i zostanie Pani jego jedynym spadkobiercą, dzieci będą dochodzić zachowku. Kwestia zachowku została uregulowana w przepisach art. 991-1011 Kodeksu cywilnego.

 

Zgodnie z art. 991 K.c. zstępnym (dzieciom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

 

W tej sytuacji należałoby się zastanowić, czy nie byłoby najkorzystniej, żeby Pani partner za życia podarował Pani nieruchomość. Darowizna nieruchomości powinna być dokonana w formie aktu notarialnego. Wtedy własność nieruchomości przeszłaby na Pani rzecz, a po śmierci – na rzecz Pani spadkobierców, tj. syna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus VIII =

22.06.2016

od kiedy dzieci z poprzedniego małżeństwa to krewni..?
Do pawła : dziedziczyli by razem ale w częściach

ania

18.08.2013

A gdyby tak Ci Państwo wzięli ślub, to kto byłby w pierwszej kolejności uprawniony do dziedziczenia ? Ona czy dzieci tego Pana?

Pawel

»Podobne materiały

Prawa konkubiny

Mieszkam z partnerem od kilku lat. Mój partner jest po uciążliwym rozwodzie i boi się ponownie żenić. Moje pytania są takie: Czy wystarczy spisanie testamentu, żeby w razie śmierci partnera mieszkanie i wszystko, co się w nim znajduje, stało się moją własnością? Czy mimo spisania testamentu dorosły

 

Kupno mieszkania przed ślubem

Zaplanowaliśmy z parnerem kupno mieszkania przed ślubem (jako współwłaściciele na prawach własności po 1/2). Mój partner uczestniczy tylko i wyłącznie jako współwłaściciel w umowie i jako współkredytobiorca w banku. Partner posiada z poprzedniego małżeństwa 2 dzieci. Wspólnie mamy jedno. Moje pytani

 

Czy partnerka ojca dziedziczy po nim (spadek w Niemczech)?

Odziedziczyłem spadek (wraz z siostrą) po ojcu, który mieszkał na stałe w Niemczech (miał niemieckie obywatelstwo). Po śmierci naszej mamy żył w związku nieformalnym z inną kobietą. Czy majątek ojca będzie podzielony pomiędzy nas – jego dzieci, czy dochodzi też trzecia osoba – partn

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »