Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Końcówka urlopu

Autor: Tadeusz M. Nycz • Opublikowane: 02.10.2007

Omówienie zasad udzielania końcowej części godzinowej urlopu wypoczynkowego w rozmiarze mniejszym niż dobowy wymiar czasu pracy pracownika.

Tadeusz M. Nycz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Szczególnie trudny do interpretacji ze względu na jego mało precyzyjną i komunikatywną formę budowy jest art. 1542 § 4 K.p. W myśl tego przepisu,  udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

 

Analizując ten przepis trzeba wyjaśnić następujące pojęcia:

  • część dobowego wymiaru czasu pracy,
  • część urlopu pozostała do wykorzystania,
  • pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu urlopu.

 

Część dobowego wymiaru czasu pracy, to rozmiar mniejszy niż 8 godzin, zakładając, że ta norma dobowa obowiązuje danego pracownika. Drugie określenie, oznacza przypadek pozostałego do wykorzystania urlopu godzinowego w mniejszym wymiarze niż 8 godzin, czyli np. 7, 6, 5 godzin itd., ponieważ 8 godzinny urlop, to równo 1 dzień urlopu.

 

W razie, gdy pracownik będzie objęty krótszą dobową normą czasu pracy np. 7 godzinną, z powodu np. niepełnosprawności w stopniu znacznym albo umiarkowanym, wówczas ta wielkość będzie się odnosiła do 7 godzin.

 

Pełny dobowy wymiar czasu pracy w dniu urlopu oznacza ustalenie rozmiaru czasu pracy zatrudnienia pracownika w skali danej doby pracowniczej. Czyli, jeśli pracownik pracuje na III zmianie od 22oo do 6oo dnia następnego, wówczas ten wymiar ustalamy w skali jego doby a nie dnia kalendarzowego, na który przypadnie urlop wypoczynkowy.

 

W przepisie art. 1542 § 4 K.p.  ustawodawca zawarł zasadę, zgodnie z którą z uwagi na przeliczeniowy charakter urlopu wypoczynkowego, udzielony pracownikowi urlop, bez względu na rodzaj zatrudnienia czy stosowany system czasu pracy, powinien być najbardziej odpowiedni w aspekcie równościowym.

 

Oznacza to, że jeżeli pracownikowi do wykorzystania za dany rok pozostanie jeszcze np. 7 godzin urlopu, wówczas, dopuszczalność udzielenia urlopu na dany dzień będzie miała miejsce wtedy, gdy w tym dniu pracownik ma pracować zgodnie z rozkładem czasu pracy np. 6 godzin.

 

Jeśli do końca roku kalendarzowego rozkład czasu pracy pracownika będzie przewidywał zatrudnienie tylko po 8 lub więcej godzin, wówczas udzielenie urlopu na cały dzień będzie niemożliwe. W takim  przypadku pracownik będzie miał prawo do urlopu w wymiarze 7 godzin ale pozostałe godziny przypadające na dzień, w którym chciałby skorzystać z owej końcówki urlopowej, będzie musiał przepracować, w tym dniu, względnie strony stosunku pracy uzgodnią przeniesienie tych godzin do odpracowania na inny dzień.

 

Opisany sposób postępowania może mieć miejsce tylko w przypadku końcowego godzinowego wymiaru urlopu pozostałego do wykorzystania w danym roku.Stan prawny obowiązujący na dzień 02.10.2007

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Zasady obliczania urlopu na żądanie

W artykule omówiono zasady udzielania urlopu na żądanie pracownikom zatrudnionym w stałym rozkładzie czasu pracy oraz w równoważnych normach czasu pracy i w rozkładzie zmiennym.

Uprawnienia pracodawcy w procesie udzielania urlopu na żądanie

W artykule omówiono uprawnienia pracodawcy w procesie udzielania urlopu na żądanie, zwracając szczególną uwagę na odrębne zasady w tym zakresie obowiązujące w stosunku do udzielania urlopu podstawowego.

Cel i pojęcie dnia urlopu na żądanie

W artykule omówiono przeznaczenie instytucji urlopu na żądanie oraz relację między urlopem, w tym urlopem na żądanie a zakazem wypowiedzenia umowy o pracę w czasie korzystania z urlopu wypoczynkowego (art. 41 K.p.).
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »