Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Końcówka urlopu

Autor: Tadeusz M. Nycz • Opublikowane: 02.10.2007

Omówienie zasad udzielania końcowej części godzinowej urlopu wypoczynkowego w rozmiarze mniejszym niż dobowy wymiar czasu pracy pracownika.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Szczególnie trudny do interpretacji ze względu na jego mało precyzyjną i komunikatywną formę budowy jest art. 1542 § 4 K.p. W myśl tego przepisu,  udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

 

Analizując ten przepis trzeba wyjaśnić następujące pojęcia:

  • część dobowego wymiaru czasu pracy,
  • część urlopu pozostała do wykorzystania,
  • pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu urlopu.

 

Część dobowego wymiaru czasu pracy, to rozmiar mniejszy niż 8 godzin, zakładając, że ta norma dobowa obowiązuje danego pracownika. Drugie określenie, oznacza przypadek pozostałego do wykorzystania urlopu godzinowego w mniejszym wymiarze niż 8 godzin, czyli np. 7, 6, 5 godzin itd., ponieważ 8 godzinny urlop, to równo 1 dzień urlopu.

 

W razie, gdy pracownik będzie objęty krótszą dobową normą czasu pracy np. 7 godzinną, z powodu np. niepełnosprawności w stopniu znacznym albo umiarkowanym, wówczas ta wielkość będzie się odnosiła do 7 godzin.

 

Pełny dobowy wymiar czasu pracy w dniu urlopu oznacza ustalenie rozmiaru czasu pracy zatrudnienia pracownika w skali danej doby pracowniczej. Czyli, jeśli pracownik pracuje na III zmianie od 22oo do 6oo dnia następnego, wówczas ten wymiar ustalamy w skali jego doby a nie dnia kalendarzowego, na który przypadnie urlop wypoczynkowy.

 

W przepisie art. 1542 § 4 K.p.  ustawodawca zawarł zasadę, zgodnie z którą z uwagi na przeliczeniowy charakter urlopu wypoczynkowego, udzielony pracownikowi urlop, bez względu na rodzaj zatrudnienia czy stosowany system czasu pracy, powinien być najbardziej odpowiedni w aspekcie równościowym.

 

Oznacza to, że jeżeli pracownikowi do wykorzystania za dany rok pozostanie jeszcze np. 7 godzin urlopu, wówczas, dopuszczalność udzielenia urlopu na dany dzień będzie miała miejsce wtedy, gdy w tym dniu pracownik ma pracować zgodnie z rozkładem czasu pracy np. 6 godzin.

 

Jeśli do końca roku kalendarzowego rozkład czasu pracy pracownika będzie przewidywał zatrudnienie tylko po 8 lub więcej godzin, wówczas udzielenie urlopu na cały dzień będzie niemożliwe. W takim  przypadku pracownik będzie miał prawo do urlopu w wymiarze 7 godzin ale pozostałe godziny przypadające na dzień, w którym chciałby skorzystać z owej końcówki urlopowej, będzie musiał przepracować, w tym dniu, względnie strony stosunku pracy uzgodnią przeniesienie tych godzin do odpracowania na inny dzień.

 

Opisany sposób postępowania może mieć miejsce tylko w przypadku końcowego godzinowego wymiaru urlopu pozostałego do wykorzystania w danym roku.Stan prawny obowiązujący na dzień 02.10.2007

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus 3 =

 

»Podobne materiały

Zasady obliczania urlopu na żądanie

W artykule omówiono zasady udzielania urlopu na żądanie pracownikom zatrudnionym w stałym rozkładzie czasu pracy oraz w równoważnych normach czasu pracy i w rozkładzie zmiennym.

Uprawnienia pracodawcy w procesie udzielania urlopu na żądanie

W artykule omówiono uprawnienia pracodawcy w procesie udzielania urlopu na żądanie, zwracając szczególną uwagę na odrębne zasady w tym zakresie obowiązujące w stosunku do udzielania urlopu podstawowego.

Cel i pojęcie dnia urlopu na żądanie

W artykule omówiono przeznaczenie instytucji urlopu na żądanie oraz relację między urlopem, w tym urlopem na żądanie a zakazem wypowiedzenia umowy o pracę w czasie korzystania z urlopu wypoczynkowego (art. 41 K.p.).
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »