.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konieczność posiadania umowy licencyjnej

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 26.03.2016

Prowadzę działalność gospodarczą – niewielki pensjonat. Płacę abonament RTV za odbiorniki w pokojach. Dostałam zawiadomienie od STOART-u o konieczności posiadania umowy licencyjnej. Czy jest to konieczne? Co robić, by uniknąć wysokich opłat?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opłat tych da się uniknąć, co za moment opiszę. Mimo wszystko problem istnieje i nie można go zignorować. Wizyty przedstawicieli Organizacji Zbiorowego Zarządzania (OZZ, jedną z nich jest STOART) mogą się powtarzać i fakt bycia nagabywanym przez jedną z organizacji nie oznacza, że nie przyjdzie już przedstawiciel np. ZAIKS-u. Tym bardziej, że organizacje te zapowiedziały zintensyfikowanie kontroli, zatem warto się odpowiednio zabezpieczyć.

 

Opłacanie tantiem za publiczne odtwarzanie muzyki czy innych utworów, które objęte są ochroną praw własności intelektualnej, wynika z obowiązującej w Polsce ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r.). OZZ takie jak ZAiKS, STOART, ZPAV czy SAWP mają prawo zarządzać prawami autorskimi wszystkich zrzeszonych w ich organizacji autorów czy wykonawców. Powtórzę, bo to bardzo ważne: artystów i wykonawców zrzeszonych w danej organizacji – wyłącznie!

 

Jeśli więc odtwarza Pani muzykę artystów i autorów, którzy nie są zrzeszeni np. w STOART-cie czy innych OZZ-tach, nie ma Pani obowiązku uiszczania opłat dla tych organizacji i w związku z tym nie musi Pani podpisywać z nimi jakichkolwiek umów. Dlatego na zadane przez Panią pytanie mogę odpowiedzieć twierdząco: istnieje możliwość uniknięcia opłat na rzecz STOART-u. Łączy się to jednak z podjęciem decyzji o wybraniu materiałów autorów czy wykonawców niezrzeszonych w OZZ-ach. W związku z tym musi Pani zrezygnować z odtwarzania, puszczania telewizji, radia czy materiałów dźwiękowych wykonawców zrzeszonych w OZZ-tach (co do zasady można przyjąć, że są to wszystkie utwory muzyczne nadawane w ogólnodostępnych stacjach radiowych i telewizyjnych) i zdecydować się na alternatywę czyli zakup np. filmów czy muzyki na płytach, które są bez opłat na OZZ-tów.

 

Oferty firm handlujące takimi materiałami może Pani znaleźć bez problemów w sieci (proszę np. wpisać w wyszukiwarkę Google frazę: „muzyka do hoteli”). Ważną kwestią, przemawiającą na korzyść takiego wyboru, jest w tym wypadku to, że dokonując zakupy takich płyt, nie musi Pani podpisywać z firmą żadnej umowy ani nie musi uiszczać danemu przedsiębiorstwu żadnego abonamentu. Jest to jednak forma przeniesienia opłat od praw autorskich na wydawcę, gdyż w tym przypadku zarządcą praw autorskich wszystkich utworów zawartych na zwolnionych z opłat płytach znajdujących się w ofercie takich firm jest bezpośrednio wydawca tej muzyki. W związku z tym to w gestii tego wydawcy jest opłacanie tantiem dla artystów i autorów wydawanej przez niego muzyki. A OZZ-ety z kolei nie mogą pobierać opłat dla artystów, którzy nie są u nich zrzeszeni, bo ci artyści są już opłacani przez ich wydawcę. Dodatkowo przy zakupie takich płyt, zwykle firmy je oferujące mogą dostarczyć Pani zaświadczenie ze zgodą na odtwarzanie publiczne materiałów zawartych na płytach w lokalu (zwykle dotyczy to jednego lokalu). Warto dopilnować tej kwestii, a także tego, by dokument zwalniający z opłat dla OZZ-etu był wystawiany każdorazowo przy zakupie razem z fakturą VAT lub fakturą imienną.

 

Ostatecznie zatem proponuję wykupić materiały do dozwolonego użytku poza licencjami OPZZ-etów i odpowiedzieć na wezwanie STOART-u, informując, że w Państwa pensjonacie korzystacie Państwo z utworów nieobjętych ich ochroną. W miarę możliwości proszę utrzymywać, że robicie to Państwo od początku działalności (chyba że był u Państwa inspektor OZZ-etu i Państwa pracownik podpisał jakiś protokół, w którym stwierdzono, że w momencie kontroli leciała muzyka objęta ochroną STOART-u). Oczywiście proszę zawsze zachowywać wszelkie dokumenty/rozliczenia od firm, z których muzyki zdecydują się Państwo korzystać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton