Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koniec alimentowania żony będącej na rencie

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 13.01.2016

Jestem po rozwodzie, który orzeczono bez winy (mimo zdrady mojego męża). Minęło już pięć lat i były mąż złożył wniosek o zakończenie alimentowania mnie. Czy mogę coś jeszcze zrobić? Jestem na rencie i w trudnej sytuacji materialnej.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Generalnie, co do zasady, zgodnie z art. 60 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni”.

 

Tak więc jeśli rozwód nie został orzeczony z winy Pani byłego męża, to co do zasady rzeczywiście obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem lat 5, chyba że w odpowiedzi na pozew, którą może Pani złożyć do dnia rozprawy, wniesie Pani o oddalenie powództwa byłego męża, a tym samym przedłużenie na kolejny 5-letni okres i poprze to żądanie jakimiś szczególnymi okolicznościami.

 

Do wyjątkowych okoliczności uzasadniających przedłużenie obowiązku alimentacyjnego, o którym mowa w przywołanym wyżej przepisie Sąd Najwyższy zalicza m.in.: długotrwałość pożycia małżonków, znaczne dysproporcje w ich statusie materialnym po rozwodzie, obiektywne przyczyny uniemożliwiające lub ograniczające zarobkowanie, a także możliwość pomocy ze strony innych członków rodziny (por. uchwała SN z dnia 31 października 1973 r., sygn. akt III CZP 58/73, OSNCP 1974, nr 5, poz. 85; uchwała SN z dnia 16 kwietnia 1975 r., sygn. akt III CZP 22/75, OSNCP 1976, nr 3, poz. 36; wyrok SN z dnia 12 września 2001 r., sygn. akt V CKN 445/00, LEX nr 52490).

 

Precyzyjniej w uchwale z dnia 16 kwietnia 1975 r., sygn. akt III CZP 22/75, OSNCP 1975, nr 3, poz. 36, Sąd Najwyższy wskazał, że „wyjątkowe okoliczności w rozumieniu art. 60 § 3 k.r.o. mogą występować nie tylko po stronie uprawnionej, ale i zobowiązanej do alimentacji, np. kilkunastokrotnie wyższe zarobki zobowiązanego”.

 

Tak więc w Pani sytuacji musi Pani wykazywać dobrą sytuację materialną byłego męża i znacznie gorszą swoją, na pewno sytuację Pani pogarsza niezdolność do pracy, która nadal się utrzymuje, proszę podkreślać, że nikt inny z rodziny nie jest w stanie Pani dostarczyć środków utrzymania. Niestety przesłanka wyjątkowych okoliczności zależna jest od uznania sądu, więc trzeba użyć jak najwięcej argumentów świadczących o naprawdę złej Pani sytuacji materialnej, tak aby sąd uznał, iż jest to rzeczywiście sytuacja niestandardowa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus 5 =

»Podobne materiały

Obowiązek alimentacyjny wobec ojca

Ja i moja siostra jesteśmy świadomi, że mamy obowiązek alimentacyjny wobec ojca, chociaż nasze relacje z nim były zawsze trudne. Sąd nakazał nam płacenie alimentów na jego rzecz. Ojciec ma jednak duży dom z ogrodem, który mógłby zamienić na mieszkanie, a za resztę pieniędzy ze sprzedaży utrzymać się

Ugoda alimentacyjna

Były mąż zgadza się na zawarcie ugody alimentacyjnej. Jesteśmy zgodni co do wszystkich okoliczności z tym związanych. Mąż nie chce jednak składać w sądzie żadnych dokumentów dotyczących jego dochodów. Czy sąd może ich wymagać?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »