Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komu wolno przekazywać alimenty dla dziecka?

Autor: Łukasz Mizera • Opublikowane: 09.09.2010

Płacę alimenty na dziecko, które przekazywałam byłemu mężowi, dopóki mieszkał z naszą córką. Obecnie córka od kilku miesięcy mieszka u babci, która ma zostać jej opiekunem. Ojciec dziecka domaga się jednak pieniędzy, które obecnie przekazuję mamie. Czy powinnam mu je wypłacić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Obowiązek alimentacyjny obciąża jedynie Panią wobec Pani małoletniego dziecka.

 

Muszę jednak zauważyć, że z przedstawionych przez Panią informacji nie wynika, czy alimenty zostały zasądzone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową, czy też spełnia Pani ten obowiązek dobrowolnie, tzn. płaci Pani na utrzymanie dziecka tym osobom, które się aktualnie nim się bezpośrednio zajmują.

 

W pierwszej sytuacji, jeżeli obowiązek alimentacyjny został stwierdzony w wyroku sądowym lub ugodzie, polega on na upoważnieniu przez sąd jednego z rodziców do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych od drugiego, najczęściej upoważnia się tego z rodziców, któremu powierza się wykonywanie władzy rodzicielskiej. Ma to na celu ułatwienie realizowania obowiązku alimentacyjnego.

 

Jeżeli tak jest w Pani przypadku, tzn. sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej Pani mężowi, upoważniając go tym samym do pobierania od Pani alimentów, to wobec zmiany tych okoliczności, tzn. sprawowania faktycznej pieczy nad dzieckiem przez Pani mamę, a babcię dziecka – powinna Pani tę sytuację uregulować przed sądem opiekuńczym. Gdyby bowiem władza rodzicielska nadal znajdowała się w rękach byłego męża, mógłby zechcieć wszcząć postępowanie egzekucyjne na podstawie wyroku sądowego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.

 

Zgodnie z art. 106 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka”. Trzeba pamiętać o tym, że sądem opiekuńczym jest sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka.

 

Takie uregulowanie pozwoli Pani na uniknięcie np. postępowania komorniczego, które może zechcieć wszcząć ojciec dziecka; może Pani poruszyć tę kwestię w postępowaniu o ustanowienie opieki nad dzieckiem Pani mamie (nie znam szczegółów sprawy, ale wydaje się, że w takiej sytuacji Pani były mąż musiałby być pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta musiałaby być ograniczona). Jeżeli natomiast władza rodzicielska została ograniczona wobec Pani byłego męża lub został jej pozbawiony (czego mogę się domyślać, mając na uwadze postępowanie o przyznanie opieki Pani mamie), jego żądanie alimentów jest bezprzedmiotowe.

 

Z kolei w sytuacji gdy Pani dobrowolnie płaci alimenty, nie ma znaczenia, na czyją rzecz Pani je uiszcza, skoro przeznacza je Pani na utrzymanie i wychowanie dziecka.

 

Muszę stwierdzić, że roszczenia Pani byłego męża są bezzasadne, radzę jednak uregulować tę sprawę przed sądem (kwestię płacenia alimentów na dziecko do rąk Pani mamy).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + 4 =

»Podobne materiały

Alimenty na dziecko po 18 roku życia

Mieszkam razem z pełnoletnią, uczącą się córką. Dostaję na moje konto alimenty. Córka uważa, że teraz (po skończeniu 18 lat) ojciec ma przelewać pieniądze na jej konto i że ona będzie się ze mną rozliczać na podstawie przedstawionych rachunków. Jak wygląda sytuacja? Czy rodzice
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »