





Indywidualne porady prawne
Koniec obowiązku alimentacyjnegoAutor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 16.04.2015 |
W jakim sądzie mogę złożyć wniosek o zaprzestanie płacenia alimentów na pełnoletniego syna (skończył szkołę i pracuje)? |
Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.o.) rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.
Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny nawet w stosunku do pełnoletniego dziecka, pod warunkiem, że dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, bo np. studiuje, nie ma zawodu, który umożliwiałby zarobkowanie.
Ustawodawca dopuścił możliwość uchylenia się rodziców od dostarczania pełnoletniemu dziecku środków utrzymania w następujących wypadkach:
1) jeżeli dziecko posiada majątek, z którego mogłoby zaspokoić swoje potrzeby, 2) jeżeli świadczenia alimentacyjne są połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla rodziców, 3) jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, 4) jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 1441 K.r.o.).
Ciężar udowodnienia danej przesłanki lub ewentualnie przesłanek ciąży na Panu. Z Pana pytania wynika, że syn już jest po zakończeniu nauki i na dzień dzisiejszy pracuje – wydaje się, że jest podstawa, aby wystąpić o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.
W pozwie należy zaznaczyć na rzecz jakiej osoby płacone są alimenty, jak również aktualną kwotę płaconych alimentów, sygnaturę akt oraz organ wydający orzeczenie.
W powództwie winien Pan wskazać, że nie ma podstaw do uznania, że Pan jest nadal zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych, gdyż syn, który osiągnął pełnoletność pracuje i osiągnął życiową samodzielność.
Pozew do sądu należy złożyć w dwóch egzemplarzach.
Pozew należy wnieść do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania (art. 16, 17 pkt 4 i art. 27 K.p.c.).
A więc odpowiadając na Pana pytanie, sądem właściwym będzie sąd rejonowy miejsca zamieszkania syna.
Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego należy opłacić opłatą sądową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Wartością tą będzie suma świadczeń alimentacyjnych za okres 12 miesięcy. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>