.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konieczność przeprowadzenia sprawy spadkowej przed ustanowieniem własności mieszkania

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 04.02.2010

Złożyłem podanie o przekształcenie mieszkania w odrębną własność. W trakcie oczekiwania na ustalenie terminu do notariusza zmarła moja żona. Po okazaniu aktu zgonu w administracji spółdzielni powiadomiono mnie, że termin spotkania z notariuszem zostanie przesunięty w związku z koniecznością załatwienia sprawy spadkowej z dziećmi przed ustanowieniem własności. Czy faktycznie muszę najpierw przeprowadzić sprawę spadkową?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety przed podpisaniem aktu notarialnego w sprawie ustanowienia odrębnej własności lokalu będzie musiał Pan przeprowadzić postępowanie spadkowe.

 

Jest to konieczne, ponieważ – po pierwsze – spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należało do Państwa majątku wspólnego, po drugie – spółdzielcze własnościowe prawo podlega dziedziczeniu (art. 17² ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

 

Zgodnie z art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym”. Zasada równych udziałów odnosi się także do poszczególnych przedmiotów majątkowych (w tym spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania) w majątku wspólnym. Tym samym Pan i żona posiadaliście 1/2 majątku wspólnego (odpowiednio 1/2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu). Odrębna własność lokalu mogła być zatem ustanowiona tylko i wyłącznie na obojga Państwa.

 

Na skutek śmierci żony majątek wspólny przestał istnieć. Pozostał Panu majątek osobisty (obejmujący 1/2 majątku wspólnego) i majątek spadkowy po żonie (czyli druga połowa Państwa majątku wspólnego), do którego jest uprawniony nie tylko Pan, ale i dzieci żony.

 

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jego spadkobierców (art. 922 Kodeksu cywilnego – w skrócie K.c.).

 

Jeśli żona nie pozostawiła testamentu, w grę wejdzie dziedziczenie na podstawie ustawy (926 § 1 K.c.).

 

Jeśli zmarły pozostawił dzieci i małżonka, to tylko oni będą po nim dziedziczyć (art. 931 K.c.). Dziedziczą oni w częściach równych z zastrzeżeniem, że część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.

 

Reasumując, skoro spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlega dziedziczeniu, to na skutek śmierci żony 1/2 Państwa majątku wspólnego przypadła Panu i dzieciom żony, stąd konieczność przeprowadzenia postępowania spadkowego.

 

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć każdy ze spadkobierców do wydziału cywilnego sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Dołączyć do niego trzeba odpis aktu zgonu spadkodawcy oraz odpisy aktów urodzenia i małżeństwa spadkobierców. Wniosek musi być opłacony – opłatą sądową w wysokości 50 zł. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd określa, kto i w jakim udziale nabył spadek. Jeśli dzieci nie przekażą Panu swoich udziałów we spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, będzie Pan musiał przekształcić mieszkanie wspólnie z dziećmi, gdyż będziecie wszyscy jego współwłaścicielami w częściach ułamkowych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl